در حال پیگیری
زمان اعلام وعده قبل از انتخابات

افزایش تغذیه مدارس نوار مرزی کشور

همرسانی

یکی از وعده‌های صریح حسن روحانی در انتخابات ۱۳۹۶، که در کتاب‌چه‌ی برنامه‌ی دولت دوازدهم ذکر شده است، افزایش تغذیه مدارس نوار مرزی کشور است.

بررسی این وعده

پیشینه‌ی تعیین اعتبار برای تغذیه‌ی دانش‌آموزان مناطق محروم به سال ۱۳۶۶ و مصوبه هیات وزیران با امضای نخست‌وزیر وقت، میرحسین موسوی برمی‌گردد که ۴۰ میلیون تومان برای تغذیه‌ی مناطق محروم در استان سیستان و بلوچستان اختصاص داد. این اعتبار در استان یزد و در سال ۱۳۸۶ ۲۵۵ میلیون تومان بوده و ۷۰هزار دانش‌آموز را تنها در این استان پوشش می‌داده است.

در سال ۱۳۹۰ دبیر کمیته‌ی ملی شیر مدارس خبر از تحت پوشش بودن تمام مدارس مناطق محروم داد،

و خبری دیگر میزان بودجه‌ی تغذیه‌ی رایگان مدارس ۲۹ میلیارد تومان عنوان شد، اما در سال ۱۳۹۱ خبری در خبرگزاری‌ها منتشر شد که «برای طرح توزیع شیر رایگان مشکلاتی ایجاد شده» و توزیع نشدن شیر رایگاه در مدارس استان خراسان شمالی را «نگران‌کننده» می‌دانست. طبق این خبر در سال ۱۳۹۰ ۱.۵ میلیارد تومان به توزیع شیر در این استان اختصاص یافته بود و ۱۶۰هزار دانش‌آموز تحت پوشش بوده‌اند که در سال بعد این عدد به ۱۳۵هزار دانش‌آموز ِ مشمول کاهش پیدا کرد. همچنین بر این اساس تعداد نوبت توزیع شیر از ۵۰ به ۳۰ نوبت کاهش پیدا کرده بود.

حسین‌علی شیری در سال ۱۳۹۱ که مسئول مربوط در استان مازندران بود خبر از پوشش ۱۷۴هزار دانش‌آموز در این استان و مبلغ ۵۶۰میلیون تومان برای تغذیه‌ی رایگان این استان داد.

یک کارشناس آموزش و پرورش کاهش دانش‌آموزان تحت پوشش تغذیه رایگان در سال ۱۳۹۱ را تایید کرده و بودجه‌ی مربوط به این بخش را در کل کشور ۲۵۰میلیارد تومان عنوان کرده بود که البته «همین میزان هم به طور کامل پرداخت نمی‌شود».

در بودجه‌ی سال ۱۳۹۳ پس از روی کار آمدن دولت روحانی معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزیر آموزش و پرورش از افزایش سرانه تغذیه مدارس از ۱۷۶/۱ میلیارد ریال به ۵۰۰/۱ میلیارد ریال در لایحه بودجه سال ۹۳ خبر داد.

معاون فرهنگی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور در سال ۱۳۹۴ در مورد تغذیه‌ی رایگان مدارس استان آذربایجان غربی گفت: «برای تغذیه مدارس آذربایجان غربی در نیمه‌ی اول سال تحصیلی ۱۷ میلیارد تومان اعتبار تخصیص داده شده است.»

در سال ۱۳۹۵ وزیر آموزش‌وپرورش یارانه‌ی شیر برای مدارس را ۴۰۰میلیارد تومان ذکر کرد و مدیر کل برنامه و بودجه وزارت آموزش و پرورش در همین سال اعتباراتی که برای شیر رایگان در مدارس در نظر گرفته شده است را ۶۵۰ میلیارد تومان اعتبار اعلام کرد که از محل هدفمندسازی یارانه‌ها و ردیف بودجه عمومی دولت به طور کلی برای تامین شیر رایگان مدارس اختصاص داده شده است.

بر اساس مقاله‌ای که در سال ۱۳۹۶ منتشر شده، آمارهای آموزش و پرورش استان‌های آذربایجان غربی، سیستان و بلوچستان و هرمزگان را طبق شاخص عدالت آموزشی در وضعیت پایینی سنجیده است. طبق این خبر، در سال ۱۳۹۶ کارویژه‌ی دولت یازدهم ۲میلیارد تومان اعتبار برای افزایش پوشش تحصیلی در استان سیستان و بلوچستان اختصاص داده است.

برای پیگیری وعده، باید چه منابعی را دنبال کنیم؟

اطلاعیه‌های خبرگزاری‌های رسمی و مصاحبه‌های مسئولان مرتبط با این موضوع (رییس‌جمهوری، معاونان رییس‌جمهوری، وزیر آموزش و پرورش و بهداشت و مسئولان این وزارت‌خانه‌ها و کمیسیون‌های مربوطه در مجلس شورای اسلامی) و

لایحه و قانون بودجه‌ی سالیانه و گزارش عملکرد بودجه

معیار ارزیابی و سنجش نهایی وضعیت وعده چه خواهد بود؟

باتوجه به آخرین تحولات مبنی بر اختصاص ۲میلیارد تومان به استان سیستان و بلوچستان برای تحقق عدالت آموزشی این وعده در حال پیگیری ارزیابی می‌شود.

تحقق ناقص:

اختصاص ردیف بودجه به میزانی بیشتر از سال ۱۳۹۶ برای تغذیه مدارس مناطق مرزی در استان‌های محروم‌تر (سیستان و بلوچستان، هرمزگان و آذربایجان غربی)،

اختصاص بخش‌نامه، مصوبه‌ی هیات وزیران، و آیین‌نامه‌ی اجرایی از سوی یکی از نهادهای دولتی.

تحقق کامل:

تحقق کامل این وعده هنگامی رخ می دهد که گزارش رسمی از اجرایی شدن افزایش تغذیه‌ی مدارس از سوی دولت یا یکی از نهادهای دولتی منتشر شود که حاوی آمار و اطلاعات دقیق از تحت‌پوشش‌گرفتگان منتشر کند.