در حال پیگیری
گاهشمار وعده ها
زمان اعلام وعده قبل از انتخابات

جلوگیری از خشک شدن دریاچه ارومیه

همرسانی

یکی از موضوعات مورد توجه دولت یازدهم، رسیدگی به وضعیت و بحران‌های زیست محیطی است. حسن روحانی به عنوان رئيس این دولت، قبل و بعد از انتخابات وعده‌هایی در رابطه رفع مشکلات این حوزه مطرح کرد. او به صورت مشخص در مورد دریاچه ارومیه که یکی از بحران‌های اصلی محیط زیستی در ایران است وعده داد “اگر بار مسوولیت اجرایی کشور را بر دوش” او بگذارند “در اولین روز دولت، حل مشکل دریاچه ارومیه در دستور کار قرار خواهد گرفت.”

در پی انتخاب حسن روحانی، او و برخی دیگر از اعضای دولت بارها بر ضرورت احیای این دریاچه تاکید کردند. اسحاق جهانگیری، معاون اول او گفت “دولت همه توان علمی و اجرایی کشور را به کمک دریاچه ارومیه آورده” و استاندار آذربایجان غربی هم در سخنرانی آغاز فعالیت خود تاکید کرد که احیای دریاچه در اولویت برنامه‌های استانداری قرار خواهد گرفت.

دریاچه ارومیه، به عنوان بزرگ‌ترین دریاچه ایران و دومین دریاچه آب شور جهان طی سال‌های گذشته در معرض نابودی کامل قرار گرفته و به گفته‌ی نماینده این شهر در مجلس بیش از ۹۵ درصد آن خشک شده است.

روند خشک‌شدن این دریاچه که قبل از انقلاب ۵۷ به عنوان یکی از تالاب‌های جهان به ثبت رسیده، با اعتراضات گسترده مدافعان محیط زیست و ساکنان کنار دریاچه روبرو شده است.

دولت یازدهم در راستای اجرای وعده رییس جمهور، در همان آغاز فعالیت کار گروهی با نام نجات دریاچه ارومیه تشکیل داد و به آنها ماموریت داد تا با بررسی‌های تخصصی و میدانی راهکارهای نجات دریاچه را تدوین و به دولت ارائه دهند. این کارگروه با همکاری و زیر نظر وزارت نیرو، کشور، جهاد کشاورزی و همچنین سازمان سازمان محیط زیست و نماینده معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی دولت فعالیت می‌کند.

در همین راستا دولت با اختصاص بودجه به دانشگاه‌های تبریز، ارومیه و دانشگاه صنعتی شریف تهران، از پژوهشگران خواست تا تحقیقات خود را در مورد راه‌های نجات دریاچه ارومیه آغاز کنند.

از جمله تلاش‌های این ستاد  پروژه اتصال رودخانه‌های زرینه رود و سیمینه رود به طول ۲۷ کیلومتر است که با هدف کاهش سطح تبخیر ورود آب به پیکره اصلی دریاچه ارومیه طرح ریزی و در حال عملیاتی شدن است. مشاور وزیر نیرو نیز، از طرحی خبر داده که بر اساس آن، آب مازاد بر کشاورزی و شرب شهرستان مرند به سمت دریاچه ارومیه منتقل خواهد شد.

عیسی کلانتری، دبیر و مجری ستاد احیای دریاچه ارومیه هم گفته است برنامه این ستاد، تامین سالیانه ۳.۵ میلیارد متر مکعب آب برای احیای دریاچه است. این درحالیست که مدیرکل مدیریت بحران استان آذربایجان شرقی اعلام کرده که این دریاچه برای احیا به ۱۲ میلیارد متر مکعب آب نیاز دارد.

ستاد احیای دریاچه ارومیه برای اطلاع رسانی فعالیت های خود یک تارنمای چند رسانه‌ای اینترنتی هم راه‌اندازی کرده که اقدامات و تحولات مربوط به دریاچه ارومیه را پوشش می‌دهد.

