در حال پیگیری
زمان اعلام وعده قبل از انتخابات

اجرای برنامه پزشک خانواده

همرسانی

یکی از مهم‌ترین مسایلی که در انتخابات از سوی حسن روحانی روی آن تاکید شد «طرح تحول سلامت» بود. در برنامه دولت دوازهم نیز این طرح در صدر برنامه‌های دولت دوازهم در حوزه بهداشت و سلامت قرار گرفته است. یکی از الزامات اجرای این طرح برای چهار سال آینده اجرای برنامه «پزشک خانواده» است که سال‌ها است در ایران درباره آن صحبت شده و به طور آزمایشی در مناطق مختلفی از کشور به اجرا درآمده است. و اینک رییس دولت دوازدهم وعده داده آن را در دوره دوم ریاست جمهوری خود اجرایی کند.

در صفحه دویست و چهارم برنامه «دوباره ایران» نوشته شده دولت دوازدهم موظف به اجرای «برنامه پزشک خانواده خواهد بود که سبب تعریف جایگاه شایسته برای پزشکان عمومی در نظام سلامت کشور، تقویت پیشگیری سطح اول که عمدتا بر عهده پزشکان عمومی است و کاهش هزینه‌های نظام سلامت می‌شود».

طرح پزشک خانواده یا نظام ارجاع سلامت، طرحی است که تا کنون دو بار به صورت آزمایشی یک بار در شهرهای کوچک و یک بار در سطح دو استان به اجر درآمده و نظرات متفاوتی درباره موفقیت یا عدم موفقیت آن مطرح شده و می‌شود. آن طور که مدافعان طرح می‌گویند این طرح موجب افزایش بهره‌وری نظام سلامت، کاهش هزینه‌ها، امکان ایجاد پرونده‌های الکترونیک سلامت، جلگیری از انجام درمان‌های غیرضروری و سوءاستفاده‌های احتمالی از بیماران، ساماندهی وضعیت پزشکان و ایجاد عدالت می‌شود. اما مخالفان نیز با توجه به تجربه طرح‌های آزمایشی برخی مشکلات اجرایی را سبب ناکارامدی این طرح و ایجاد دردسر برای مردم و پزشکان می‌دانند و برخی نیز فلسفه طرح را که آزادی بیماران و پزشکان را محدود می‌کند، زیر سوال می‌برند.

با این همه صرف نظر از آنکه مزایا و معایب این طرح چیست و کفه ترازوی فواید یا مضرات سنگین‌تر است، روحانی‌سنج آن را به مثابه یک وعده انتخاباتی دیده و تحقق یا عدم تحقق آن را بررسی می‌کند.

اجرای طرح:

این طرح از یک‌سو به طور مستقیم به سازمان بیمه‌ای کشور ارتباط خواهد داشت. وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز که متولی سازمان تامین اجتماعی به عنوان بزرگ‌ترین سازمان بیمه‌ای در ایران است، برای اجرای این طرح اعلام آمادگی کرده است و ضمن تعریف ویژگی‌های آن، شرایطی را برای اجرای طرح معرفی کرده که می‌تواند، ملاکی برای تعیین وضعیت  برای بررسی این وعده باشد.

منابع بررسی وعده:

منابع بررسی این طرح گزارش‌های رسمی ارائه شده از سوی وزارت‌خانه‌های بهداشت، کار، سازمان تامین اجتماعی و سازمان‌های بیمه‌ای است.

ارزیابی وضعیت وعده:

برای ارزیابی این وعده، دستورالعمل‌ها و بخش‌نامه‌های دستگاه‌‌ها و سازمان‌های دولتی از یکسو و گزارش‌های رسمی درباره وضعیت این طرح که به صورت تحقیقی و میدانی تهیه شده باشند، ملاک ارزیابی خواهد بود.

با توجه به اینکه طرح آزمایشی در حال حاضر در دو استان در حال اجرا است، این وعده در حال پیگیری است.

تحقق ناقص:

خارج شدن از طرح آزمایشی و اجرای عملی طرح در حداقل ۱/۴ جمعیت کشور

تحقق کامل:

اجرای کامل طرح در سراسر ایران و پوشش حداقل نیمی از جمعیت کشور