محقق شده
گاهشمار وعده ها
زمان اعلام وعده بعد از انتخابات

رساندن تورم به زیر ۲۵٪

همرسانی

به‌روز رسانی (شهریور۹۳): آمار منتشر شده از سوی بانک مرکزی ایران حاکی از کاهش ۱۷٪ تورم دوازده ماهه و ریزش ۲۷٪ تورم نقطه به نقطه از حدود یک سال گذشته است. بدین ترتیب می توان وعده‌ی روحانی مبنی بر رساندن نرخ تورم به ۲۵٪ را محقق شده دانست. طبق آمار اعلام شده نرخ تورم دوازده ماهه مرداد به ۲۳.۲٪ رسیده است

با این حساب دولت به این وعده خود جامه عمل پوشانده است و کمتر از ۳٪ دیگر به وعده جدید تورم زیر ۲۰٪ تا انتهای سال مانده است.

*

به روزرسانی (مرداد۹۳):  نرخ تورم ایران در طی دوازده ماه گذشته به طرز چشمگیری کاهش یافته است.  بانک مرکزی ایران، نرخ تورمدوازده ماه منتهی به تير‌‌ماه ۹۳ نسبت به دوازده ماه منتهی به تيرماه ۹۲  معادل ۲۵.۳ درصد اعلام کرده است کارشناسان اقتصادی معتقدند در صورتی که اتفاق غیر متقربه‌ای مانند به بن بست خوردن مذاکرات هسته‌ای پیش نیاید، این وعده روحانی بسیار زودتر محقق خواهد شد.

*

تورم مزمن از جمله مشکلات اقتصادی ایران پس از انقلاب بوده است. جنگ با عراق، کاهش تولید  نفت، اقتصاد دولتی تحریم های اقتصادی و سو مدیریت از جمله دلایل بروز چنین پدیده‌ای بوده است، که تاکنون مدیران اقتصادی موفق به کنترل تورم نشده اند. در دوره ریاست جمهوری خاتمی نرخ تورم در مرز یک عدد یک رقمی قرار گرفت ولی در دوره احمدی نژاد سیاست توزیع پول نفت به جای سرمایه گذاری و نیز پرداخت سوبسید و یارانه ها  که در ابتدا قرار بود برای گروههای کم درامد انجام شود در عمل به خاطر ملاحظات انتخاباتی دولت، این سوبسید به همه شهروندان پرداخت شد و همراه با تحریم های بی سابقه و جدید غرب علیه فروش نفت ایران و افزایش ۳۰۰ ٪ قیمت ارز، سبب تورم لجام گسیخته‌ای شد که از بعد از انقلاب سال ۵۷ بی سابقه بود. به همین دلیل در هنگام انتخابات   مسئله تورم و مهاران یکی از مهمترین ملاحظات قشر حقوق بگیر به ویژه کارمندان و کارگران بود که در صد قابل توجهی از رای دهنئگان را تشکیل می دهند.ء

حسن روحانی در گفتگوی تلویزیونی برای ارائه گزارش صد روز اول دولتش گفت: قول مسئولین ما این است که تا پایان سال جاری تورم به ۳۵ ٪ خواهد رسید. سال آینده  برنامه این است که تورم را می‌خواهیم به زیر ۲۵ ٪ برسانیم.


منبع: http://president.ir/fa/72988

گاهشمار وعده ها

تغییرات اعمال شده بر این وعده را دنبال کنید

ژانویه ۱۳
۱۳۹۳

محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت به نقل از رییس مرکز آمار: تورم ۴۳٪ مرداد و شهریور سال ۹۲ به ۳۲.۱ ٪ کاهش یافته است

منبع: http://isna.ir/fa/news/93011302315/تورم-43-درصدی-مرداد-و-شهریور-سال-۹۲-به32-1
ژانویه ۱
۱۳۹۵

مرکز آمار ایران نرخ تورم دراسفند سال ۱۳۹۴ را ۱۱.۳٪ درصد اعلام کرد که نسبت به ماه گذشته (۱۱.۸٪) ۰.۵ درصد کاهش را نشان می دهد.

منبع: http://www.yjc.ir/fa/news/5542485/اعلام-شاخص-قیمت-کالاها-و-خدمات-مصرفی-خانوارنرخ-تورم-113درصدی-در-اسفند-94