محقق نشده
زمان اعلام وعده قبل از انتخابات

دو برابر شدن صادرات غیرنفتی

همرسانی

به‌روزرسانی، آبان ۹۷

آخرین آمارهای گمرک ایران نشان می‌دهد، ارزش صادرات غیرنفتی ایران در ۶ ماهه نخست سال ۱۳۹۷ به ۲۳ میلیارد و ۱۲۳ میلیون دلار رسیده است. این رقم نشان از افزایش ۱۳درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل دارد.

اگر فرض کنیم حجم صادرات غیرنفتی ایران در نیمه دوم سال همین مقدار باشد، آنگاه مجموع صادرات غیرنفتی به حدود ۴۶ میلیارد و۲۵۰ میلیون دلار خواهد رسید که تقریبا مشابه سال سال ۱۳۹۶ است.

با این همه آمارهای پارسال نشان می‌دهد صادرات غیرنفتی در نیمه دوم سال بیشتر شده است. اگر فرض کنیم الگوی پارسال امسال هم اتفاق بیفتد، حجم صادرات غیرنفتی ایران در پایان امسال احتمالا به حدود ۵۳ میلیارد دلار خواهد  رسید. این عدد ۲۰درصد بزرگ‌تر از حجم صادرات سال ۱۳۹۵ است، اما هنوز ۵درصد (حدود ۲ میلیارد دلار) کمتر از حد نصاب لازم برای «تحقق ناقص» است.

پیش‌تر در زمان تعریف این وعده، حد نصاب لازم برای تحقق این وعده را افزایش ۱/۵ برابری صادرات غیرنفتی طی چهار سال تعریف کرده بودیم.

با این اوصاف وضعیت این وعده همچنان «محقق نشده» است.

 


به‌روزرسانی، تیر ۹۷

بر اساس گزارش رسمی گمرک از وضعیت تراز تجاری ایران در سال ۱۳۹۶، ارزش صادرات غیرنفتی ایران به نسبت سال ۱۳۹۵ ۲/۹میلیارد دلار افزایش داشته است. ارزش صادرات غیرنفتی ایران در سال ۱۳۹۵، کمی بیش از  ۴۴ میلیارد دلار بوده که در پایان سال ۱۳۹۶ به نزدیک ۴۷ میلیارد دلار رسیده است. این نشان می‌دهد که میزان رشد صادرات نفتی ۶/۶ درصد بوده است.

1111111

این در حالی است که در سال گذشته واردات ۲۵ درصد افزایش داشته است به بیش از ۵۴ میلیارد دلار رسیده است. با این حساب تراز تجاری غیرنفتی ایران، منفی ۷/۴ میلیارد دلار است.

این عدد بدون احتساب واردات چمدانی، قاچاق و واردات غیرمجاز محاسبه شده است. به گفته برخی مقام‌های مسئول در ایران ارزش قاچاق کالا در ایران بین ۱۸ تا ۲۰ میلیارد دلار برآورد می‌شود. در صورتی که فرض کنیم حجم واردات غیرقانونی و غیررسمی به ایران ۱۵ میلیارد دلار باشد، آن وقت تراز تجاری ایران از منفی ۲۲میلیارد دلار نیز کمتر می‌شود.

بر اساس این گزارش بیش از ۳۲ درصد صادرات غیرنفتی ایران مربوط به بخش پتروشیمی و ۱۵ درصد صادرات غیرنفتی ایران در سال ۱۳۹۶ مربوط به میعانات گازی بوده است. ارزش صادرات «سایر کالاها» بیش از ۲۴/۷ میلیارد دلار بوده است که بیشتر از نصف (۵۳درصد) کل صادرات غیرنفتی است.

222222

ارزش صادرات سایر کالاها در سال ۱۳۹۵، حدود ۲۰/۲ میلیارد دلار بود. مقایسه دو سال نشان می‌دهد، در صورت نادیده گرفتن میعانات گازی و صادرات غیرنفتی، حجم صادرات حدود ۲۲درصد افزایش داشته است.

وعده‌ حسن روحانی افزایش دو برابری صادرات غیرنفتی در یک دوره چهار ساله است. برای رسیدن به این هدف، ارزش صادرات غیرنفتی ایران باید سالانه ۲۵ درصد افزایش پیدا کند.

این در حالی است که گزارش‌های رسمی نشان می‌دهند، رشد ارزش کل صادرات غیرنفتی ایران با احتساب میعانات گازی و محصولات پتروشیمی بیشتر از ۶/۶ درصد نبوده است.

بدون احتساب محصولات پتروشیمی و میعانات گازی، اما به نظر می‌رسد کارنامه دولت دوازدهم چندان بد نبوده، چنانکه رشد ارزش صادرات «سایر کالاها» ۲۲درصد بوده است.

