محقق نشده
گاهشمار وعده ها
زمان اعلام وعده بعد از انتخابات

رساندن تورم به زیر ۲۵درصد

همرسانی

به‌روزرسانی – آبان ۹۷

آخرین آمارهای رسمی بانک مرکزی و مرکز آمار ایران نشان می‌دهد روند افزایش قیمت‌ها در ایران باعث شده نرخ تورم دوازده ماه در تابستان ۹۷، دو رقمی شود. بر همین اساس بانک مرکزی ایران، نرخ تورم دوازده ماهه مهر ماه را ۱۵/۹ درصد و مرکز آمار ایران ۱۳/۴درصد محاسبه کرده‌اند. 

نمودار اینتراکتیو زیر نشان می‌هد چطور شاخص قیمت‌ها در ایران از فروردین ۱۳۹۵ تا مهر ماه ۱۳۹۷ افزایش یافته است. چنانکه پیداست شیب منحنی در سال ۱۳۹۷ افزایش چشمگیری پیدا کرده است.

بررسی شاخص‌ قیمت در ۶ ماه گذشته نشان می‌دهد، سطح عمومی قیمت‌ها به طور متوسط ماهی ۴.۲۶درصد بالا رفته است. این رقم در ۶ ماه دوم سال ۹۶ هم حدود یک درصد بوده است.

برای برآورد نرخ تورم چهار سناریو متفاوت را در نظر می‌گیریم.

سناریوی اول، شاخص قیمت‌ها ماهی ۴ درصد افزایش پیدا کند؛ در این صورت بر اساس آمار بانک مرکزی شاخص قیمت در ماه‌های آبان تا اسفند به ترتیب ۱۵۴/۳، ۱۶۰/۵، ۱۶۶/۹، ۱۷۳/۶ و ۱۸۰/۶ خواهند شد. با این حساب متوسط شاخص سال ۱۳۹۷، ۱۴۵/۲ و میانگین نرخ تورم در امسال ۳۲/۴ درصد خواهد بود. این عدد با در نظر گرفتن داده‌های مرکز آمار ایران  ۲۶/۹درصد برآورد می‌شود.

سناریوی دوم، شاخص قیمت‌ها ماهی ۲/۵ درصد افزایش پیدا کند؛ یعنی اگر الگوی افزایش قیمت‌ها برابر میانگین افزایش قیمت‌ها در یک سال گذشته باشد، آن وقت متوسط شاخص قیمت‌ها در سال ۱۳۹۷ (آمار بانک مرکزی) ۱۴۲/۲ محاسبه خواهد شد و بر این اساس نرخ تورم ۲۹/۶ درصد تخمین زده می‌شود. این محاسبه با داده‌های مرکز آمار به عدد ۲۶/۹ درصد می‌رسد.

سناریوی سوم، اگر شاخص قیمت‌ها مشابه نیمه دوم سال گذشته ماهی یک درصد زیاد شود؛  در این صورت نرخ تورم بر اساس آمار بانک مرکزی ۲۶/۹ . بر اساس آمار مرکز ایران ۲۴/۳درصد محاسبه خواهد شد.

سناریوی چهارم، شاخص قیمت‌ها ثابت باقی بماند؛ حتی در این صورت هم باز نرخ تورم بر اساس آمار بانک مرکزی بیشتر از ۲۵درصد خواهد بود. یعنی اگر فرض کنیم شاخص قیمت‌ها روی عدد ۱۴۸/۴ ثابت بماند، دست آخر متوسط شاخص سال ۱۳۳ خواهد بودکه اگر آن را به متوسط شاخص سال ۱۳۹۶ تقسیم کنیم، متوجه می‌شویم نرخ تورم سال ۱۳۹۶، حدود ۲۵/۲ درصد  خواهد شد. با همین فرض نرخ تورم سال ۱۳۹۷ بر اساس داده‌های مرکز آمار ۲۲/۶ محاسبه می‌شود.

 

این چهار سناریو کافی است برای اینکه به این نتیجه برسم، نرخ تورم، دوباره بعد از جهار سال دوباره به بالای ۲۵ درصد رسیده است.

به همین دلیل روحانی‌سنج وضعیت این وعده را به «محقق نشده» تغییر می‌دهد.

