محقق شده
زمان اعلام وعده قبل از انتخابات

عدم جابجایی و تغییر مدیران و وزیران و پیشگیری از مدیریت بی ثبات

همرسانی

 روحانی‌سنج با بررسی وضعیت ثبات مدیریت در دولت روحانی، در ۳ سطح وزیر، معاون رییس‌جمهور، استاندار و روسای سازمان‌ها و نهادهای مهم و مقایسه این وضعیت با چهار دولت گذشته، این وعده را در فهرست وعده‌های تحقق‌یافته قرار می‌دهد.

گزارش کامل بررسی این وعده به زودی منتشر خواهد شد.


خودداری از جابجایی و تغییر مدیران و وزیران و پیشگیری از مدیریت بی‌ثبات از جمله نخستین وعده‌هایی بود که حسن روحانی و دولت او در همان آغاز کار طرح کردند.

حسن روحانی بعد از اعلام نامزدی برای انتخابات یازدهم، در برنامه “با دوربین” شبکه اول سیما  گفت: “از آبان ۹۱ تا آذر ۹۱ در مدت ۱ ماه ۳۷ بخشنامه مختلف در مسائل ارزی صادر شد، در طول ۵ ماه ۶۰ بخشنامه درباره مسائل پولی و ارزی صادر شد.” روحانی پرسید “این بی‌ثباتی چگونه به مردم اطمینان خواهد داد؟” و سپس تاکید کرد که “مردم مدیریت کارآمد و ثبات را می‌خواهند. مردم قدرت آینده و آینده‌نگری را می‌خواهند.”

رییس دولت یازدهم در همین برنامه “عدم مشورت، خودشیفتگی، عدم استفاده از ابزار علمی برای اداره کشور” را عامل “بی ثباتی مدیریتی” در دولت قبل دانست و با صرف‌نظر کردن از برشمردن “دستگاه‌هایی که مسئولانش۵ – ۶ بار عوض شدند” گفت: “مدیر مهمترین وزارتخانه ما، یعنی وزارت نفت ۴ بار عوض شد، مهمترین وزارتخانه سیاسی یعنی وزارت کشور ۴ بار وزیرش تغییر کرد، بانک مرکزی ۳ بار مسئولش تغییر کرد.”

احمدی‌نژاد، سکاندار دولت دهم، دو سال بعد از تشکیل کابینه در سال ۸۴ نزدیک به ۱۰ وزیر و مدیر ارشد را از کار برکنار کرده بود. به تعبیر روزنامه‌های تهران، رییس دولت  “هر سه ماه یک‌بار وزیر عوض می‌کرد.” آنها به این بی‌ثباتی لقب “تغییرات اتوبوسی” داده بودند.

روحانی در چنین بستری سکان دولت یازدهم را به دست گرفت. تصادفی نبود که پیش از آن در کارزار انتخاباتی خود از نیاز مردم به مدیریت با ثبات و ارتباط آن با رشد اقتصادی سخن گفته بود.

اما آیا دولت یازدهم بعد از گذشت دو سال از آغاز به فعالیت، توانسته رویه متفاوتی در ثبات مدیریتی پی بگیرد؟

روزنامه اصلاح‌طلب شرق،‌ چاپ تهران در اسفند ماه سال ۹۳ گزارش کرد که “دولت یازدهم تاکنون به مدیریت با ثبات پایبند بوده و چشم‌انداز آینده هم نشانی از تغییرات بزرگ ندارد.”

آذرماه ۹۴ اعتماد، دیگر روزنامه چاپ تهران، مقایسه‌ای تحقیقی در مورد جابجایی وزرا و مدیران در ٢٨ ماه اول فعالیت دولت‌های روحانی و احمدی‌نژاد انجام داد. این روزنامه با اشاره به رشد برخی شاخص‌های اقتصادی در دولت روحانی نوشته است “در ۲۴ماهی که از تصدی روحانی بر دولت یازدهم می‌گذرد، کابینه‌اش بدون کمترین تغییری به کار ادامه داده است.”

در اریبهشت‌ماه ۹۴ حسام‌الدین آشنا، مشاور فرهنگی روحانی با اشاره به سفرهای استانی و “عدم توانایی کافی” برخی از استانداران، گفته بود: “تغییرات در دولت هم در سطح وزرا و هم در سطح استانداران اتفاق خواهد افتاد.”؛ هر چند او بعد در مصاحبه‌ای جداگانه، این اظهار نظر را “تحلیل شخصی” خواند نه تصمیم دولت.

چند روز پیش این اظهارات که موجب نگرانی راستگرایان از تغییرات به نفع اصلاح‌طلبان شد، حسن روحانی در اینباره گفته بود: “وزرای فعال کم نداریم اما در عین حال چنانچه کابینه نیاز به ترمیم داشته باشد انجام می‌دهیم اما امروز نیازی به این کار وجود ندارد.”

مجموع این اظهارات که با برخی انتصابات، مانند انتخاب استاندار فارس به نفع اصلاح‌طلبان همزمان بود، بار دیگر نگرانی و خشم محافظه کاران را برانگیخت. سایت رجا نیوز،‌ نزدیک به جبهه پایداری در گزارشی با عنوان “کلید خوردن تغییرات استانداران و فرمانداران” از این تغییرات ابراز نگرانی کرد. در همین حال روزنامه آرمان، چاپ تهران با تیتر “پروژه تغییرات در دولت‌کلید خورد” به استقبال این تغییرات رفت و آن را “آغاز فعالیت‌های انتخاباتی دولت” خواند.

روزنامه اعتماد نیز در اردیبهشت ماه ۹۴، به زمزمه‌های تغییر در پاستور پرداخت. “برخی در دولت می‌گویند هنوز تصمیمی گرفته نشده و برخی می‌گویند که برای آن باید بررسی‌های جدی‌تر انجام داد. دولت اما دنبال تغییراتی در حوزه اختیارات خود است: معاونان، استانداران و فرمانداران. تغییراتی که بعید نیست در همین ماه‌های آینده حسن روحانی امضایش را پای حکم‌های افراد جدید بزند.”

دولت روحانی در دو سال نخست تغییرات گسترده‌ای در کابینه و نظام مدیرتی خود اعمال نکرد. هرچند تحت فشار مجلس و دیگر جناح‌ها وزارت‌خانه‌هایی مانند وزارت علوم ناچار به تغییراتی تحمیلی در سطح وزیر و مدیران شدند.

زمزمه‌هایی که اخیرا از احتمال تغییرات در مدیریت استان‌ها به گوش می‌رسد، چندان در مورد کابینه مطرح نیست. کارنامه دولت در‌ دست‌کم دو سال نخست نشان می‌دهد که رغبت چندانی به جابجایی و تغییر وزرا و مدیران ارشد ندارد. روحانی‌سنج، روند تغییرات احتمالی در دولت را دنبال می‌کند، اما وضعیت این وعده را تا این لحظه، با توجه به عملکرد دولت در زمینه متوقف کردن روند  تغییرات و خودداری از جابجایی بیشتر، “درحال پیگیری” ارزیابی می‌کند.


منبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13920307001329