در حال پیگیری
زمان اعلام وعده قبل از انتخابات

صدور کارت هوشمند برای بیماران صعب‌العلاج

همرسانی

یکی از وعده‌های حسن روحانی در حوزه سلامت و بهداشت، صدور کارت هوشمند برای بیماران صعب العلاج بود. او در جریان یکی از سخنرانی‌های کارزار انتخاباتی خود در تبریز گفت در صورت پیروزی دولت “برای بیماران صعب العلاج کارت هوشمند صادر” خواهد کرد و “هزینه درمانشان” بر عهده خواهد گرفت.

این وعده پیشتر در اسفند سال ۹۱ بار دیگر از از سوی محمدحسن طریقت منفرد سرپرست وزارت بهداشت در دولت محمود احمدی‌نژاد طرح شده بود اما به اجرا در نیامده بود.

گسترش بیماری‌های صعب‌العلاج مانند سرطان و پیوند کلیه در سال‌های گذشته با انتقاد عالی‌رتبه‌ترین مقامات ایران روبرو شد. از جمله یحیی رحیم‌صفوی، مشاور ارشد نظامی آیت‌الله خامنه‌ای،‌ گفته بود: “در کشور ما اخیرا مرض‌های صعب‌العلاج مانند سرطان زیاد شده است و این افزایش بیماری های صعب العلاج عجیب و قابل تحقیق است.”

طرح صدور کارت هوشمند و تقبل هزینه‌های درمان بیماران صعب‌العلاج که در چنین زمینه‌ای از سوی روحانی ارائه شد، طی یک سال نخست دولت یازدهم در استان‌هایی مانند مازندران و زنجان برای افراد زیر پوشش بیمه سلامت به اجرا در آمد. در سال دوم نیز مدیر کل بیمه سلامت استان مرکزی اعلام کرد که هزار و ۳۱ کارت هوشمند ویژه بیماران خاص صادر شده و این تعداد می‌توانند خدمات خود را به صورت رایگان از بیمه سلامت دریافت کنند.

این وعده در برخی از استان‌ها چون مازندران و زنجان به اجرا در آمده و به شماری از بیماران  بیماران صعب‌العلاج کارت هوشمند” صادر شده است.

متولی صدور چنین کارتی برای نمونه در استان مازندران “کمیته امداد” بوده؛ نهادی که زیر نظر رهبر جمهوری اسلامی است. مقام‌های دولتی درباره دلایل تغییر مجری این طرح توضیحی ارائه نکرده‌اند.

در تحولی دیگر در مردادماه ۹۴، مشاور اجرایی معاونت توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش، از راه‌اندازی مراکز ویژه اسکان بیماران صعب‌العلاج فرهنگی در ۸ استان کشور تا پایان سال جاری خبر داد. این درحالیست که به گفته او اکنون ۲ مرکز در استان‌های خراسان رضوی و فارس خدمات مربوط به اقامت درهنگام پیگیری درمان را دراختیار این افراد قرار می‌دهند.

این مقام آموزش و پرورش با تاکید براینکه فرهنگیان مبتلا به بیماری‌های صعب‌العلاج، برای اقامت و اسکان در مراکز در نظر گرفته شده نباید هزینه‌ای بپردازند، توضیح داد که “این مراکز به صورت رایگان از فرهنگیان و همراهانشان با داشتن نامه و شرح حال بیماری پذیرایی می‌کند.”

دولت همزمان با آغاز فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها، برخی اقدامات حمایتی را به اجرا در آورده است که از جمله این طرح‌ها، “طرح تحول نظام سلامت” است که با اعلام حسن روحانی از نیمه اردیبهشت‌ماه در برخی از بیمارستان‌های دولتی به اجرا در آمد.

به گفته عابد فتاحی، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس  بیماران صعب‌العلاج و خاص در راستای اجرای طرح تحول نظام سلامت، ۹۰ درصد هزینه‌های درمان را پرداخت نمی‌کنند و این موضوع در حقیقت دغدغه این بیماران را کاهش داده و امید را در آنان افزایش می‌دهد.

در آذرماه ۹۴ وزارت بهشدات از رايگان شدن برخی داروهای بيماران صعب العلاج به پيشنهاد شورايعالی بيمه و تصويب هيئت دولت خبر داد. ‌علی ربیعی، ‌وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: “در برخی از این بیماری‌ها صددرصد هزینه داروها را خودمان پرداخت می‌کنیم و حتی فرانشیز برخی از آنها را هم رایگان می‌کنیم. برخی داروهای بیماری‌های صعب‌العلاج و خاص هم اساسا تحت پوشش بیمه نبودند که آنها را هم تحت پوشش قرار دادیم.”

با وجود تصمیماتی از این دست رئیس سازمان نظام پزشکی معتقد است در حوزه بیمه‌های تکمیلی و پایه حرکتی جدی در حمایت از بیماران صعب العلاج نشده است.

با گذشت دو سال و نیم از این طرح این وعده گرچه به نظر می‌آید اقدامات حمایتی دولت از این دسته از بیماران بیشتر شده، اما انتظار برای صدور/دریافت کارت هوشمند و به عهده گرفتن هزینه‌های درمان از سوی دولت کماکان به قوت خود باقی است. روحانی‌سنج این وعده را با توجه به تحولاتی که در رابطه با پیشبرد آن صورت گرفته “در حال پیگیری” ارزیابی می‌کند.


  • درحال پیگیری: این وضعیت نشان می‌دهد که وعده در دست پیگیری است. علاوه بر تاکیدات شفاهی، اقدامات عملی و قابل اندازه‌گیری نیز در رابطه با روند وعده از سوی دولت صورت گرفته است.

منبع: http://www.presstv.com/detail/2013/06/11/308388/rohani-to-facilitate-unions-associations/