می‌توانید تغییرات نرخ تورم ماهیانه را (بر اساس تورم ۱۲ ماه)  از آغاز سال ۱۳۹۵ تا مهر ماه ۱۳۹۷، در جدول زیر مشاهده کنید.

 

 

 

 

 

 


به‌روز رسانی (شهریور۹۳): آمار منتشر شده از سوی بانک مرکزی ایران حاکی از کاهش ۱۷٪ تورم دوازده ماهه و ریزش ۲۷٪ تورم نقطه به نقطه از حدود یک سال گذشته است. بدین ترتیب می توان وعده‌ی روحانی مبنی بر رساندن نرخ تورم به ۲۵٪ را محقق شده دانست. طبق آمار اعلام شده نرخ تورم دوازده ماهه مرداد به ۲۳.۲٪ رسیده است

با این حساب دولت به این وعده خود جامه عمل پوشانده است و کمتر از ۳٪ دیگر به وعده جدید تورم زیر ۲۰٪ تا انتهای سال مانده است.

*

به روزرسانی (مرداد۹۳):  نرخ تورم ایران در طی دوازده ماه گذشته به طرز چشمگیری کاهش یافته است.  بانک مرکزی ایران، نرخ تورمدوازده ماه منتهی به تير‌‌ماه ۹۳ نسبت به دوازده ماه منتهی به تيرماه ۹۲  معادل ۲۵.۳ درصد اعلام کرده است کارشناسان اقتصادی معتقدند در صورتی که اتفاق غیر متقربه‌ای مانند به بن بست خوردن مذاکرات هسته‌ای پیش نیاید، این وعده روحانی بسیار زودتر محقق خواهد شد.

*

تورم مزمن از جمله مشکلات اقتصادی ایران پس از انقلاب بوده است. جنگ با عراق، کاهش تولید  نفت، اقتصاد دولتی تحریم های اقتصادی و سو مدیریت از جمله دلایل بروز چنین پدیده‌ای بوده است، که تاکنون مدیران اقتصادی موفق به کنترل تورم نشده اند. در دوره ریاست جمهوری خاتمی نرخ تورم در مرز یک عدد یک رقمی قرار گرفت ولی در دوره احمدی نژاد سیاست توزیع پول نفت به جای سرمایه گذاری و نیز پرداخت سوبسید و یارانه ها  که در ابتدا قرار بود برای گروههای کم درامد انجام شود در عمل به خاطر ملاحظات انتخاباتی دولت، این سوبسید به همه شهروندان پرداخت شد و همراه با تحریم های بی سابقه و جدید غرب علیه فروش نفت ایران و افزایش ۳۰۰ ٪ قیمت ارز، سبب تورم لجام گسیخته‌ای شد که از بعد از انقلاب سال ۵۷ بی سابقه بود. به همین دلیل در هنگام انتخابات   مسئله تورم و مهاران یکی از مهمترین ملاحظات قشر حقوق بگیر به ویژه کارمندان و کارگران بود که در صد قابل توجهی از رای دهنئگان را تشکیل می دهند.ء

حسن روحانی در گفتگوی تلویزیونی برای ارائه گزارش صد روز اول دولتش گفت: قول مسئولین ما این است که تا پایان سال جاری تورم به ۳۵ ٪ خواهد رسید. سال آینده  برنامه این است که تورم را می‌خواهیم به زیر ۲۵ ٪ برسانیم.


منبع: http://president.ir/fa/72988

گاهشمار وعده ها

تغییرات اعمال شده بر این وعده را دنبال کنید

ژانویه ۱۳
۱۳۹۳

محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت به نقل از رییس مرکز آمار: تورم ۴۳٪ مرداد و شهریور سال ۹۲ به ۳۲.۱ ٪ کاهش یافته است

منبع: http://isna.ir/fa/news/93011302315/تورم-43-درصدی-مرداد-و-شهریور-سال-۹۲-به32-1
ژانویه ۱
۱۳۹۵

مرکز آمار ایران نرخ تورم دراسفند سال ۱۳۹۴ را ۱۱.۳٪ درصد اعلام کرد که نسبت به ماه گذشته (۱۱.۸٪) ۰.۵ درصد کاهش را نشان می دهد.

منبع: http://www.yjc.ir/fa/news/5542485/اعلام-شاخص-قیمت-کالاها-و-خدمات-مصرفی-خانوارنرخ-تورم-113درصدی-در-اسفند-94