در حال پیگیری
زمان اعلام وعده بعد از انتخابات

جذب بیشتر گردشگران خارجی

همرسانی

“تقویت صنعت گردشگری کشور و جذب بیشتر گردشگر به ایران” از وعده‌های حسن روحانی بود که در سخنرانی‌های مختلف بر اهمیت آن تاکید کرد. او مشخصا قول داد که درآمد حاصل از گردشگری کشور را از دو میلیارد دلار، به ده میلیارد دلار افزایش دهد. در نخستین سال دولت یازدهم، رسانه‌های داخلی و خارجی از قول آژانس‌های مسافرتی و هتل‌ها از افزایش تقاضا برای دیدار از ایران خبر دادند.

طبق این گزارش‌ها، تصویر مثبتی که دولت یازدهم از ایران به نمایش گذاشته و رفع تحریم‌ها پس از توافق هسته‌ای [که درجریان است]، باعث جذب بیشتر گردشگران و سرمایه‌گذاران گردشگری شده است. هتل‌های ایران اعلام کرده‌اند بخاطر استقبال گردشگران با کمبود اتاق روبرو شده‌اند و گروه‌ هتل‌های روتانا خبر از ساخت دو هتل جدید در تهران و مشهد داده است.

از همان ابتدا اقداماتی از سوی دولت روحانی در راستای جذب بیشتر گردشگران خارجی و تقویت صنعت گردشگری ایران انجام شد. سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از تصمیم دولت برای تسهیل روند صدور ویزا برای اتباع خارجی خبر داد. در مهرماه ۹۳، وزارت امور خارجه از ارائه روادید رایگان فرودگاهی برای اتباع خارجی برای سفر به استان‌هایی که فرودگاه‌های بین‌المللی دارند خبر داد. به گفته معاون گردشگری کشور، ایران با چند کشور مانند ترکیه مالزی و آذربایجان لغو روادید انجام می‌دهد و ۱۲ کشور نیز جزو پیشنهادات لغو ویزا هستند که پس از بحث و بررسی در دولت، اسامی آنها را وزارت خارجه اعلام می‌کند.

روز ۱۱ مهرماه سال ۹۴ هیأت وزیران “روادید فرودگاهی ۳۰ روزه” را با قابلیت تمدید ۱۵ روز اضافی، تصویب کرد. ابراهیم پورفرج، رییس جامعه تورگردانان ایران با اشاره به “افزایش درخواست‌ها برای سفر به ایران” گفته است امکان دریافت ویزرا چند روز بعد در فرودگاه‌های بین الملی آغاز شده است.

با این حال خبرگزاری ایسنا ارزیابی کرده که نمایندگی‌های دیپلماتیک ایران در خارج از کشور هنوز برای مطرح کردن این مصوبه‌ی مهم دولت که در راستای تسهیل سفر گردشگران خارجی به ایران صادر شده، اقدامی انجام نداده‌اند.

این امکان پیشتر برای ۱۰ کشور با محدودیت ۱۴ روزه فراهم بود. با مصوبه اخیر تعداد کشورهایی که می‌توانند از تسهیلات جدید وزات خارجه ایران استفاده کنند به بیش از ۵۰ کشور رسیده است. آلمان، هلند، اتریش،‌ نروژ و عربستان سعودی از جمله این کشورها هستند اما کشورهایی مانند آمریکا‌، انگلیس‌، کانادا و حتی عراق و افغانستان مشمول این تسهیلات نمی‌شوند. کشورهایی نظیر سوریه، ترکیه و لبنان  بدون ‌آن‌که به ویزا نیاز داشته باشند، – حتی از نوع فرودگاهی – می‌توانند برای مدت زمان مشخصی به ایران سفر کنند.

از آنجایی که آمار گردشگران خارجی در بسیاری اوقات با آمار مسافران و ایرانیان مقیم خارج از کشور که به ایران سفر می‌کنند ترکیب و ارائه می‌شود، این آمار را نمی‌توان کاملا دقیق و قابل اعتماد دانست. همچنین سازمان‌هایی از جمله، گمرک، نیروی انتظامی، امور اتباع که برای بدست آوردن آمار به سازمان میراث فرهنگی کمک می‌کنند هر یک تعاریف جداگانه‌ای برای گردشگر دارند و بسیاری از آنها هر مسافری را همان گردشگر به حساب می‌آورند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتد‌پرس در سال ۲۰۱۴ نیمی از مسافران به مقصد ایران از مسلمانان شیعه و بقیه نیز از اروپا، آمریکای شمالی و آسیای شرقی بوده‌اند.

مسعود سلطانی‌فر، رئیس سازمان میراث فرهنگی به این خبرگزاری گفته است ایران پس از توافق هسته‌ای می‌تواند شاهد “سونامی گردشگران خارجی” باشد. او ابراز امیدواری کرده بعد از رفع تحریم‌ها حوزه “گردشگری” بیش از هر بخش دیگری شکوفا خواهد شد.

همچنین در بهمن ۹۴، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران از تصمیم ایران برای صدور روادید فرودگاهی برای اتباع همه کشورها به استثناء ۹ برای کشور با هدف ” تسهیل حضور توریست‌ها و گردشگران” خبر داد.

گروه پژوهش روحانی‌سنج با اطلاعات مستند موجود مبنی بر قدم‌های مثبت دولت برای جذب بیشتر گردشگر، به ویژه بعد از توافق هسته‌ای، رای به “در حال پیگیری” بودن این وعده‌ی روحانی می‌دهد. تغییر وضعیت این وعده به “محقق شده” منوط است به دست آوردن آمار قابل استناد و دقیقی که افزایش واقعی تعداد گردشگر را نشان دهد.


منبع: http://chn.ir/NSite/FullStory/News/?Id=107620&Serv=0&SGr=0