در حال پیگیری
زمان اعلام وعده قبل از انتخابات

فعال کردن طرح کاج طی ۱۰۰ روز

همرسانی

موضوع اشتغال یکی از مهم‌ترین کلیدواژه‌های انتخابات ۱۳۹۶ بود، چنانکه هم از سوی رقبای حسن روحانی و هم از سوی خود او مورد تاکید قرار داشت. در متن برنامه روحانی، موضوع اشتغال بخش زیادی از برنامه اقتصادی دولت دوازدهم را به خود اختصاص داده است.

موضوع این وعده یکی از محورهای مهم بخش اشتغال برنامه دولت دوازدهم است که در گفت‌وگوهای تلویزیونی نیز مورد تاکید قرار گرفته است و به عنوان یکی از برنامه‌های کوتاه‌مدت (صد روزه) معرفی شده است.

بنابراین تردیدی نیست که راه‌اندازی و فعالیت سامانه «کاج» یا طرح کارانه اشتغال جوانان یکی از وعده‌هایی است که باید آن را بر اساس اهداف و برنامه‌هایی که معرفی شده مورد ارزیابی قرار داد.

مراحل اجرای طرح

مبنای این طرح، مصوبه ۵ بهمن ماه ۱۳۹۵ شورای عالی اشتغال، برای دوره کاروری دانش‌آموختگان است. به گفته مسئولان دولت یازدهم این طرح پیش از انتخابات به طور آزمایشی در چند استان اجرا شده و نتایج موفقیت‌آمیزی به دست آورده بود، با این همه سامانه ملی در اواخر اردیبهشت ماه ۱۳۹۶ و در آستانه انتخابات راه‌اندازی شد.

این طرح با ثبت نام متقاضیان در سامانه آغاز می‌شود. پس از آن متقاضی به مدت ۴ تا ۶ ماه در دوره‌های کارورزی مشغول به کارآموزی خواهد شد و طی این دوره معادل یک چهارم حداقل دستمزد، حقوق یا کمک‌هزینه دوره کارورزی، (۳۱۰ هزار تومان در ماه) دریافت خواهد کرد. علاوه بر این دولت در این دوران بیمه مسئولیت مدنی کارفرما را هم پرداخت خواهد کرد تا در صورت بروز مشکل، خسارتی متوجه کارفرمایان داوطلب نشود.

پیش‌بینی دولت در استقبال از طرح:

آن طور که در برنامه آمده، دو سناریو برای این طرح در نظر گرفته شده است، یکی بر مبنای ثبت‌نام ۱۰درصد جمعیت بیکار (یک درصد جمعیت غیرفعال تحصیل‌کرده) و دیگری بر مبنای ثبت تقاضا از سوی ۱۵ درصد جمعیت بیکار ( دو درصد جمعیت غیرفعال تحصیل‌کرده) پیش‌بینی شده است. بر این اساس و با ۵ و ۱۰ درصد کارگاه‌های فعال تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی، بین ۱۲۳هزار تا ۲۵۰ هزار متقضای کار در دوره کاروزی شرکت خواهند کرد و چنانکه همه چیز مطابق طرح آزمایشی در ۳ استان پیش رود، ۷۰ درصد این متقاضیان در همان کارگاه‌ها استخدام خواهند شد. چیزی بین ۸۶ هزار تا ۱۷۵ هزار نفر.

معیار ارزیابی و سنجش نهایی وضعیت وعده چه خواهد بود؟

گزارش‌های رسمی و نحوه فعالیت سایت کارورزی، گزارش‌ها و اخبار خبرگزاری‌ها و سایت‌های معتبر و اطلاعیه‌های رسمی وزارت کار و همین‌طور طرح‌های معتبر آمارگیری توسط نهادهای رسمی و گزارش‌های مرکز پژوهش‌های مجلس و موسسات مشابه، سرنوشت این وعده را مشخص خواهد کرد و چگونگی فعالیت سامانه و همین طور نتایج آن، مبنای قضاوت درباره وضعیت این وعده خواهند بود.

سررسید این وعده ۱۰۰ روز بعد از آغاز فعالیت دولت دوازدهم خواهد بود و روحانی‌سنج نخستین گزارش بررسی خود را اواخر پاییز ۱۳۹۶ منتشر خواهد کرد.

تحقق ناقص:

فعالیت بدون وقفه و بدون ایراد سامانه، فعال بودن همه بخش‌های آن (از جمله بخش آمار و گزارش) و همین طور استقبال به اندازه حداقل نیمی از برآوردها. ثبت نام و آغاز دوره کارآموزی حداقل ۷۰ هزار جوان حویای کار در کارگاه‌های فعال تحت پوشش تامین اجتماعی و پرداخت کمک‌هزینه کارآموزی، حق بیمه و بیمه مسئولیت کارفرما از سوی دولت.

تحقق کامل:

رسیدن به سناریوی اول طرح، یعنی کارآموزی ۱۲۰ هزار متقاضی کار و ارائه آمار معتبری که نشان دهد ۷۰ درصد آنها بعد از دوره کارآموزی مشغول به کار شده‌اند.