پیگیری نشده
زمان اعلام وعده قبل از انتخابات

تاسیس صندوق ملی حمایت از هنر

همرسانی

یکی از وعده‌های صریح حسن روحانی در انتخابات ۱۳۹۶، تاسیس صندوق ملی حمایت از هنر است.

در برنامه دولت دوازدهم آمده است: «دولت درصدد است قانون حمایت از حقوق مولفان، مصنفان و هنرمندان را بازنگری و به‌روزرسانی و ترتیبی اتخاذ کند تا یک درصد از هزینه‌های ساخت‌وسازهای دولتی، برج‌سازی و انبوه‌سازی در بخش فرهنگ و هنر، هزینه و صندوق ملی حمایت از هنر از محل درآمدهای آن تاسیس شود.»

۱- مراحل ایجاد «صندوق ملی حمایت از هنر»

پیش از این در سال ۱۳۸۲ و طبق برنامه سوم توسعه «صندوق اعتباری حمایت از نویسندگان، روزنامه نگاران و هنرمندان» ایجاد شده بود که با تغییراتی از شکل ابتدایی آن هنوز در حال کار است. این صندوق با اعتبار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و ساختار آن شکل استانی دارد.

اگر «صندوق ملی حمایت از هنر» با الگویی مشابه «صندوق اعتباری هنر» که در بالا آمد کار کند، اولین مرحله از آن ایجاد ردیف بودجه‌ی مستقل این صندوق در ذیل وزارت ارشاد «و از محل درآمدهای ساخت‌وسازهای دولتی، برج‌سازی و انبوه‌سازی» است. سپس ساختار استانی یا ساختار دیگری نیاز به شکل‌گیری دارد تا این وعده به شکل کامل محقق شود.

این نکته قابل یادآوری است که هیچ توضیح دیگری از نحوه‌ی اختصاص این اعتبار به فعالیت‌های هنری در سطح ملی برای حمایت از آن در متن وعده یا سخنرانی‌های روحانی مطرح نشده است. بنابراین نحوه‌ی استفاده از این صندوق در تحقق وعده تاثیری ندارد.

۲- برای پیگیری وعده، باید چه منابعی را دنبال کنیم؟

برای پیگیری وعده، این موارد را دنبال خواهیم کرد:

  • اطلاعیه‌های خبرگزاری‌های رسمی و مصاحبه‌های مسئولان مرتبط با این موضوع (رئیس‌جمهوری، معاونان رئیس‌جمهوری، مسئولین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی)،
  • درآمد‌های ساخت‌و‌ساز‌های دولتی، برج‌سازی و انبوه‌سازی، منعکس شده در «گزارش مالی سالیانه صندوق» پس از تاسیس،
  • لایحه و قانون بودجه‌ی سالیانه.

۳- معیار ارزیابی و سنجش نهایی وضعیت وعده چه خواهد بود؟

این وعده هم‌اکنون در وضعیت پیگیری‌نشده ارزیابی می‌شود.

وضعیت این وعده همان‌طور که گفته شد بر اساس پیگیری دو متغیر مستقل از هم ارزیابی می‌شود.

اول ریز درآمد‌های ساخت‌وسازهای دولتی و محاسبه‌ی یک درصد آن؛ دوم رصد وضعیت شکل‌گیری حقوقی و قانونی و واقعی این صندوق از محل اعتبار متغیر اول.

تحقق ناقص:

پیشنهاد ردیف بودجه‌ی مستقل برای «صندوق ملی حمایت از هنر» در لایحه‌ی بودجه‌ی سالانه و عدم پذیرش آن توسط مجلس یا شورای نگهبان در قانون بودجه.

پذیرش ردیف بودجه‌ی مستقل برای «صندوق ملی حمایت از هنر» در قانون بودجه‌ی سالانه از اعتباری به جز درآمد‌های ساخت‌وسازهای دولتی و یا به میزان کمتر از  ۰/۸ درصد (ضریب خطا از وعده ۰/۲ درصد درآمد ساخت‌وسازهای دولتی).

تحقق کامل:

پذیرش ردیف بودجه‌ی مستقل برای «صندوق ملی حمایت از هنر» در قانون بودجه‌ی سالانه از اعتبار درآمد‌های ساخت‌وسازهای دولتی و به میزان بیشتر از ۰/۸ درصد.