تحقق ناقص
گاهشمار وعده ها
زمان اعلام وعده بعد از انتخابات

کنترل میزان نقدینگی

همرسانی

آمارهای رسمی نشان می‌دهند حجم نقدینگی در دولت روحانی بیش از دو برابر افزایش پیدا کرده است، با این حال مطالعه اجزای نقدینگی نشان می‌دهد، عملکرد دولت روحانی برای مدیریت و کنترل نقدینگی موفق بوده.  روحانی‌سنج پس از بررسی جوانب امور و مقایسه‌ی نسبت نقدینگی با پایه‌ی پولی و همچنین ترسیم الگوی افزایش پول و شبه‌پول و ارزیابی حوزه‌هایی که تحت تاثیر نقدینگی قرار دارند، عملکرد دولت را در حوزه نقدینگی موفق ارزیابی می‌کند، با این حال روحانی‌سنج با محاسبه‌ی ریسک بالای نقدینگی و مخاطرات آن برای آینده اقتصاد ایران این وعده را در فهرست وعده‌هایی قرار می‌دهد که به طور ناقص محقق شده‌اند.

گزارش کامل بررسی این وعده به زودی منتشر خواهد شد.


سیاستهای پولی دولت و نحوه تنظیم بودجه و هزینه های مندرج در آن که به  کسری بودجه و استقراض گسترده دولت از سیستم بانکی  انجامیده است،  تاثیر مستقیمی بر نرخ تورم  و دیگر شاخص‌های اقتصادی دارد.  پرداخت تسهیلات و منابع بانکی در خارج از چهارچوب برنامه توسعه کشور و اعطا آن با دستورات و سفارشهای سیاسی و نیز پرداخت یارانه مستقیم  پولی  به همه افراد حجم نقدینگی را در دولت احمدی نژاد به طرز بی سابقه ای افزایش داد که نشان از بیماری اقتصادی ایران داشت دولت برای غلبه براین ناهنجاری و کنترل تورم  در تلاش است که حجم نقدینگی را در بازار کاهش دهد.

روحانی در وعده‌های خود در سه هفته زمان تبلیغات به این موارد در مورد نقدینگی اشاره کرده بود:

۱. یکی از راه‌های مهار و کنترل تورم هدایت نقدینگی به سمت تولید است.

۲. در کنار هدایت نقدینگی به سمت تولید باید با فساد و رانت‌خواری مبارزه کنیم چرا که بدون آن تولید رونق نخواهد یافت.

۳. وقتی نقدینگی در جامعه بی‌حساب و کتاب بالا می‌رود و طی ۸ سال ۶.۵ تا ۷ برابر می‌شود تورم بزرگی ایجاد می‌شود. وقتی ارزش پول ملی تنزل می‌یابد مردم به دنبال این می‌روند که کاری کنند تا ثروتشان کاهش نیابد. یکیاز این کارها مسکن و زمین است لذا فوری این پول سرگردان و سیل بنیان‌کن به سمت مسکن می‌رود.

روحانی در اولین جلسه‌ی خود با رسانه‌ها در تاریخ ۱۰ مهر ۱۳۹۲ در ارتباط با این وعده گفت:‌تمام تلاش دولت مهار رشد تورم و مهار رشد منفی است که برای این منظور دولت در سال جاری یعنی ۶ ماه امسال اهدافی را مد نظر قرار داده و اولین هدف این است که جلوی رشد تورم را بگیریم؛ دوم با کنترل نقدینگی و عوامل دیگر این رشد را در تورم کاهش دهیم.

محمدباقر نوبخت معاون برنامه ريزي و نظارت راهبردي رییس جمهور درباره پيش بيني‌ها از ميزان نقدينگي کشور نيز گفته بود: اين رقم در سال ۹۰ در حدود ۱۹.۴ درصد بوده که در سال ۹۱ به ۳۰.۸ درصد رسيده است و پيش بيني ما اين خواهد بود که تا پايان سال ۹۳ ميزان نقدينگي بين ۱۸ تا ۲۰ درصد برسد.


منبع: http://isna.ir/fa/news/92071007004/در-آغاز-کار-دولت-ذخیره-برخی-کالاهای-اساسی

گاهشمار وعده ها

تغییرات اعمال شده بر این وعده را دنبال کنید

فوریه ۲۷
۱۳۰۳

گزارش بانک مرکزی: مهار رشد نقدينگي و افزايش پوشش آمارهاي پولي و بانکي در سال 1393

منبع: http://www.cbi.ir/showitem/13121.aspx