محقق نشده
گاهشمار وعده ها
زمان اعلام وعده بعد از انتخابات

رسیدگی به رفع حصر سران جنبش سبز

همرسانی

حسن روحانی از ابتدای ورود به انتخابات ریاست‌جمهوری و در نخستین سخنرانی انتخاباتی خود در دانشگاه آزاد کرج نشان داد که جذب حامیان میرحسین موسوی و مهدی کروبی یکی از اهداف اوست و از جمله از سرکوب معترضان به نتایج انتخابات سال  ۸۸ تحت عنوان “فتنه” انتقاد کرد و گفت: “چهار  سال است که فتنه، فتنه میکنند و خیلی چیزها است که مردم نمی‌دانند و اگر زمان آن برسد همه را بازگو خواهیم کرد.”

حمایت اصلاح‌طلبان از حسن روحانی نیز منجر به حمایت بخش بزرگی از فعالان جنبش سبز از او شد تا آنجا که در جریان همایش‌های انتخاباتی روحانی درخواست رفع حصر از میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد و آزادی زندانیان سیاسی به عنوان یکی از مطالبات اصلی هواداران او مطرح می‌شد.

حسن روحانی وعده داد که این مطالبات را برآورده می‌کند و حتی گفت در “کشور عدل و اعتدال نیازی نخواهد بود که کسی زندانی باشد” و نه تنها زندانیان سیاسی که همه زندانیان باید آزاد شوند.

روحانی همچنین همچنین روز ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۲ در دانشگاه صنعتی شریف در پاسخ به سئوالی درباره رفع از حصر از میرحسین موسوی و مهدی کروبی گفت: “به نظر من مشکلی نیست و می‌شود شرایطی را در یک سال آینده در کشور فراهم کرد که نه تنها آنهایی که در حصرند آزاد شوند، بلکه آنهای که به خاطر سال ۸۸ در زندان هستند آنها هم آزاد شوند.”

پس از تشکیل دولت نیز حسن روحانی به طور ضمنی این وعده را تکرار کرد.

او همچنین خود را به عنوان کسی معرفی کرد که به حصر آیت‌الله منتظری پایان داده است و بدون نام بردن از موسوی یا کروبی، گفت که رییس جمهور باید قدرت ایجاد اجماع برای مواردی چون رفع حصر را داشته باشد.

همزمان مقام‌های دولت حسن روحانی با صراحت بیشتری در این باره سخن گفتند. حسام‌الدین آشنا، مشاور حسن روحانی و داماد غلامعلی دری نجف آبادی نماینده رهبر جمهوری اسلامی در استان مرکزی و وزیر اسبق اطلاعات نیز “نسبت به رفع حصر ابراز امیدواری کرد” و حتی گفت: “بسیار امیدوارم که در کوتاه مدت حل شود.”

تعدادی از فعالان سیاسی نیز در نامه‌هایی جداگانه به این موضوع واکنش نشان دادند. نامه ۱۲۶۰ داشجو به روحانی و نامه ۹ چهره اصلاح طلب از جمله آنهاست که در مورد دوم به شکل رسمی در روزنامه‌ها و خبرگزاری‌ها ایران منتشر شد و در آن از حسن روحانی خواسته شد تا “به صورت کارآمدی در باره رفع حصر از آقایان موسوی، کروبی و خانم رهنورد” اقدام کند.

محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت و معاون حسن روحانی، هفتم  آذر ماه ۱۳۹۲ طی گفت و گو با روزنامه اعتماد به طور رسمی گفت: “با توجه به رویکرد دولت هر اقدامی که در مسائل سیاسی و رفع حصر و گشایش های امنیتی و سیاسی کشور مورد انتظار جامعه است، در دستور کار رییس جمهور قرار دارد.” معاون حسن روحانی از مردم خواست تا “به دولت تدبیر و امید اعتماد داشته باشند و بدانند در برخی امور بهتر است دولت به جای اینکه حرفی بزند، عمل کند.”

