تحقق ناقص
گاهشمار وعده ها
زمان اعلام وعده بعد از انتخابات

رفع فیلتر از شبکه‌های اجتماعی

همرسانی

رفع فیلترینگ از شبکه‌های اجتماعی یکی دیگر از وعده‌های دولت بود که برای جمعیت زیادی از شرکت‌کنندگان در انتخابات خرداد ماه ۹۲، اهمیت فراوانی داشت. علاوه بر ریيس جمهور که بعدها با فیلترینگ برخی شبکه‌ها مانند واتس اَپ مخالفت کرد، علی جنتی،‌ وزیر ارشاد در کابینه او، با تاکید بر اینکه “به بهانه‌ی حفظ ارزش‌های اسلامی جلوی رشد چیزی را در کشور نمی‌توان گرفت”، گفت: “مسأله‌ی فیلتر بودن فیسبوک جزو مواردی است که پس از مدت زمانی حل خواهد شد.”

شبکه‌های اجتماعی مانند فیس‌بوک، گوگل پلاس، توییتر و یوتیوب که از زمان انتخابات جنجال‌برانگیز سال ۸۸ رواج بیشتری یافته بودند، در اطلاع‌رسانی تحولات انتخابات سال ۹۲ نیز نقش پررنگی ایفا کردند. کاربران و فعالان ستادهای انتخاباتی از امکانات این شبکه‌ها برای معرفی برنامه‌های خود استفاده کردند.

در راستای زمینه‌سازی برای رفع فیلترینگ از این شبکه‌ها، اعضای دولت و در راس آنها ریيس جمهور، معاون او و وزیر خارجه، به فعالیت‌های خود در شبکه‌های اجتماعی شدت بخشیدند و هم‌زمان خواهان رفع محدویت‌های استفاده از این شبکه‌ها شدند.

در دوسالی که از وعده دولت روحانی برای رفع فیلتریگ می‌گذرد، با وجود اینکه فیلترینگ بسیاری از این شبکه‌ها همچنان ادامه دارد، اما این حوزه فراز و فرودهای فراوانی به خود دیده است.

فیلترینگ شبکه‌های قدیمی‌تری مانند فیس‌بوک، توییتر که به‌ویژه در پی اعتراضات به نتیجه انتخابات سال ۸۸ رایج شده بود، به جز چند روز که گفته شد به دلایل فنی رفع فیلتر شدند، همچنان تنها به کمک فیلترشکن در دسترس هستند.

محمود واعظی، وزیر ارتباطات، در اردیبهشت‌ماه سال ۹۳ با اشاره به مخالفت دولت با فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی، اعلام کرد که  کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه به دستور مستقیم روحانی، از شبکه پیام‌رسان “واتس اپ” خبر داد. او هم‌زمان در اظهارنظری جداگانه گفت:‌ “فیسبوک را دولت یازدهم فیلتر نکرده است و کسانی که این شبکه اجتماعی را فیلتر کرده‌اند شاید از تعداد محدود صفحات دارای محتوای خلاف عفت عمومی نگرانی دارند.”

در شهریورماه سال ۹۳ (سپتامبر ۲۰۱۴) روحانی در گفتگو با شبکه تلویزیونی CNN در پاسخ به سوال کریستین امان‌پور، خبرنگار این شبکه، درباره رفع فیلتر از شبکه‌های اجتماعی گفت: “اقدامات زیادی شروع کردیم، البته هنوز نرسیدیم به نقطه‌ای که مورد نظر مردم ما در انتخابات بود. باید هماهنگی‌هایی هم با دیگر قوا داشته باشیم.”

اما یکی جنجالی‌ترین موضوعات مربوط به شبکه‌های اجتماعی، ماجرای فیلترینگ شبکه پیام رسان تلگرام در ایران بود که در سومین سال ریاست روحانی و در پی توافقی که دولت او با شرکت تلگرام انجام شد.

این شبکه از آبان‌ماه ۹۴، دسترسی کاربران ایرانی را به آنچه“کانال‌های مستهجن” خوانده، محدود کرده است. اما ظاهرا موضوع تنها مربوط به محتوای پورن نیست. روزنامه شهروند،‌ چاپ تهران در گزارشی به نام “فیلترینگ زیر پوستی و هوشمند”  نوشته است: “با اینکه مسئولان دولتی می‌گویند با فیلتر کردن تلگرام مخالف هستند اما “به نظر می‌رسد دست‌کم از نظر محتوایی اتفاقات تازه‌ای در تلگرام افتاده است و کلماتی ازجمله نام‌ها و اسامی مسئولان و عبارت‌ها و واژگانی که عموما در ایران مشمول خط قرمزها هستند اگر در متنی وجود داشته باشد، با تنظیماتی که در تلگرام اعمال شده، امکان انتشار پیدا نمی‌کنند”.

