محقق شده
زمان اعلام وعده قبل از انتخابات

برقراری تعامل سازنده با جهان

همرسانی

به‌روزرسانی – تیر ۱۳۹۷:
اگرچه با خروج آمریکا از برجام، تنش‌های زیادی در سیاست خارجی ایران به وجود آمده است و میانه ایران با آمریکا، اسرائیل، عربستان و برخی کشورهای عربی به تیره‌تر شده است، اما همچنان روابط دیپلماتیک میان ایران با اروپا، چین، روسیه  کشورهای غربی در سطوح بالای دیپلماسی برقرار است.

این وعده در شرایطی مطرح شده بود که ایران در انزوای دیپلماتیک قرار داشت، اگرچه وضعیت کنونی سیاست خارجی ایران، به دلیل مشکلات با آمریکا و برخی کشورهای منطقه، تنش‌آلود و بحرانی است، اما هنوز نشانه‌ای از انزوای دیپلماتیکی که کشور در دولت‌های نهم و دهم تجربه کرد به چشم نمی‌خورد.، به همین دلیل وعده همچنان محقق شده است.


یکی از وعده‌های اصلی حسن روحانی که در زمان انتخابات و در دوره فعالیت دولت بارها بر آن تاکید کرده، «تعامل سازنده با جهان» است. روحانی
در جمع دانشجویان دانشگاه شریف با اشاره به اینکه «برخی فکر می‌کنند یا در دنیا باید جنگید و یا دربرابر کشورهای قدرتمند تسلیم شد»، از راه سومی صحبت کرد که به گفته او می‌توان تحت عنوان «تعامل سازنده» آن را پیش برد.

روحانی قبل و بعد از انتخابات در مناسبت‌های مختلف بارها بر ضرورت ایجاد «تعامل سازنده» با جهان صحبت کرد و از مذاکرات هسته‌ای به عنوان یکی از مصادیق آن یاد کرد.

ایران پیش از فعالیت دولت یازدهم،‌ به ویژه به دلیل اعمال تحریم‌های بین‌الملی و منازعه هسته‌ای تا حدودی در انزوای دیپلماتیک قرار گرفته بود.

گروه پژوهش روحانی‌سنج با توجه به نتایج سیاست خارجی دولت به ویژه در موضوع پرونده هسته‌ای و برقراری مجدد روابط گسترده دیپلماتیک با شماری از کشورهای جهان مانند ایتالیا، بریتانیا، فرانسه و برخی از کشورهای منطقه وضعیت این وعده را «محقق شده» ارزیابی می‌کند.


منبع: http://www.rouhani.ir/event.php?event_id=50