خبرگزاری دولت می‌گوید دریاچه ارومیه در ۱۸ سال گذشته با مشکل کم آبی رو به رو بوده و در حال حاضر از ۱۴ میلیارد مترمکعب آب لازم برای تراز اکولوژیک این دریاچه، کمتر از یک میلیارد متر مکعب آب باقی مانده است.

مسوولان دولتی در ایران خشکسالی دهه‌های گذشته را عامل خشک شدن دریاچه ارومیه می‌دانند، درحالیکه کارشناسان محیط زیست سیاست‌های دولتی در ۱۵ سال گذشته را علت اصلی بحران فعلی این دریاچه معرفی می‌کنند. توسعه بیش از حد کشاورزی و مصرف بی‌رویه آب و حفر چاه‌های عمیق از جمله این دلایل است.

در مهرماه ۹۴ وزیر نیرو از ۲۷ راهکار اجرایی برای دریاچه ارومیه خبر داد که به گفته او در حال برنامه‌ریزی هستند. در یکی دیگر از تازه‌ترین واکنش‌ها به بحران دریاچه ارومیه مسئولان دولتی گفته‌اند ۸۰۰ میلیارد ریال اعتبار برای اجرای طرح‌های احیای دریاچه ارومیه به استان اختصاص یافته است که تاکنون تنها ۴۰۰میلیارد ریال آن پرداخت شده است.

به گفته معاون استانداری آذربایجان شرقی برنامه‌های احيای درياچه، از جمله شامل آزاد‌سازی آب‌های پشت سدها، لايروبی رودخانه‌های منتهی به درياچه و پر‌كردن چاه‌های غيرمجاز می‌شود.

پیشتر کارشناسان محیط زیست هم با پیشنهاد “احیای فازبندی‌شده‌ی دریاچه ارومیه” به دولت گفته بودند که آب نباید در سطح وسیعی پخش شود. به گفته آنها حجم آب را باید نسبت به سطح آن افزایش داد تا آب در دریاچه باقی بماند و تبخیر نشود.

با گذشت بیش از دوسال از وعده روحانی و تاکید مقامات ارشد دولتی برای احیای دریاچه ارومیه وضعیت آن بهتر نشده که البته تشدید خشکسالی یکی از دلایل آن است. با این حال تشکیل کارگروه و اختصاص بودجه نشان می‌دهد که وعده رئيس روحانی، وزرای کابینه و سازمان حفاظت از محیط زیست با وجود اینکه نتیجه مشخص و ملموسی در پی نداشته، اما “در حال پیگیری” است.


منبع: http://www.worldbulletin.net/?aType=haber&ArticleID=115397

گاهشمار وعده ها

تغییرات اعمال شده بر این وعده را دنبال کنید

خرداد ۱۰
۱۳۹۵

خوشبختانه دریاچه تشنه ارومیه زودتر از آنچه پیش‌بینی‌ می‌شد، یعنی در پایان سال آبی 94-93 به مرحله تثبیت رسید و در خردادماه 95 تراز آبی دریاچه 54 سانتی‌متر بالاتر از تراز آب در پایان سال آبی قبل گزارش شد.

منبع: http://khabaronline.ir/detail/541553/society/environment
اردیبهشت ۹
۱۳۹۳

اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور: برای احیای دریاچه ارومیه از مجموعه دانشگاهی کشور ، صاحب نظران و اساتید داخلی و خارجی استفاده شده که لازم است مردم از این موضوع اطلاع پیدا کنند و بدانند که نجات دریاچه ارومیه موضوعی فراموش شده نیست و دولت در این مسیر از حساسیت و اراده جدی برخوردار است.

