محقق نشده
زمان اعلام وعده قبل از انتخابات

تشکیل وزارت زنان

همرسانی

یکی از مهمترین و شاید مهمترین وعده دولت یازدهم در حوزه اجتماعی، رفع نابرابری‌های جنسیتی و ایجاد فضایی برابر برای زنان بود؛ از جمله وعده‌هایی که با تشکیل کابینه به فراموشی سپرده شد. حسن روحانی، بعد از انتخاب به عنوان رییس جمهور با تاکید بر “منزلت و جایگاه زنان” گفت: “در دولت او برای بازگرداندن حقوق ضایع شده به زنان وزارت زنان را تشکیل می‌دهم”.

پروین داداندیش، معاون امور زنان ستاد انتخاباتی او نیز در توضیح کارکرد این وزارت‌خانه گفته بود: “دولت تدبیر و امید یک نهاد اجرائی قوی و عالی در حد وزارت راه‌اندازی می‌کند، چراکه در این شرایط وزیر زنان می‌تواند هنگام تصمیم‌گیری در هیأت دولت برای زنان حضور داشته باشد و برنامه‌های تدوین‌شده در این حوزه ضمانت اجرائی خواهد داشت. علاوه‌برآن در عملکرد این وزارتخانه، مجلس شورای اسلامی ایران نظارت می‌کند و بودجه کافی برای آن تصویب می‌شود.”

تشکیل  وزارت زنان برای سازماندهی پروسه رفع تبعیض‌های سیستماتیک جنیستی، از جمله خواسته‌هایی است که جنبش مستقل زنان آن را لازم اما ناکافی می‌داند. با طرح وعده تاسیس وزارت‌خانه زنان از سوی روحانی برخی از زنان فعال در عرصه سیاست رسمی نیز بر این ضرورت تشکیل چنین وزارتخانه‌ای تاکید کردند.

دولت روحانی اما از همان ابتدا زیر بار اجرایی شدن این وعده نرفت، بیشتر بر معاونت از پیش تاسیس شده “امور زنان و خانواده” که زیر مجموعه ریاست جمهوری است تاکید کرد. این نهاد در زمان خاتمی “مرکز امور مشارکت زنان” و در زمان احمدی‌نژاد “مرکز امور زنان و خانواده” نام داشت. پیشتر نیز در زمان ریاست علی اکبر هاشمی رفسنجانی، اسم این نهاد دولتی، “مرکز امور زنان ریاست جمهوری” بود.

یکی دیگر از نهادهای زیر مجموعه این نهاد متولی زنان، ستاد ملی زنان و خانواده است که به عنوان یک مرجع تصمیم‌گیری در حوزه زنان و خانواده در دولت دهم تشکیل شد و شش بار در آن زمان تشکیل جلسه داد. جلسات این ستاد باید  با حضور رییس جمهور یا معاون اول و  ۶ وزیر از دولت، نمایندگان قوای مقننه و قضائیه و دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی باید برگزار شود.

شهیندخت مولاوردی، معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده در مورد جلسات این ستاد گفته است: “صرف برگزاری جلسات ستاد ملی زن و خانواده اهمیت ندارد چراکه بسیاری از مصوبات قبلی این ستاد اجرا نشده است بنابراین دستور کارهایی برای برگزاری جلسات ستاد ملی زنان و خانواده باید مشخص شود که در صورت تصویب اجرای آن‌ها امکانپذیر باشد.”

خانم مولاوردی در خردادماه سال ۹۴ در مورد سرانجام وزارتخانه زنان گفت: “این موضوع مخالفانی دارد چرا که برخی افراد معتقدند که اگر وزارت زنان و خانواده تشکیل شود، هیچ دستگاه دیگری احساس مسئولیت در حوزه زنان و خانواده نمی‌کند.”

به گفته او این موضوع یکی از وعده‌های رییس جمهوری بوده “اما امور زنان، فرابخشی است و محدودکردن به یک وزارتخانه مسئولیت سایر دستگاه را نادیده می گیرد و با این بهانه که این امور متولی خاص دارد از زیر بار آن شانه خالی می کند.”

با گذشت بیش از دو سال از طرح وعده روحانی، هیچ نشانی از پیشبرد این وعده وجود ندارد. وعده تشکیل وزارت زنان جزو وعده‌هایی بود که با اعلام کابینه امکان تحقق آن به حداقل رسید و با ادامه فعالیت دولت تقریبا غیر ممکن شده است. روحانی‌سنج این وعده را تا زمانی که تغییری در روند آن صورت نگیرد، جزو وعده‌های “محقق نشده” ارزیابی می‌کند.


منبع: http://rahedaneshjou.ir/fa/news/29538/برنامه هاي-فرهنگي-و-اجتماعي-دولت-روحاني-چيست