با این حساب، معیار سنجش این وعده، کل صادرات غیرنفتی است که تا اینجای کار حتی از حد تحقق ناقص هم کمتر است. به همین دلیل روحانی‌سنج وضعیت این وعده را در نخستین سال دولت دوازدهم «محقق نشده» ارزیابی می‌کند. در کارزار انتخاباتی سال ۱۳۹۶ حسن روحانی چند بار اعلام کرد که دو برابر شدن صادرات غیرنفتی یکی از برنامه‌های او برای دولت دوازدهم است. او پس از پیروزی در نخستین نشست خبری خود به خبرنگاران تکرار کرد: «برنامه ما این است که سالانه ۲۵ درصد، یعنی در طول ۴ سال ۱۰۰ درصد صادرات غیرنفتی را افزایش دهیم و آن را به دو برابر برسانیم».

روحانی، کمی پیش‌تر مدعی شده بود تراز تجاری کشور در دولت او مثبت شده و برای اولین بار میزان صادرات غیرنفتی ایران از واردات پیشی گرفته است. آمار منتشر شده از سوی گمرک مبنای ادعای او بود که نشان می‌داد تراز تجاری ایران (با احتساب میعانات گازی) در اخرین سال دولت یازدهم ۲۴۶ میلیون دلار و یک سال پیش‌تر ۸۹۰میلیون دلار مثبت بوده است.

شرح ۱۳۹۴ ۱۳۹۵
صادرات کالا و میعانات گازی (میلیون دلار) 42,429 43,930
ارزش صادرات کالا بدون میعانات گازی (میلیون دلار) 36,610 37,749
ارزش واردات کالا (میلیون دلار) 41,539 43,684
تراز تجاری با احتساب میعانات گازی (میلیون دلار) 890 246
تراز تجاری بدون احتساب میعانات گازی (میلیون دلار) 4,929- 5,935-


نگاهی به اجزای جدول نشان می‌دهد سهم عمده‌ای از این تراز مثبت سهم میعانات گازی است که
طبق مقررات صادرات و واردات تا به امروز جزو صادرات غیرنفتی حساب شده‌اند. این مساله بعضا باعث به وجود آمدن ابهاماتی در آمار شده، اما تحقیق مرکز پژوهش‌های مجلس نشان می‌دهد روال محاسبه ارزش صادرات غیرنفتی بر اساس قوانین صادرات و واردات تغییری نکرده و گاز طبیعی مایع پیشتر نیز ذیل میعانات گازی در ردیف صادرات غیرنفتی محاسبه می‌شده است.

با این همه ممکن است طی سال‌های آینده قوانین و سرفصل‌های صادرات به گونه‌ای تغییر کند که میعانات گازی از فهرست صادرات غیرنفتی خارج شود، اما برای بررسی این وعده باید توجه داشت افزایش صادرات غیرنفتی، با شرایطی مشابه سال ۱۳۹۵ مقایسه شود و حجم صادرات غیرنفتی با احتساب میعانات گازی مبنای بررسی این وعده قرار گیرد.

برای پیگیری وعده، باید چه منابعی را دنبال کنیم؟

برای بررسی این وعده کافی است آمار رسمی و معتبر صادرات کشور را پیگیری کنیم. مهم‌ترین منبع این آمار، گزارش‌های منتشر شده از سوی گمرک جمهوری اسلامی ایران و سازمان توسعه تجارت است.

در کنار این آمار منتشر شده از سوی بانک مرکزی و همین‌طور گزارش‌های وزارت نفت در خصوص صادرات میعانات گازی نیز مورد بررسی قرار می‌گیرند. این کار یک روش برای درستی‌سنجی این آمار مورد توجه روحانی‌سنج خواهد بود. همچنین تحلیل گزارش‌های بین‌المللی نیز یکی از روش‌های اعتبارسنجی آمارهای داخلی است.

معیار ارزیابی و سنجش نهایی وضعیت وعده چه خواهد بود؟

ارزش دلاری صادرات غیرنفتی با احتساب میعانات گازی، معیار بررسی این وعده خواهد بود. به گونه‌ای که هر سال بعد از انتشار آمار صادرات ۱۲ ماهه، میزان رشد صادرات غیرنفتی اندازه‌گیری شده و وضعیت وعده در دوره بررسی مشخص می‌شود، اما برای تعیین تکلیف نهایی آن باید منتظر انتشار آمار مربوط به صادرات و واردات در سال ۱۳۹۹ بمانیم تا ببینیم وضعیت این وعده چطور است.

تحقق ناقص:

افزایش صادرات غیرنفتی حداقل به میزان ۱/۵ برابر وضعیت فعلی به ارزش ۶۵ میلیارد دلار که افزایش ۵۰ درصدی صادرات را طی ۴ سال نشان می‌دهد، که اگرچه نشان دهنده تحرک قابل ملاحظه تجاری در ایران است، اما کمتر از آن چیزی است که وعده داده شده است.

تحقق کامل:

سقف تحقق کامل این وعده افزایش ۸۰ درصدی صادرات غیرنفتی به ارزش۸۰ میلیارد دلار است که با اختساب ضریب اطمینان برای تحقق وعده، نزدیک به افزایش ۱۰۰ درصدی وعده داده شده است.