محقق نشده
زمان اعلام وعده قبل از انتخابات

انتخاب وزیر زن

همرسانی

به روزرسانی – آبان ۹۶:

در زمان تبلیغات انتخابات ریاست‌جمهوری دوازدهم، بحث حضور زنان در کابینه به عنوان “وزیر” یکی از مطالبه‌هایی بود که برخی فعالان زنان خواستار تحقق آن از سوی حسن روحانی بودند.

روحانی گرچه هرگز به صراحت خود وعده حضور زنان در کابینه دوازدهم به عنوان وزیر را نداد، اما چندین بار بر لزوم حضور زنان در عرصه‌های مدیریتی تاکید و به انتقاد از رقبای خود و نگاه آنان به حضور زنان در جامعه پرداخت. او از جمله گفته بود: “دولت برای بهره گیری از توان زنان فرهیخته جامعه برنامه‌ریزی کرده ‏است… باید زمینه حضور را برای زنان و جوانان کشور بیش از گذشته فراهم کنیم. طبق ‏آنچه وعده داده بودم، خودم و یارانم تمام تلاش و کوشش خود را خواهیم کرد تا به این وعده عمل کنیم”.

در دوران تبلیغات انتخابات ریاست‌جمهوری اما شهیندخت مولاوردی، معاون آن زمان امور زنان و خانواده روحانی، در گفت‌وگویی با روزنامه اعتماد، چنین اظهارنظر کرد: “به اعتقاد من مقدمات و شرایط لازم برای تحقق وعده‌های ایشان فراهم شده و یکی از وعده‌هایشان هم اتفاقا همین [حضور زنان در کابینه به عنوان وزیر] بوده است”. این گفت‌وگو در سایت “معاونت امور زنان و خانواده رییس‌جمهوری” هم با تیتر “معاون امور زنان و خانواده رییس‌جمهور از وعده روحانی برای انتخاب «وزیر زن» خبر داد” منعکس شد.

با این حال روحانی ۲۴ مرداد و در روز آغاز بررسی صلاحیت وزرای معرفی شده به مجلس شورای اسلامی، گفت: “خیلی دلم می‌خواست در دولت دوازدهم سه زن را به عنوان وزیر معرفی کنم، افرادش را هم در نظر گرفته بودم جایگاه‌هایشان هم در نظر گرفته شده بود که نشد”. روحانی توضیحی درباره دلیل این مساله نداد، اما همان روز تاکید کرده بود که “در معرفی این ۱۷ وزیر تحت فشار هیچ جناح، حزب و تشکلی نبودم. همه جناح‌ها و احزاب و گروه‌ها، پیشنهاداتی به بنده داشتند، اما هیچ فشاری بر رییس جمهور در این زمینه نبوده و شایعاتی مثل اینکه لیست وزرا با مقام معظم رهبری در میان گذاشته شده، شایعه درستی نبوده است”.

با این حال عدم معرفی وزیر علوم و رای اعتماد ندادن مجلس به وزیر پیشنهادی نیرو، باعث شد که برخی احتمال معرفی یک زن در مقام وزیر را منتفی ندانند. به خصوص آن‌که در بحبوحه بحث‌ها پیرامون انتخاب وزیر علوم، نام الهام امین‌زاده به عنوان یکی از گزینه‌های احتمالی مطرح شد. خود او نیز در گفت‌وگو با ایلنا چنین احتمالی را رد نکرد و حتی خبر از آن داد که برای اداره وزارت علوم، برنامه مدون دارد.

با این حال در نهایت حسن روحانی منصور غلامی را به عنوان گزینه وزارت علوم و رضا اردکانیان را به عنوان وزیر پیشنهادی نیرو به مجلس دهم معرفی کرد و مجلس روزهفتم آبان به هر دو رای اعتماد داد.

به این ترتیب کابینه دولت دوازدهم به ریاست حسن روحانی بدون حضور هیچ وزیر زنی تکمیل شد. به این دلیل روحانی‌سنج وضعیت این وعده حسن روحانی را به “محقق نشده” تغییر می‌دهد.


در جریان دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری، بحث حضور زنان در پست‌هایی چون وزارت‌خانه‌ها مطرح شد. گرچه حسن روحانی خود در این‌باره سخنی به صراحت نگفت، اما شهیندخت مولاوردی، معاون امور زنان و خانواده روحانی، در گفت‌وگویی با روزنامه اعتماد، چنین اظهارنظر کرد: “به اعتقاد من مقدمات و شرایط لازم برای تحقق وعده‌های ایشان فراهم شده و یکی از وعده‌هایشان هم اتفاقا همین [حضور زنان در کابینه به عنوان وزیر] بوده است”. این گفت‌وگو در سایت “معاونت امور زنان و خانواده رییس‌جمهوری” هم با تیتر “معاون امور زنان و خانواده رییس‌جمهور از وعده روحانی برای انتخاب «وزیر زن» خبر داد” منعکس شد.

حسن روحانی گرچه خود به صراحت در این‌باره سخن نگفت، اما چندین بار از لزوم استفاده از زنان در پست‌های مدیریتی و ارائه فرصت‌های برابر به آن‌ها سخن گفته است. او از جمله گفته بود: “دولت برای بهره گیری از توان زنان فرهیخته جامعه برنامه‌ریزی کرده ‏است… باید زمینه حضور را برای زنان و جوانان کشور بیش از گذشته فراهم کنیم. طبق ‏آنچه وعده داده بودم، خودم و یارانم تمام تلاش و کوشش خود را خواهیم کرد تا به این وعده عمل کنیم”.

۱- معیار دقیق برای “انتخاب وزیر زن”

به طور مشخص در صورتی که حسن روحانی زنی را به عنوان نامزد یکی از وزارت‌‌خانه به مجلس معرفی کرده و او رای لازم را کسب کند، وعده روحانی جامه عمل پوشیده، چرا که شاهد حضور وزیر زن در یک وزارت‌خانه خواهیم بود.

۲- برای پیگیری وعده، باید کدام منابع داخلی و خارجی را دنبال کنیم؟

برای پیگیری وعده، این موارد را دنبال خواهیم کرد:

سخنان حسن روحانی یا سخنگوی دولت درباره نامزدهای معرفی شده به مجلس برای کسب کرسی وزارت

اسامی نامزدهای معرفی شده به مجلس

۳- مراحل انتخاب وزیر زن و معیار ارزیابی و سنجش نهایی وضعیت وعده چه خواهد بود؟

این وعده در صورتی به شکل کامل تحقق می‌یابد که یک (یا چند) زن به عنوان وزیر در وزارت‌خانه مشغول به کار شوند. گرچه احتمال‌هایی مانند انتخاب یک زن به عنوان سرپرست وزارت‌خانه یا معرفی زنی به عنوان نامزد وزارت و عدم کسب رای اعتماد از مجلس هم وجود دارد، اما هیچ‌کدام از این دو حالت به معنای تحقق وعده مورد نظر نیست.

از آن‌جایی که معرفی وزیر زن و عدم کسب رای اعتماد از سوی مجلس دستاورد محسوب نمی‌شود، این وعده در حال حاضر سناریوی تحقق ناقص ندارد.