در حال پیگیری
زمان اعلام وعده قبل از انتخابات

بهبود سرعت و کیفیت اینترنت به سطح سه کشور اول خاورمیانه

همرسانی

یکی از وعده‌های صریح حسن روحانی در انتخابات ۱۳۹۶، طبق برنامه دولت دوازدهم «بهبود سرعت و کیفیت اینترنت به سطح سه کشور اول خاورمیانه» است.  

این وعده در برنامه‌های منتشر شده‌ی حسن روحانی در راستای «تقویت زیرساخت‌های اینترنت» آورده شده است. در متن برنامه آمده است: «رساندن سرعت و کیفیت شبکه ملی اطلاعات و اینترنت همه استانها به سطح ۳ کشور نخست خاورمیانه، تا سال ۱۴۰۰ با هدف دسترسی آسان به اطلاعات و گسترش کسب و کارها مبتنی بر اینترنت، می‌تواند در توسعه دانش‌بنیان کشور و ایجاد مشاغلی که مستقیم یا غیرمستقیم بر زیرساخت‌های ایننرنتی بنا می‌شوند، موثر باشد.»

۱- شرایط «بهبود سرعت و کیفیت اینترنت به سطح سه کشور اول خاورمیانه» چیست؟

در حال حاضر با توجه به آخرین گزارش‌های رقابت‌پذیری مجمع جهانی اقتصاد که بر مبنای اطلاعات سال ۲۰۱۵ تهیه شده در شاخص جهانی رقابت کشورها، رتبه ایران به لحاظ پهنای باند ۱۰۸ از ۱۳۷ کشور و رتبه ضریب نفوذ اینترنت ۸۸ از  ۱۳۷ کشور است. برای بهبود سرعت و کیفیت اینترنت این دو شاخص باید بهبود یابند. به غیر از اینها ارزان شدن اینترنت هم شاخص دیگری است که کیفیت اینترنت تحت تاثیر آن است. در مجموع با بیشتر شدن پهنای باند، ارزان شدن اینترنت و افزایش ضریف نفوذ اینترنت در ایران در شرایطی که پیشرفتی بالاتر از سایر کشورهای خاورمیانه داشته باشند این وعده امکان تحقق خواهد یافت.

۲- برای پیگیری وعده، باید چه منابعی را دنبال کنیم؟

برای پیگیری وعده، این موارد را دنبال خواهیم کرد:

اطلاعیه‌های خبرگزاری‌های رسمی و مصاحبه‌های مسئولان مرتبط با این موضوع (رییس‌جمهوری، وزارت ارتباطات و معاونان آن وزارت‌خانه، معاونان رییس‌جمهوری خصوصا معاون علمی و فناوری و دیگر مسئولان دستگاه‌های دولتی کلیدی)،

شاخص‌ها و گزارش‌های بین‌المللی معتبری که وضعیت اینترنت و زیرساخت‌های آن را در کشورهای مختلف رصد می‌کنند (همچون گزارش رقابت‌پذیری مجمع جهانی اقتصاد که رتبه‌ی پهنای باند و ضریب نفوذ اینترنت را ثبت می‌کند)،

بخش‌نامه‌ها، آیین‌نامه‌های دولتی وزارت ارتباطات از تعرفه‌ها و شاخص‌هایی که به این وعده مرتبط می‌شوند و

استفاده از داده‌های نظرسنجی‌ها و ارتباط مستقیم با کاربران شرکت‌های مختلف فراهم‌کننده‌ی اینترنتی (ISPها) هم به شکل بی‌واسطه‌ای از مشکلات و تغییرات عملی و واقعی اینترنت به ما خواهد داد.

۳- معیار ارزیابی و سنجش نهایی وضعیت وعده چه خواهد بود؟

این نکته در بررسی وضعیت این وعده ضروری است که هر دو عامل مطرح‌شده در متن وعده یعنی سرعت و کیفیت رصد شوند. سرعت بالای اینترنت یعنی پهنای باند بیشتر، و کیفیت بهتر اینترنت ترکیبی از سرعت بیشتر و فراگیرتر شدن بیشتر اینترنت نزد مردم است. به همین دلیل هر دو شاخص پهنای باند و ضریب نفوذ بالاتر که در گزارش‌های بین‌المللی بی‌طرف به صورت سالانه رصد می‌شوند، به بررسی این وعده کمک می‌کنند. خلاصه اینکه برآیندی از رتبه‌های سالیانه‌ی ایران در مورد دو شاخص بالا، در مقایسه با رتبه سایر کشورهای خاورمیانه نشان خواهد داد که آیا این وعده محقق می‌شود یا خیر.

با توجه به بهبود سرعت (۱۰ برابر شدن پهنای باند یکی از وعده‌های محقق‌شده روحانی در سال ۱۳۹۲ بود) و ارزان شدن آن (یک وعده‌ی دیگر حسن روحانی در سال ۱۳۹۲ که محقق شده است) این وعده در حال حاضر در وضعیت درحال پیگیری ارزیابی می‌شود.

تحقق ناقص:

باوجود رشد پهنای باند و ارزان‌تر شدن اینترنت در چهار سال پیش روی دولت، رتبه‌ی بین‌المللی و سالانه‌ی شاخص‌هایی همچون پهنای باند و ضریب نفوذ اینترنت در مقایسه با سایر کشورهای خاورمیانه کاهش یابد،

رتبه‌ی سالانه‌ی پهنای باند و ضریب نفوذ اینترنت در مقایسه با سایر کشورهای خاورمیانه بهبود یابد ولی به سه کشور اول خاورمیانه آن‌چنان که در متن وعده آمده است، نرسد.

تحقق کامل:

شرط تحقق کامل این است که رتبه‌ی پهنای باند و ضریب نفوذ اینترنت در مقایسه با سایر کشورهای خاورمیانه بهبود یابد و به سطح سه کشور اول در این منطقه برسد.