او در یک نشست خبری هم گفت:‌ “در رابطه با حصر، دولت اقدامات لازم اثربخش را انجام خواهد داد و در صورت لزوم اطلاع رسانی لازم انجام خواهد شد و من تاکید می کنم رییس جمهور از هیچ یک از وعده‌هایش عدول نکرده است.”

میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد که از رهبران جنبش سبز، از بهمن‌ماه سال ۱۳۸۹ در بدون برگزاری دادگاه در حصر خانگی به سر می‌برند.

در قوانین ایران اشارات مشخصی به حصر افراد و شخصیت‌های سیاسی نشده، اما گفته می‌شود که تصمیم‌گیری در مورد رفع حصر، از اختیارات شورای عالی امنیت ملی است که حسن روحانی، به عنوان رییس جمهور در راس آن قرار دارد.

با این حال، دستیار او در امور اقلیت‌ها، در آبان‌ماه سال ۹۳ گفت که “دولت اختیاری در این زمینه ندارد، اما می‌تواند زمینه را فراهم کند. اما خیلی‌ها نمی‌خواهند، همیشه می‌خواهند جو با التهاب باشد.”

در بهمن ماه همان سال، سحام نیوز، وبسایت خبری نزدیک به مهدی کروبی، اعلام کرد که حسن روحانی، بعد از نزدیک به ۱۸ ماه “نهایتا به موضوع حصر آقایان کروبی و موسوی و خانم رهنورد ورود کرد و با این اقدام عملی و علنی، گامی اساسی درجهت تحقق مهم‌ترین وعده انتخاباتی‌اش برداشت.” سخنگوی شورای عالی امنیت، از طریق خبرگزاری دولت، این خبر را تکذیب کرد.

این سایت گزارش کرد که “با ورود آملی لاریجانی، رییس قوه قضاییه به این جلسه، روحانی گفت که “قوه قضاییه سعی می‌کند از مسئولیت خود دراین زمینه شانه خالی کند.”

در بهمن ماه، ۹۴، اندک زمانی بعد از رفع تحریم ها، محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی پیرامون رفع حصر گفت:” به اندازه وسع خود موضوعات را پیگیری کرده‌ایم و حتی در پاره‌ای موارد بیش از وسع خود پیگیر بوده‌ایم ولی ما تصمیم‌گیر نهایی در این زمینه نیستیم.”

حسن روحانی، با اینکه در کارزار انتخاباتی خود به طور مشخص وعده رفع حصر را ارائه نداد اما در پی‌پاسخ او به سوال خبرنگاران در همان سال اول از امکان فراهم آوردن شرایط رفع حصر طی یک سال خبر داد.

به اعقتاد بسیاری شهروندان ایران و با توجه به بازخوردی که روحانی‌سنج از موضوع داشته، رفع حصر سران جنبش سبز، از جمله اصلی‌ترین وعده‌های سیاست داخلی روحانی به شمار می‌آید که تا این لحظه به آن عمل نشده است.
روحانی‌سنج وضعیت این وعده را“تحقق نیافته” ارزیابی می‌کند.


منبع: http://www.rouhaninews.com/12916-نوبخت--رفع-حصر-موسوی-کروبی-و-آزادی-زندانیان-سیاسی-در-دستور-کار-دولت-استد.html

گاهشمار وعده ها

تغییرات اعمال شده بر این وعده را دنبال کنید

اوت ۲۰
۱۳۹۳

علی یونسی، دستیار رییس جمهوری در امور اقوام و اقلیت ها، می گوید دولت برای عمل به وعده رفع حصر کروبی، موسوی و رهنورد از اختیار کافی برخوردار نیست.

به گزارش کلمه، یونسی در عین حال گفته است که اگر شرایط آرام شود و از جو سیاسی فاصله بگیریم، ممکن است دولت بتواند به این وعده اش عمل کند.

منبع: http://www.roozonline.com/persian/news/newsitem/article/-4240e9bf9a.html