در حال پیگیری
زمان اعلام وعده قبل از انتخابات

حفظ تورم تک‌رقمی

همرسانی


«صیانت از کاهش تورم» یکی از بندهای مهم برنامه اقتصادی حسن روحانی برای دولت دوازدهم است.

روحانی چه در بیانیه اقتصادی، چه در برنامه ۲۵۵ صفحه‌ای «دوباره ایران» تاکید کرده که یکی از هدف‌گذاری‌های اصلی اقتصادی دولت او تداوم تورم پایین در حد آنچه دستاورد دولت یازدهم خوانده می‌شود: نرخ تک‌رقمی.

بررسی وعده

پیش از ورود به موضوع اول باید دید وضعیت تورم طی سال‌های اخیر چه بوده است. در ایران دو منبع آمار -بانک مرکزی و مرکز آمار ایران- مربوط به شاخص بهای کالا در دوره‌های مختلف را منتشر می‌کنند.

دو جدول زیر شاخص‌ بهای کالا و خدمات را از فروردین ۱۳۹۴ مشخص کرده است. سال پایه هر دو جدول ۱۳۹۰ است و این جدول به مرور زمان و همزمان با اعلام شاخص‌های ماهیانه قیمت کالا به روز خواهد شد.

RM-inflation-3-3@3x-2017-08

نتایج حاصل از محاسبه این جدول نشان‌دهنده وضعیت این وعده انتخاباتی است.


البته اختلاف آمار این دو نهاد، همواره موجب بروز شبهاتی درباره صحت آمار منتشره می‌شود. این اختلاف نظر در زمینه حساب‌های مالی نیز
سابقه داشته و توجیهاتی چون یکی نبودن سالِ پایه یا تفاوت سبد کالایی دو مرکز درباره این اختلاف نظر بیان شده است.

روحانی‌سنج به طور مستقل نمی‌تواند محاسبات این دو مرکز را تایید کند، اما پژوهش‌های رسمی مراکز معتبر و همین طور گزارش‌های مراکز بین‌المللی مبانی اعتبار این آمار خواهند بود.

*نکته: با این همه روحانی‌سنج در این وعده به طور مشخص آمار نهادی را ملاک قرار خواهد داد که عدد بزرگ‌تری را به عنوان نرخ تورم منتشر کرده باشد.

معیار ارزیابی و سنجش نهایی وضعیت وعده چه خواهد بود؟

وضعیت این وعده بر اساس، نه تورم نقطه به نقطه ماهیانه، بلکه نرخ تورم سالیانه است که بر اساس شاخص متوسط سال محاسبه می‌شود. فاصله تورم سالیانه با نرخ تورم در سال پایانی دولت یازدهم، تعیین‌کننده تحقق یا عدم تحقق این وعده انتخاباتی خواهد بود.

تحقق ناقص:

برای تحقق ناقص این وعده، میانگین تورم سالیانه در دولت دوازدهم نباید بیشتر از ۱۵ درصد باشد.

تحقق کامل:

برای تحقق کامل این وعده، میانگین تورم سالیانه در فاصله سال‌های ۱۳۹۶ تا ۱۴۰۰ باید یک رقمی و کمتر از ۱۰ درصد باشد. همچنین تورم سالیانه هیچ کدام از این سال‌ها، نباید بیش از ۱۲ درصد باشد. به عنوان مثال اگر تورم سال‌‌های ۹۶ تا ۹۹ به ترتیب ۱۱، ۹، ۷، ۱۲ باشد، میانگین نرخ تورم در ۴ سال ۹/۷۵ خواهد بود و وعده محقق خواهد شد. اما اگر در یکی از این سال‌ها تورم ۱۲/۵ درصد بوده باشد، حتی در صورت آنکه میانگین نرخ تورم کمتر از ۱۰ درصد باشد، وعده نمی‌تواند کاملا محقق باشد.