تحقق ناقص
گاهشمار وعده ها
زمان اعلام وعده قبل از انتخابات

رفع تبعیض‌های قومیتی

همرسانی

به روزرسانی، تیر ۹۷:

رفع تبعیض‌های قومیتی از جمله وعده‌هایی بود که حسن روحانی در هر دو دوره انتخابات ریاست‌جمهوری یازدهم و دوازدهم بر آن تاکید کرده بود. وعده‌ای که البته به شکل جزیی‌تر در وعده‌های دیگر روحانی در ایام انتخابات تکرار شده بود.

دولت روحانی گرچه در مواردی تلاش کرد به این وعده خود عمل کند (از جمله انتصاب سفیر اهل سنت، استفاده از نیروهای محلی در پست‌های میانی مدیریتی و …) اما هم‌چنان موفق به اجرای کامل وعده خود نشده است.


یکی از وعده‌های حسن روحانی که در مناسبت‌های مختلف، به ویژه در بیانیه ده ماده‌ای مربوط به اقوام و ادیان، بر آن تاکید کرده، رفع تبعیض‌های قومیتی بود. روحانی در اولین سفر خود به استان سیستان و بلوچستان به صراحت گفت: “هیچ تفاوتی بین اقوام وجود ندارد و همه از حقوق شهروندی برابری برخوردارند؛ ما در این کشور شهروند درجه دو نداریم و در این کشور شایسته سالاری حاکم است.”

رییس جمهور ایران در بند اول بیانیه ده ماده‌ای هم وعده داده بود به منظور رفع تبعیض، قوانین لازم را برای اجرای کامل قانون اساسی به‌ویژه اصول ٣، ١٢، ١٥، ١٩، ٢٢ و.. [اصول مربوط به اقلیت‌ها] تدوین کند. روحانی در بند ۸ همین بیانیه با پیروان اقلیت‌های به رسمیت شناخته شده در قانون اساسی عهد بست که  تبعیضات ناروا را در همه ابعاد و اشکال آن رفع خواهد کرد.

وعده‌های حسن روحانی پیرامون رفع تبعیض‌ها بر اجرای اصول مورد تاکید در قانون اساسی استوار هستند و روند تحقق آنها را نیز باید در همین چهارچوب ارزیابی کرد.

علاوه بر سخنرانی زاهدان، بندهای ۱ و ۸ بیانیه‌ ده ماده‌ای که صراحتا به فرآیند “تبعیض” و رفع آن اشاره دارند، به نوع ۸ بند باقیمانده نیز حول ایجاد شرایط و حقوق برابر و در نتیجه رفع تبعیض می‌چرخند.

در نخستین سال فعالیت، روحانی به جای اجرای دهمین بند بیانیه ده ماده‌ای مبنی بر پیگیری مفاد این بیانیه از سوی یکی معاونان رییس جمهور، یک دستیار ویژه که سمتی جدید و نسبتا تشریفاتی به نظر می‌آمد برای اقوام منصوب کرد. انتخاب علی یونسی، وزیر سابق اطلاعات، با واکشن‌های مختلفی روبرو شد، برخی آن را مثبت ارزیابی کرده و برخی دیگر از ابتدا امیدی به فعالیت‌های او نداشتند.

مصاحبه‌ها و طرح مباحثی در مورد جایگاه اقلیت‌های قومی/ ملی و مذهبی از یونسی در دو سال اول باعث بحث‌های فراوانی پیرامون وضعیت اقوام، ادیان و مذاهب مختلف در ایران طرح کرد، اما اظهارات خارج از حوزه فعالیت یونسی با انتقادات تند مخالفان او درمجلس و حاکمیت روبرو شد و در نتیجه به مرور، فعالیت رسانه‌ای وی کمتر شد.

دولت یازدهم در انتصاب نیروهای شایسته به سمت‌های کلان کشوری، مانند وزیر و استاندار نیز‌ نتوانست کاری از پیش ببرد، اما در مدیریت داخلی استانها با سپردن برخی امور به پیروان اهل‌سنت به ویژه در سیستان و بلوچستان گام‌های برای رفع تبعیض‌های قومی و مذهبی برداشت.

در کردستان هم با وعده پایه‌گذاری رشته زبان و ادبیات کردی و پیش از آن آزاد گذاشتن تدریس زبان کردی در یکی از مدارس سقز و وعده راه‌اندازی بخش کردی خبرگزاری ایرنا، اقداماتی در جهت ایجاد حقوق برابر انجام داد. گرچه هنوز بخش کردی ایرنا افتتاح نشده و ثمره رشته زبان و ادبیات کردی نیز به بار ننشسته است.

