محقق نشده
زمان اعلام وعده قبل از انتخابات

افزایش سالانه یک میلیون گردشگر خارجی

همرسانی

به‌روزرسانی – تیر ۹۷:

آخرین آمار قطعی گردشگری خارجی ایران، در سازمان جهانی سفر و گردشگری مربوط به سال ۲۰۱۶ است. بر اساس آمار قطعی این سال، دو سال پیش تعداد گردشگران خارجی که به ایران سفر کرده‌اند  ۴ میلیون و ۹۴۲ هزار بوده است.

آخرین پیش‌بینی‌های این سازمان، نشان از آن می‌دهد که در سال ۲۰۱۸، جمعیت کل گردشگران خارجی ایران به حدود ۵ میلیون و ۸۴۳ هزار نفر خواهد رسید. پیش‌بینی‌های گزارش ۲۰۱۸ این سازمان درباره تاثیرات توریسم در ایران، ۳۱۲ هزار نفر بیش از پیش‌بینی سال ۲۰۱۷ است.

این میزان افزایش حتی در صورت تحقق، ۷۰۰ هزار نفر کمتر از وعده و ۲۰۰ هزار نفر کمتر از حدنصاب تحقق ناقص است.

با این حساب، روحانی‌سنج عجالتا این وعده را محقق نشده ارزیابی می‌کند.


به‌روزرسانی – آبان ۹۶:

در آخرین تحولات سازمان جهانی سفر و گردشگری، در گزارش سالیانه خود درباره تاثیرات توریسم در ایران، پیش‌بینی کرده تعداد گردشگران خارجی در پایان سال ۲۰۱۷ با رشد ۱۱/۶ درصدی به ۵ میلیون و ۵۳۱ هزار نفر برسد. در صورت تحقق این پیش‌بینی، به تعبیری بیش از ۵۰۰ هزار نفر به تعداد توریست‌های خارجی در سال ۲۰۱۷ اضافه می‌شود که اگرچه برای تحقق کامل وعده کافی نیست، اما طبق استانداردی که پیش‌تر برای بررسی این وعده تعیین شده، وضعیت آن را در سال اول دولت دوازدهم در محدوده «تحقق ناقص» قرار خواهد داد.در کارزار انتخاباتی سال ۱۳۹۶، حسن روحانی چند بار از برنامه‌اش برای افزایش تعداد گردشگران خارجی سخن گفت و وعده داد، تعداد گردشگران خارجی در دولت دوم او، سالیانه یک میلیون نفر افزایش پیدا کند.

او همچنین در برنامه دولت دوازدهم در هشتمین بخش از برنامه اقتصادی و اشتغال روی این مساله تاکید کرده و گفته «ایران می‌تواند تا سال ۱۴۰۰ به هدف جذب سالانه ۹میلیون گردشگر خارجی دست پیدا کند» همچنین در بند نهم بیانیه اقتصادی روحانی که پیش از انتخابات منتشر شد، آمده است: «توسعه گردشگری از جمله ظرفیت‌هایی است که می‌تواند به متنوع شدن اقتصاد ایران، ایجاد اشتعال -بالاخص در مناطق کم‌برخوردار- و راه‌اندازی زنجیره‌ای از تولید و خدمات کمک کند. ایران می‌تواند تا سال ۱۴۰۰ به هدف جذب سالانه ۹ میلیون گردشگر خارجی اعم از گردشگر مذهبی، تفریحی و سلامت دست یابد».

با این حساب تردیدی نیست که «افزایش سالانه یک میلیون گردشگر خارجی» یکی از وعده‌های صریح و قابل اندازه‌گیری و غیر مشروط روحانی برای دور دوم ریاست جمهوری است. چنانکه پشتوانه آن نیز «اقدامات صورت گرفته در دولت یازدهم برای نوسازی ناوگان حمل و نقل هوایی و ریلی، ساخت‌ هتل‌ها، بهسازی چهره ایران در عرصه بین‌المللی و رفع تحریم‌ها» معرفی شده تا کوچک‌ترین بهانه‌ای برای پیگیری آن باقی نماند. فقط باید منتظر ماند و دید در پایان سال ۱۳۹۹ چه تغییراتی در این جدول به وجود خواهد آمد؟ و برآوردها و آمارهای معتبر سازمان جهانی گردشگری و سایر آمارهای معتبر داخلی و خارجی چه نشان خواهند داد.

RM-Tourism-3@3x

 برای پیگیری وعده، باید چه منابعی را دنبال کنیم؟

برای پیگیری وعده، آمارهای معتبر بین‌المللی شامل گزارش‌های سازمان جهانی گردشگری، گزارش سالیانه رقابت‌پذیری توریسم، گزارش‌های شورای جهانی سفر و گردشگری و همین‌طور گزارش‌های داخلی به طور سالیانه بررسی شده و با هم مطابقت داده خواهند شد.

 معیار ارزیابی و سنجش نهایی وضعیت وعده چه خواهد بود؟

تنها معیار بررسی این وعده آمار رسمی گردشگران خارجی است که سالیانه به ایران سفر می‌کنند.

تحقق ناقص:

افزایش متوسط سالانه تعداد گردشگران خارجی حداقل به میزان ۵۰۰ هزار گردشگر در هر سال یا به تعبیری رسیدن به متوسط ۷ میلیون گردشگران خارجی در سال در پایان ریاست جمهوری روحانی، سقف لازم برای تحقق ناقص این وعده است. این پیشرفت اگرچه نشان دهنده رونق چشمگیر گردشگری در دولت دوازدهم خواهد بود، اما کمتر از آن چیزی است که وعده داده شده و نمی‌تواند برای تحقق کامل این وعده انتخاباتی کافی باشد.

تحقق کامل:

گذشتن از سقف وعده داده شده، یعنی ۹ میلیون گردشگر در سال، یا نزدیک شدن به آن (با فاصله نهایتا ۵۰۰ هزار گردشگر) معیار تحقق کامل این وعده خواهد بود.