محقق شده
زمان اعلام وعده قبل از انتخابات

یارانه کالایی

همرسانی

به‌روزرسانی – تیر ۱۳۹۷:

بررسی‌های روحانی‌سنج نشان می‌دهد که برنامه توزیع یارانه کالایی میان اقشار کم‌درآمد همچنان ادامه دارد. چنانکه رسانه‌های ایران گزارش داده‌اند آخرین بار، در اردیبهشت ۱۳۹۷ و در آستانه ماه رمضان، به خانواده‌های تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد، بین ۳۰ تا ۱۲۰ هزار تومان یارانه کالایی پرداخت شد.

در اواخر اسفند ماه گذشته نیز  یارانه کالایی برای هر نفر ۳۵ هزار تومان به حساب سرپرستان خانوار واریز شد. گفته شده بود این سبد کالایی میان ۱۱ میلیون نفر توزیع شده بود.

از نظر فنی امکان نقد کردن یارانه سبد کالایی وجود ندارد و با آن فقط می‌توان از فروشگاه‌های از پیش‌تعیین شده کالاهای مورد نیاز خود را تهیه کنند.

به گفته مریم میرمالک ثانی، مدیر کل دفتر حمایتی و توانمندسازی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از سال ۱۳۹۲ تا پاییز ۹۶، سبد حمایتی در ۸ مرحله توزیع شده است.

در سال ۹۲ وزارت بازرگانی اقدام به ارائه سبد کالا کرد که با مشکلات و حاشیه‌های فراوانی همراه بود.

علاوه بر مشکلاتی که برای تهیه سبد کالایی وجود داشت، به گفته این مقام مسئول در وزارت رفاه در فرایند این کار «اختلاف حساب و پرت منابع بسیار وجود داشت».

دستورالعمل اجرایی توزیع یارانه کالایی در سال ۹۳ در وزارت رفاه تهیه شد که در آن یارانه کالایی از طریق کالابرگ (کوپن) توزیع می‌شد.

بعد از سال ۱۳۹۶، هم شیوه این کار الکترونیکی شد و هم دایره توزیع یارانه به افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی و نیازمندان شناسایی‌شده محدود شد.  با این اوصاف روحانی‌سنج این وعده را «محقق شده» ارزیابی می‌کند.


وعده «یارانه کالایی» در زمستان ۹۲ از سوی دولت روحانی تحت عنوان «توزیع سبد کالا» اجرا شد. این وعده در روش اجرا انتقادهای گسترده‌ای را برانگیخت و روحانی را واداشت تا در یک برنامه تلویزیونی برای نخستین بار به عنوان «رئیس جمهور» از مردم «عذرخواهی» کند، اما در عمل رضایت نسبی اقشار کم درآمد را در پی داشته است.


منبع: http://www.armandaily.ir/Default.aspx