محقق نشده
زمان اعلام وعده قبل از انتخابات

مهار تورم

همرسانی

 

آخرین آمارهای رسمی بانک مرکزی و مرکز آمار ایران نشان می‌دهد روند افزایش قیمت‌ها در ایران باعث شده نرخ تورم دوازده ماه در تابستان ۹۷، دو رقمی شود. بر همین اساس بانک مرکزی ایران، نرخ تورم دوازده ماهه مهر ماه را ۱۵/۹ درصد و مرکز آمار ایران ۱۳/۴درصد محاسبه کرده‌اند. 

نمودار اینتراکتیو زیر نشان می‌هد چطور شاخص قیمت‌ها در ایران از فروردین ۱۳۹۵ تا مهر ماه ۱۳۹۷ افزایش یافته است. چنانکه پیداست شیب منحنی از ابتدای سال ۱۳۹۷، به طور ملموسی بیشتر شده است.

 

برآوردهای روحانی‌سنج در بررسی وعده «رساندن تورم به زیر ۲۵درصد» نشان می‌دهد، نرخ تورم بعد از چهار سال دوباره به بالای ۲۵ درصد رسیده است. این موضوع نشان می‌دهد هم بازار که بعد از سال ۱۳۹۲ به ثبات نسبی رسیده ود، دوباره بی‌ثبات شده و هم سطح عمومی قیمت‌ها جهش ناگهانی داشته است. معنی این گزاره‌ها این است که مهار تورم از دست دولت خارج شده و این وعده شکست خورده است. به همین دلیل روحانی‌سنج وضعیت این وعده را به «محقق نشده» تغییر می‌دهد.

می‌توانید تغییرات نرخ تورم ماهیانه را (بر اساس تورم ۱۲ ماه)  از آغاز سال ۱۳۹۵ تا مهر ماه ۱۳۹۷، در جدول زیر مشاهده کنید.

 

 

 


به روز رسانی (بهمن ۹۲) مهار تورم پیش و پس از انتخابات همواره در صدر وعده‌های حسن روحانی بود. او در‌‌ گزارش ۱۰۰ روزه‌اش، از هدف دولتش برای رساندن نرخ تورم به ۳۵ درصد در پایان امسال و تحقق تورم ۲۵ درصدی در پایان سال آینده خبرداد. چندی پیش محمد باقر نوبخت، سخنگوی دولت از موفقیت دولت در تحقق این وعده خبر داد. بر اساس گزارش‌های آماری بانک مرکزی و مرکز آمار ایران که در ماه‌های اخیر به طور منظم منتشر می‌شوند ادعای سخنگوی دولت درباره کنترل شتاب تورم را تایید می‌کنند. از این رو گروه تحقیق روحانی‌سنج وضعیت پیگیری این وعده‌ی روحانی را به «محقق شده» تغییرمی دهد. لازم به ذکر است که نظارت بر وضعیت اقتصاد و تورم ایران از سوی گروه تحقیق ادامه خواهد یافت و چنانچه تغییرات منفی مشاهده شود طبعا در وضعیت این وعده در روحانی‌سنج  نیز تاثیر خواهد داشت.

http://goo.gl/MrrZP4

 

روحانی راه‌ حل اصلی کنترل تورم را مهار نقدینگی و رفع موانع تولید عنوان کرده است.

به روز رسانی:  یکی دیگر از وعده‌های اقتصادی حسن روحانی مهار تورم بود. همچنین سیاست‌های اعلام شده از سوی علی طیب‌نیا وزیر اقتصاد و رییس کل بانک مرکزی و محمدباقر نوبخت معاون برنامه‌ریزی رییس جمهوری، مهار تورم از اهداف اصلی دولت است بنا بر آمار منتشر شده از سوی بانک مرکزی و همچنین مرکز آمار ایران، دولت حسن روحانی توانسته «روند افزایشی» نرخ تورم را در پایان مهرماه کاهش دهد.

روحانی‌سنج این وعده حسن روحانی را به «در حال پیگیری» ارتقا می‌دهد. با این تاکید که بنا بر گفته خود مقام‌های اقتصادی دولت یازدهم مهار نرخ تورم در کوتاه مدت امکان پذیز نیست اما دولت موفق شده از شتاب افزایش نرخ تورم جلوگیری کند۰


منبع: http://isna.ir/fa/news/92032716126/همه-وعده-های-اقتصادی-روحانی-در-دولت-تدبیر