محقق شده
گاهشمار وعده ها
زمان اعلام وعده قبل از انتخابات

همراه کردن کارآفرینان در سفرهای خارجی رییس جمهور

همرسانی

یکی از موضوعاتی که حسن روحانی در همایش‌های انتخاباتی خود بر آن تاکید کرد، همراه کردن کارآفرینان و فعالان اقتصادی در سفرهای خارجی ریاست جمهوری است. او با انتقاد از بسنده کردن مسئولان به همراه کردن اعضای خانواده خود خبرنگاران در سفرهای خارجی گفت: “باید از ترکیه یاد بگیریم که هرجا نخست‌وزیر آن می‌رود، ۱۰۰ یا ۲۰۰ کارآفرین را همراه خود می‌برد و این به معنای طرفداری از سرمایه‌دار نیست. چون اگر شرکتی توسعه پیدا کند، مهندس و کارگر آن هم وضع‌شان خوب می‌شود.”

موضوع همراهان ریاست جمهوری در سفرهای خارجی در دولت‌های نهم و دهم بارها خبر ساز شده بود. در جریان سفره مهرماه سال ۹۰ محمود احمدی‌نژاد به نیویورک، منتقدان او از برخی از برخی از نمایندگان مجلس، رییس دولت را متهم به همراهی اعضای خانواده و نزدیکان کردند.

سفر رییس دولت دهم، در شهریور سال ۱۳۹۱ برای هشتمین و آخرین‌بار به عنوان رییس جمهور به نیویورک بار دیگر خبرساز و با انتقادات نمایندگان و حتی شکایت کمسیون اصل نود مجلس روبرو شد. آنها دولت را به تخلف در این سفر متهم کردند. در این سفر ۱۲۵ همراه برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک سفر کردند اما در میانشان فعالان اقتصادی بخش خصوصی حضور نداشت.

فعالان اقتصادی بخشهای خصوصی و دولتی در جهت توسعه همکاری‌های بین‌المللی اقتصادی، در بسیاری موارد روسای جمهوری کشورهای خود را در سفرهای اقتصادی همراهی می‌کنند؛ موضوعی که در ایران به ندرت اتفاق افتاده و در بیشتر موارد اگر فعالان اقتصادی در این سفرها حضور داشته‌اند، دولتی بوده‌اند.

انتقاد حسن روحانی به همراهی خانواده مسئولان در سفرهای خارجی ریاست جمهوری احتمالا اشاره‌ای به تخلفات دولت پشین در این زمینه است. روحانی اما به انتقاد بسنده نکرده و گفت که باید در جریان این سفرها مانند ترکیه، فعالان اقتصادی ایران در سفرهای خارجی ریاست جمهوری همراه شوند.

رییس دولت یازدهم در خرداد ماه سال ۹۴ در جریان نخستین‌سفر خود به ترکیه در قامت رییس جمهور، گروهی از فعالان اقتصادی راه به همراه خود در این سفر به آنکارا برد. به گفته غلامحسين شافعی، رييس اتاق بازرگانی، صنايع، معادن و کشاورزی هياتی۹۰ نفره از فعالان اقتصادی بخش خصوصی در همراهی با رييس جمهور به ترکیه رفتند.

رییس اتاق بازرگانی ایران، که روحانی را در این سفر همراهی کرده بود گفت: “بخش خصوصی کلید گشایش فصل نوین همکاری‌های اقتصادی تهران – رم را در دست دارد و ایران برای گسترش تعاملات بین المللی خود از بخش خصوصی ایتالیا برای حضور در اقتصاد پرظرفیت خود دعوت می‌کند.”

به گفته محسن جلال‌پور، “آن‌ها که در دیدارها حضور دارند به خوبی متوجه می‌شوند که دکتر روحانی چقدر برای بخش خصوصی اعتبار ایجاد می کند.این اعتبار غیر قابل وصف است.”

روحانی خود نیز در جریان سفر به ایتالیا با تکرار موضوع اعلام کرد که بخش خصوصی کلید گشایش دور جدید روابط ایران و ایتالیا است.

حمید ابوطالبی، معاون سیاسی دفتر رییس جمهوری ایران نیز پیشتر گفته  بود که در سفر حسن روحانی به ترکیه “تخصصی‌ترین هیات‌های تاریخ روابط دو کشور“، او را همراهی می‌کنند.

در سال‌های گذشته به علت تحریم‌های هسته‌ای، مناسبات اقتصادی ایران با جامعه جهانی به کمترین سطح خود رسید، اما در پی توافق هسته‌ای و رفع این تحریم‌ها، رییس جمهور ایران باردیگر برای ترمیم روابط ایران با غرب به کشورهای اروپایی سفر کرد. در نخستین سفر اروپایی روحانی که در بهمن‌ماه ۹۴ به مقصد ایتالیا صورت گرفت، ۱۰۰ فعال اقتصادی وی را همراهی کردند که در نوع خود منحصر به فرد است. این هیئت در کنار رییس کل بانک مرکزی و مدیران عامل بانک‌های کشور  در سفر فرانسه رییس دولت یازدهم نیز حضور داشتند.

روحانی پیشتر در جریان سفر شهریورماه سال ۹۳ به نیویورک برای شرکت در نشست سالانه مجمع جهانی سازمان ملل از همراهی بخش خصوصی خودداری کرده بود. آن زمان رییس اتاق بازرگانی گفت: “۲۰۰ نفر همراه رییس جمهور به آمریکا رفتند اما در واقع چند کارآفرین و فعال بخش خصوصی به آمریکا رفته‌اند؟ من به رییس جمهور می‌گویم اگر به آمریکا رفتید چرا بخش خصوصی را نبرده‌اید؟ همه فعالان بخش خصوصی در ایران مانده‌اند.”

او اما در جریان سفر به ایتالیا به عنوان نماینده عالی بخش خصوصی که به گفته خبرنگاران “هشتاد نفر از همقطارانش را همراه داشت”، خطاب به سیاستمدارن چننین گفت: “آقای رییس جمهور، آقای نخست وزیر، شما سیاست‌گذاری کنید، موانع را بردارید، امور را تسهیل کنید، بنگاه‌های ما قرارداد امضا می‌کنند، پروژه تعریف می‌کنند وحجم رابطه اقتصادی را ارتقا می‌دهند.”
با توجه به تداوم همراهی فعالان اقتصادی در سفرهای رییس جمهور به کشور‌های گوناگون، روحانی‌سنج وعده او برای همراهی کارآفرینان و فعالان اقتصادی در سفرهای خارجی را “محقق شده” ارزیابی می‌کند.


منبع: http://www.rouhani.ir/event.php?event_id=55

گاهشمار وعده ها

تغییرات اعمال شده بر این وعده را دنبال کنید

مارس ۱۹
۱۳۹۳

همراهی 90 تاجر و فعال اقتصادی با رییس جمهور در سفر ترکیه

منبع: http://www.mehrnews.com/detail/news/2307559