در پی رواج تلگرام، برخی دست‌اندرکاران جمهوری اسلامی تلاش کردند تا آن را فیلتر کنند، اما کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه بعد از برگزاری جلسه‌ای در آبان‌ماه ۹۴ تصمیم گرفت تلگرام فعلا مسدود نشود.

با وجود بحث‌ها و حواشی فراوان پیرامون رفع فیلترینگ از شبکه‌های اجتماعی در ایران و برغم تمایل دولت، وعده وزیر ارشاد برای رفع فیلترینگ فیس‌بوک و دیگر شبکه‌ها، با مخالفت سایر نهادهای حکومتی مانند قوه قضاییه روبرو شد.

البته در این میان نباید مقاومت دولت در ماجرای فیلترینگ برخی شبکه‌های اجتماعی را نادیده گرفت. همچنین حضور فعال ریيس و اعضای دولت در این شبکه‌ها که تابوی فعالیت در فضای مجازی را شکستند. اما دغدغه و تلاش مجموعه دولت در این رابطه کماکان بی‌نتیجه مانده است. با این وجود با توجه به اینکه دولت در مقابل فیلتر کردن سایر شبکه‌های محبوب مقاومت کرده است، این وعده را در دسته‌ی«تحقق ناقص» قرار می‌دهیم.


تحقق ناقص: وعده‌هایی این نمره را می‌گیرند که دستاوردشان بسیار کمتر از آن چیزی است که قولش را داده‌اند، ولی آنقدر هست که بتوان آن را در راستای اهداف اولیه و نهفته در وعده ارزیابی کرد.

 


منبع: http://www.isna.ir/fa/news/92121107005/فیلترینگ-فیس-بوک-لغو-می-شود

گاهشمار وعده ها

تغییرات اعمال شده بر این وعده را دنبال کنید

فوریه ۸
۱۳۹۳

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت یازدهم با بیان این که همه فضای اینترنت به جز موارد محدودی پاک است گفت: فیس بوک را دولت یازدهم فیلتر نکرده است و کسانی که این شبکه اجتماعی را فیلتر کرده اند شاید از تعداد محدود صفحات دارای محتوای خلاف عفت عمومی نگرانی دارند.

منبع: http://www.icana.ir/Fa/News/253665
ژوئیه ۴
۱۳۹۳

روحانی در گفتگو با کریستین امانپور: (درباره رفع فیلتر از شبکه‌های اجتماعی) ما اقدامات زیادی شروع کردیم، البته هنوز نرسیدیم به نقطه‌ای که مورد نظر مردم ما در انتخابات بود. باید هماهنگی‌هایی هم با دیگر قوا داشته باشیم. البته ما در پی ایجاد یک شبکه بسیار مهم اطلاعاتی در کشور هستیم که کارش را شروع کرده‌ایم. شما می‌دانید که پهنای باند به مراتب از سال گذشته بیشتر شده و امروز مردم در رفاه بیشتری هستند در استفاده از اطلاعات. البته این به آن معنا نیست که همه خواسته‌های مردم برآورده شده اما در این یک سال قدم‌های خوبی برداشته شده است.

منبع: http://edition.cnn.com/video/data/2.0/video/world/2014/09/26/amanpour-rouhani-twitter.cnn.html
ژوئن ۲۶
۱۳۹۴

وزير ارتباطات روز گذشته درباره اينكه چندي پيش يكي از اعضاي كارگروه تعيين مصاديق مجرمانه رايانه‌اي اين‌گونه اعلام كرده بود كه اين احتمال وجود دارد كه با ارسال نامه درخواستي از سوي وزارت ارتباطات، شبكه اجتماعي فيس‌بوك رفع فيلتر شود، گفت: اين صحبت‌ها از سوي يكي از اعضاي اين كميته مطرح شده و به معناي نظر كلي كارگروه مربوطه نيست. محمود واعظي ادامه داد: وزارت ارتباطات زماني وارد عمل مي‌شود كه بيش از 50 درصد اطمينان داشته باشد كه نتيجه مثبتي حاصل مي‌شود. درباره اين موضوع نيز اگرچه برخي نمايندگان دولت به‌طور شفاهي صحبت‌هايي را مطرح كرده‌اند اما هنوز به‌طور رسمي مطلبي ارسال نشده است.

منبع: http://armandaily.ir/?News_Id=128110