انتخاب سفیر اهل‌سنت برای اولین‌بار در تاریخ جمهوری اسلامی، یکی دیگر از اقدامات دولت یازدهم برای رفع تعبیض‌های مذهبی است که کم  وبیش با استقبال محافل سیاسی و اصلاح‌طلب کردستان روبرو شده است.

در زمینه اصلاحات تبعیض‌زدایانه روحانی بیشترین انتقادها متوجه محدود بودن آن به تنها یکی دو استان است. در مورد اصل پانزدهم، گام‌های برداشته شده تنها شامل کردها [یک مدرسه در همه استان کردستان] شده، یا در خصوص تاسیس رشته‌ی دانشگاهی زبان کردی، این موضوع منحصر به مناطق کردنشین است. در مورد استفاده از اهل سنت نیز بیشتر در استان سیستان و بلوچستان متمرکز است.

این درحالیست که در ایران علاوه برکردها و بلوچ‌های اهل سنت که هم به لحاظ دینی هم به لحاظ قومیتی (ethnic) در تبعیض هستند، اقلیت‌های دیگری مانند ترک‌ها، عرب‌ها و ترکمن‌ها زندگی می‌کنند که از حقوق زبانی [شامل اقلیت عرب نمی‌شود] و فرهنگی خود کماکان محروم هستند. فعالان ترک در بیانیه خواهان اجرای اصل پانزده در مناطق ترک نشین ایران شده‌اند.

با وجود این انتقادها روحانی‌سنج، به وعده رفع تعبیض‌ها قومی نمره “درحال پیگیری” می‌دهد. چون اقداماتی مانند انتخاب سفیر کُرد و اهل‌سنت، تدریس زبان در مدارس و به کارگیری اهل‌سنت در برخی سمت‌ها و حتی انتصاب دستیار ویژه، اقداماتی هستند که به ابتکار دولت یازدهم انجام گرفته‌ و با استقبال برخی از شهروندان نیز روبرو شده‌اند.

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

  • پیگیری‌نشده (غیر فعال): Inactive تمام وعده‌ها از این وضعیت شروع می‌شوند و تا وقتی که نشانی از پیگیری آن نبینیم در این وضعیت می‌مانند.
  • درحال پیگیری: In Progress نشانگر آن است که وعده در دست پیگیری است.
  • متوقف شده: (ایستا، بی‌حرکت، ساکن): Stalled پیشرفتی در روند پیگیری وعده مشاهده نمی‌شود. ممکن است علت آن محدودیت منابع مالی، مخالفت از سوی قانون‌گذاران یا جابجایی اولویت‌ها در نهادهای نزدیک به حاکمیت باشد.
  • تحقق ناقص: Compromised وعده‌هایی این نمره را می‌گیرند که دستاوردش بسیار کمتر از آن چیزی که قولش را داده بود، ولی آنقدر هست که بتوان آنرا در راستای اهداف اولیه‌اش دانست.
  • محقق نشده: Not Achieved این ممکن است بخاطر عدم پیگیری دولت یا عدم حمایت قوه مقننه یا نهاد‌های تاثیرگذار بوده باشد. نمره محقق نشده لزوما به معنای آن نیست که دولت با آن موافق نبوده و برای آن تلاش نکرده است.
  • این نمره به وعده‌هایی داده می‌شود که به طور کلی از دستور کار خارج شده و امکان تحقق آنها به حداقل رسیده است.
  • محقق شده: Achieved وعده با همان کیفیتی که ارائه شده به اجرا درآمده است.

منبع: http://www.yjc.ir/fa/news/4370121/کشور-ما-امروز-گرفتار-یک-اقتصاد-در-حال-مرگ-و-سیاست-خارجی-مرده-استعده‌ای-وارد-بازی-بزرگان-شدند

گاهشمار وعده ها

تغییرات اعمال شده بر این وعده را دنبال کنید

ژانویه ۲۶
۱۳۹۳

در اولین سفر خود به استان سیستان و بلوچستان روحانی گفت که تمام اقوام و پیروان تمام مذاهب باید در حفظ امنیت منطقه همکاری کنند و افزود: “زیرا ما همه تابع قانون اساسی بوده و زیر پرچم انقلاب و رهبری هستیم و در قانون اساسی این نظام، هیچ تفاوتی بین اقوام وجود ندارد و همه از حقوق شهروندی برابری برخوردارند؛ ما در این کشور شهروند درجه دو نداریم و در این کشور شایسته‌سالاری حاکم است.”

منبع: http://isna.ir/fa/news/93012609998/رییس-جمهور-شهروند-درجه-دو-نداریم-توسعه-علمی