محقق نشده
زمان اعلام وعده قبل از انتخابات

حضور زنان در ورزشگاه‌ها

همرسانی

به‌روز رسانی – آبان ۹۶:

دولت روحانی پیش از این اعلام کرده بود “به احترام مراجع” مساله حضور زنان در استادیوم‌های ورزشی را دنبال نکرده بود. بحث‌ها درباره حضور زنان در ورزشگاه‌ها اما در حال حاضر به شورای عالی انقلاب فرهنگی رسیده. در عین حال  شهین‌دخت مولاوردی، دستیار ویژه رییس‌جمهوری در امور حقوق‌شهروندی، آبان ماه سال ۹۶ به ایرنا، خبرگزاری رسمی دولت، گفت در حال حاضر مساله “حضور زنان در ورزشگاه‌ها در برخی رشته‌های ورزشی تقریبا به آخر راه رسیده و اکنون در دستور کار کمیسیون سیاسی دولت با حضور نمایندگان دستگاه‌های مختلف قرار دارد و در حال بررسی در کمیته تخصصی” است. او اضافه کرده بود که “فعلا درباره فوتبال امکان حضور زنان فراهم نیست چون نیاز به زیرساخت‌هایی مناسب دارد که باید زمینه‌های لازم مهیا شود”.

از سوی دیگر فریبا محمدیان، معاون حوزه بانوان وزارت ورزش و جوانان مدعی شد که در حال حاضر “در رشته‌های مختلفی مانند قایقرانی، اسکیت، اسکی، سوارکاری، تیروکمان، والیبال، بسکتبال و هندبال شاهد حضور خانواده‌ها در میادین ورزشی هستیم”.

در حال حاضر گزارش موثقی از حضور آزادانه زنان در استادیوم‌های ورزشی و حین مسابقه‌های ملی یا مهم باشگاهی در رشته‌های مختلف وجود ندارد و امکان حضور آنان در مسابقه‌های فوتبال هم فراهم نیست. همچنین با توجه به اظهارات خانم مولاوردی و عدم مشاهده اقدام قابل توجهی از سوی دولت درباره این موضوع، این وعده “تحقق نیافته” ارزیابی می‌شود.در جریان انتخابات ریاست‌‌جمهوری سال ۹۶ برخی سخنرانی‌های انتخاباتی در استادیوم‌های ورزشی برگزار می‌شد. از برخی از این سخنرانی‌ها، عکس‌هایی از زنان حاضر در استادیوم منتشر می‌شد که روی پلاکاردی نوشته بودند: “بعد از انتخابات هم می‌تونم بیام استادیوم”؟

مساله حضور زنان در استادیوم‌های ورزشی از آن جهت اهمیت دارد که این ممنوعیت برای برخی رشته‌ها (نظیر والیبال) از زمان دولت روحانی شروع شد. در این مدت بحث‌های مختلفی در این‌باره انجام شده و مقام‌های دولتی – نظیر شهیندخت مولاوردی، معاون امور زنان و خانواده روحانی – اظهارنظر کرده‌اند.

خرداد ماه سال جاری روزنامه شرق گزارشی از مراسم افطاری حسن روحانی با ورزشکاران منتشر کرد و در آن به نقل از محمد پنجعلی، کاپیتان سابق پرسپولیس، نوشت: “آقای روحانی کاملا موافق حضور زنان در ورزشگاه هستند و گفتند حتما این موضوع پیگیری می‌شود. آقای روحانی گفتند ورود زنان به ورزشگاه، گام‌به‌گام محقق می‌شود”. این گزارش و نقل‌قول مستقیم پنجعلی از روحانی، از سوی نهاد ریاست‌جمهوری تکذیب یا با توضیح همراه نشد و به همین دلیل می‌توان فرض بر صحت آن گذاشت.

بیش از این، در فهرست وعده‌های کتبی نیز (در صفحه ۱۶۳  دفترچه «دوباره ایران» که برنامه انتخاباتی او برای دولت دوازدهم است) «تلاش برای فراهم کردن امکان حضور بانوان در ورزشگاه‌ها» یکی از وعده‌های صریح روحانی در سال ۱۳۹۶ است.

۱- معیار دقیق برای “حضور زنان در استادیوم‌های ورزشی”

تحقق دقیق این وعده زمانی ممکن است که برای حضور در مسابقه‌ها و استادیوم‌‌های ورزشی، مسایل جنسیتی ملاک نباشد و زنان اجازه داشته باشند برای تماشای مسابقه‌های ورزشی مردان، به استادیوم‌ها بروند.

۲- برای پیگیری وعده، باید کدام منابع داخلی و خارجی را دنبال کنیم؟

برای پیگیری وعده، این موارد را دنبال خواهیم کرد:

سخنان اعضای دولت، به خصوص وزیر ورزش و جوانان و معاون زنان

مصوبه‌های احتمالی مجلس

تماشاگران مسابقه‌های ورزشی و حضور زنان در میان آن‌ها

۳- مراحل حضور زنان در استادیوم‌های ورزشی و معیار ارزیابی و سنجش نهایی وضعیت وعده چه خواهد بود؟

بخش نه چندان کوچکی از مخالفت‌ها با حضور زنان در استادیوم‌های ورزشی، به دلایل و مسایل مذهبی باز می‌گردد. ممکن است دولت روحانی هم‌چون گذشته امکان حضور زنان در برخی رشته‌های ورزشی نظیر والیبال یا بسکتبال را فراهم کند یا آن‌که زنان اجازه پیدا کنند در استادیوم‌‌های فوتبال و فوتسال حضور داشته باشند. هر یک از این موارد گرچه به معنای قدمی رو به جلو برای اجرای این وعده است، اما به معنای تحقق کامل آن نیست.