در حال پیگیری
گاهشمار وعده ها
زمان اعلام وعده بعد از انتخابات

آموزش زبان مادری در مدارس ایران

همرسانی

حسن روحانی در جریان انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به خواست آموزش زبان مادری به طور مشخص در بند چهارم بیانیه ده ماده‌ای وعده داد که در راستای “اجرای اصل ۱۵ قانون اساسی” زبان مادری ایرانیان (کردی، آذری، عربی و…) “بطور رسمی در سطوح مدارس و دانشگاه‌ها” تدریس خواهد شد.

بعد از انتخاب حسن روحانی، علی‌اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش کابینه او نیز بر اجرایی شدن اصل ۱۵ تاکید کرد. علی یونسی، دستیار ویژه رئيس جمهور در امور ““اقوام و مذاهب” هم از جمله دیگر مقامات دولتی بود از آموزش زبان مادری ذیل زبان ملی حمایت کرد. با این که این تاکیدها با مخالفت و موافقت برخی از اعضای فرهنسگتان فرهنگ و ادب فارسی روبرو شد، اما سرانجام آموزش زبان کُردی در اسفندماه سال ۹۳ به صورت آزمایشی در یکی از مدارس شهر سقز کلید خورد.

در مرداد ماه امسال نیز حسن روحانی در جریان سفر مرداد ماه (سال۹۴) به استان کردستان از اجرای مصوبه تدریس رشته زبان و ادبیات کردی در دانشگاه کردستان در سال تحصیلی آینده خبر داد. در پایان همین ماه نیز رشید قربانی، مدیرکل آموزش و پرورش استان کردستان از اختصاص بخشی از کتاب ادبیات فارسی پایه اول تا سوم دوره متوسطه دوم به مطالب کُردی خبر داد.


با توجه به این تحولات، می‌توان وعده حسن روحانی در خصوص تدریس زبان مادری در مدارس و دانشگاه‌ها را  در حال پیگیری ارزیابی کرد.

[بیشتر بخوانید: آموزش زبان مادری و نخستین گام‌های دولت]


منبع: http://www.mehrnews.com/detail/News/2217453

گاهشمار وعده ها

تغییرات اعمال شده بر این وعده را دنبال کنید

مرداد ۱۰
۱۳۹۳

رشید قربانی مدیرکل آموزش و پرورش استان کردستان از افزودن بخش کُردی به کتاب ادبیات فارسی دوره متوسطه دوم در استان کردستان خبر داد و تصریح کرد: با مجوزی که از وزارتخانه آموزش و پرورش دریافت کرده‌ایم حدود یک سوم از کتاب ادبیات فارسی پایه اول تا سوم دوره متوسطه دوم به مطالب کُردی اختصاص می‌یابد

منبع: http://www.isna.ir/fa/news/94052815879/افزودن-بخش-ک-ردی-به-کتاب-های-مقطع-متوسطه
فروردین ۲
۱۳۹۴

برای نخستین بار، تدریس رسمی زبان و ادبیات کُردی، در قالب کتابی درسی که به عنوان ضمیمه کتاب فارسی دوره اول متوسطه تدوین شده، در مدارس شهرستان سقز در استان کردستان آغاز شد.

منبع: http://www.roozonline.com/persian/news/newsitem/article/-6987ed2d5b.html
اردیبهشت ۱۱
۱۳۹۵

یونسی: دولت دستور داده زبان های محلی در مدارس آموزش داده شود

منبع: http://www.irna.ir/fa/News/82094928/
خرداد ۱۱
۱۳۹۵

روحانی گفت که به تنوع قومی و زبانی اقوام مختلف ایران احترام می‌گذارد. او به این اشاره کرد که قرار است مراکزی در کردستان، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل و دیگر شهرها ایجاد شوند “تا مردم بتوانند زبان مادری خود را به خوبی بیاموزند”.

منبع: http://www.dw.com/fa-ir/وعدههای-جدید-روحانی-به-مردم-مناطق-کردنشین-ایران/a-19295658