منبع: http://isna.ir/fa/news/93020906405/جهانگیری-دولت-همه-توان-علمی-و-اجرایی-کشور
خرداد ۶
۱۳۹۳

مسعود باقرزاده کریمی در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) با اشاره به تصاویر جدید ماهواره‌ای که هفته گذشته از سطح دریاچه ارومیه گرفته شده و توسط برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد منتشر شده است، گفت :دریاچه ارومیه هم‌اکنون 50 درصد سطح دریاچه ارومیه آب‌دار شده است که عمق این آب کم است ولی بدین ترتیب باید گفت که حدود 3 میلیارد مترمکعب آب دارد که این حجم آب در مقایسه با 22 میلیارد مترمکعب میزان متوسط دراز مدت آن حدود 15 درصد است.

منبع: http://isna.ir/fa/news/93030401820/آب-50-درصد-دریاچه-ارومیه-را-فرا-گرفت-عکس
آبان ۱۲
۱۳۹۳

سرانجام پس از ماه‌ها بررسی، طرح‌های مصوب کارگروه نجات دریاچه ارومیه، به تصویب هیات دولت ایران رسید. وزارت جهاد کشاورزی نیز موظف شد که برای اجرای سیستم‌های آبیاری نوین در حوضه آبریز دریاچه ارومیه مطالعه و اقدام کند.

منبع: http://www.radiofarda.com/content/f15-iran-urmia-goverment/26671845.html
آبان ۱۴
۱۳۹۳

گزارش شرق: لبخند دریاچه به باران و بودجه

منبع: http://sharghdaily.ir/Modules/News/PrintVer.aspx?News_Id=47399&V_News_Id=&Src=Main
اردیبهشت ۱۸
۱۳۹۴

یک مقام مسئول در وزارت نیرو گفت: برای اولین بار در طول دوره ۱۸ ساله، تراز آبی دریاچه ارومیه نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۴ سانتیمتر افزایش یافت.

منبع: http://www.mehrnews.com/news/2529338/کاهش-سطح-آب-دریاچه-ارومیه-متوقف-شد
اردیبهشت ۲۹
۱۳۹۴

آخرین نمونه​برداری از آب دریاچه ارومیه نشان می​دهد که اوضاع این دریاچه به مراتب وخیم‌تر شده است. کارشناسان به دولت پیشنهاد کردند هرچه زودتر برای احیای این دریاچه “اقدامات فازبندی‌شده” را آغاز کند.

منبع: http://www.dw.de/هشدار-کارشناسان-پس-از-نمونهبرداری-از-دریاچه-ارومیه/a-18456192
اسفند ۲۴
۱۳۹۴

ستاد احیای دریاچه ارومیه از افزایش سطح تراز دریاچه ارومیه خبر داد و اعلام کرد که در هفته گذشته به ۱۲۷۰/۶۴ متر بالاتر از سطح آب های آزاد رسید که این سطح تراز در مقایسه با هفته مشابه سال گذشته یک سانتیمتر افزایش ارتفاع آب را نشان می دهد. ستاد لایروبی‌های اخیر رودخانه‌ها را از عوامل این افزایش سطح تراز می‌داند. امابی‌شک گرم شدن هوا که باعث ذوب شدن بر‌ف‌ها در ارتفاعات می‌شود و با بارندگی‌های بهاره را نمی‌توان بی‌تاثیر دانست.

منبع: http://ulrp.sharif.ir/news/news-1997-سطح-تراز-دریاچه-ارومیه-افزایش-یافت
تیر ۲۸
۱۳۹۵

معصومه ابتکار، رییس سازمان حفاظت محیط زیست ایران می‌گوید در حال حاضر وضعیت دریاچه ارومیه تثبیت شده است. خانم ابتکار همچنین عملکرد ستاد احیای دریاچه ارومیه را در مجموع مثبت ارزیابی کرد.

منبع: http://www.bbc.com/persian/iran/2016/07/160717_b33_lake_orumieh
مرداد ۷
۱۳۹۵

دریاچه ارومیه نفس کشید/ ذخایر آب میلیاردی شد

منبع: http://www.mehrnews.com/news/3725858/دریاچه-ارومیه-نفس-کشید-ذخایر-آب-میلیاردی-شد