محقق شده
زمان اعلام وعده قبل از انتخابات

جلوگیری از تحریم ها در آینده

همرسانی

تیر ۹۴: در خصوص وعده “جلوگیری از تحریمها در آینده” با توجه به دوساله‌ شدن دولت می‌توان این وعده را محقق شده دانست. چون در دو سال گذشته عملکرد دولت و حاکمیت جمهوری اسلامی به گونه‌ای نبوده که منجر به تصویب تحریم‌های جدید از سوی جامعه بین‌المللی بشود و به عبارتی از این افزوده شدن به تحریم‌ها عملا جلوگیری شد. اعمال تحریم‌های جدید یا بازگشت تحریم‌های پیشین جامعه بین‌المللی علیه جمهوری اسلامی، مطابق توافق وین (۲۳ تیرماه سال ۹۴)، مستلزم راستی‌آزمایی و نحوه عملکرد دولت ایران در رابطه با تعهدات بین‌المللی است. با این حال به نظر می‌رسد روحانی از طریق شرکت در مذاکرات عملا در راستای تحقق این وعده گام برداشته است. با توجه به تعهداتی که ایران طی توافق وین (۲۳ تیرماه سال ۹۴) متقبل آنها شده، می‌توان انتظار داشت دولت یازدهم وعده جلوگیری از تحریم‌ها در آینده را طی دو سال باقیمانده نیز در دستور کار داشته باشد.


به روز رسانی (6 آذر 92) : همانطور که وزیر امور خارجه ایران ارزیابی خود از مذاکرات و توافقنامه ژنو را تشریح کرده و تاکید ورزیده، این توافقنامه در صورت عدم رضایت طرفین قابل بازگشت است.

آقای ظریف تاکید کرده که سند مذاکرات ژنو “تعهد حقوقی” برای طرفین ایجاد نمی‌کند بلکه شامل اقدامات داوطلبانه دو طرف است و “پس از شش ماه یا حتی در میان شش ماه، اگر هر یک از طرف‌ها احساس کند که طرف مقابل پایبند نیست، قابل بازگشت است.” علاوه براین رژیم تحریم ها همچنان به قوت خود باقی است و هنوز به صورت کامل از بین نرفته و تنها طرفین بصورت جدی و پیگیرانه ای، گام های اساسی در جهت رفع آن برداشته اند.

بنابراین با توجه به ماهیت و مفاد موافقت نامه و تفسیری که طرفین از آن دارند می توان نتیجه گرفت که موافقت نامه ژنو، تعهدی شکننده است و تحقق کامل آن نیاز به همکاری دو طرف به ویژه ایران و زمان دارد.

در مرحله کنونی طرفین جهت بسترسازی و اعتماد سازی صلح آمیز بودن برنامه هسته ای و همچنین برای برداشته شدن مرحله ای و گام به گام تحریم ها قدم بر می دارند و هنوز نمی توان با قاطعیت گفت اقدامات ایران، به صورت کامل جلوی وضع تحریم ها را گرفته است هرچند پذیرش تعهدات ذکر شده در توافق‎نامه ژنو از سوی ایران نشان دهنده گام های اولیه برای چنین اقداماتی است.

به روزرسانی: جلوگیری از تحریم‌ها‌ی جدید از وعده‌های حسن روحانی بود که با رویکردی که کابینه‌اش تاکنون در سیاست خارجی و برخورد با غرب پیش گرفته در پیگیری آن کم و بیش موفق بوده است. هر چند همچنان زمزمه‌های افزایش تحریم‌ها از سنا و کنگره‌ی آمریکا به گوش می‌رسد.

 


منبع: http://www.mehrnews.com/detail/News/2078930