محقق شده
گاهشمار وعده ها
زمان اعلام وعده قبل از انتخابات

بهبود شرایط محیط کسب و کار برای ایجاد اشتغال و کاهش بیکاری

همرسانی

حسن روحانی وعده داده بود شرایط محیط کسب و کار در دولت او بهبود پیدا کند.

برای بررسی وضعیت این وعده باید به آمارها و ارزیابی‌های معتبر مراجعه کنیم.

 

بررسی وضعیت

یکی از بهترین معیارهای بین‌المللی برای ارزیابی وضعیت کسب و کار در کشورهای مختلف، گزارش‌های بانک جهانی است. روحانی‌سنج جدول زیر را بر اساس گزارش‌های این سازمان طی سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۷ آماده کرده است. این جدول نشان می‌دهد رتبه جهانی ایران در میان ۱۹۰ کشور از ۱۴۵ سال ۲۰۱۳، طی ۴ سال به ۱۲۰ رسیده است. و ۲۵ پله صعود، پیشرفتی ۱۳ درصدی داشته است.

RM-DoingBusiness-3@3x

 

با این حال دقت در جزییات جدول زیر نشان می‌دهد، سیر صعودی میان سال‌های ۲۰۱۶ تا ۱۷ قطع شده و ایران درآخرین سال ۲ پله پسرفت داشته است، اما گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس نشان می‌دهد، نمره‌ی کسب و کار ایران در این گزارش آخر بیشتر از گزارش ۲۰۱۶۶ است، اما وضعیت بهتر رقبا باعث شده تا ایران در رده‌بندی کلی دو پله پایین‌تر بیاید.

به جز این یکی دیگر از راه‌های بررسی وضعیت این وعده ارزیابی تشکل‌های اقتصادی است. برای این کار می‌توان به پایش‌های فصلی مرکز پژوهش‌های مجلس اشاره کرد

نتایج این ارزیابی‌ها هم وضعیتی نسبتا مشابه را ترسیم می‌کند.

بر اساس آخرین گزارش منتشر شده از سوی این مرکز از ارزیابی ۲۶۱ تشکل اقتصادي سراسر کشور نمره‌ی کسب و کار در تابستان ۱۳۹۵، ۵/۹۳ بوده است. این نمره از ۱۰۰ که بدترین نمره‌ی ارزیابی است محاسبه می‌شود. این عدد در فصل مشابه سال ۱۳۹۴ ۵/۸۱ بوده، به این معنی که وضعیت کسب و کار در تابستان ۱۳۹۵، کمی بدتر از تابستان ۱۳۹۴ بوده، اما از ۶/۰۲ نمره تابستان ۱۳۹۲ زمانی که حسن روحانی دولت را تحویل گرفت کمی بهتر است.

 

نتیجه‌گیری

مطالعه‌ی گزارش‌ها و بررسی آمارها رسمی و معتبر نشان از آن دارند که وضعیت ایران در زمینه‌ی کسب‌وکار نه بر اساس رتبه‌بندی‌های جهانی و نه بر اساس ارزیابی‌های تشکل‌های اقتصادی، وضعیت چندان مناسبی نیست. نگاهی به وضعیت اشتغال نیز به نوعی تایید این گزارش‌ها و شاخص‌های آمارهای است، اما به هر حال وضعیت فعلی به مراتب بهتر از وضعیتی است که در سال ۱۳۹۲ و در زمان تحویل دولت وجود داشت. چنانکه بر اساس گزارش‌های مراکز معتبر بین‌المللی جایگاه ایران در آخرین گزارش منتشر شده در دولت یازدهم ۲۵ پله بالاتر از وضعیتی است که در آخرین گزارش منتشر شده در دوران احمدی‌نژاد ترسیم شده بود.

همین کافی است برای آنکه روحانی‌سنج این وعده را یکی از وعده‌های تحقق‌یافته‌ی حسن روحانی معرفی  کند.

 

 


 

به گفته روحانی ظرف نود روز اول ، دو قانون بسیار مهم را که یکی مربوط به گردش اطلاعات و شفافیت است و دیگری مربوط به بهبود مستمر فضای کسب و کار آئین نامه ها تدوین بشود و ابلاغ بشود و اجرا خواهد شد

اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری خبر داد هیات دولت در جلسه 17 شهریور خود، برای ایجاد تحرک اقتصادی و بهبود فضای کسب و کار، مصوبه‌ای هشت‌بندی را به تصویب رسانده و براساس آن، طرح کوتاه‌مدت دولت برای رونق اقتصادی را رقم زده است. در پی این مصوبه گروه تحقیق «روحانی‌سنج» وضعیت این وعده را به «در حال پیگیری» تغییر می‌دهد. http://goo.gl/qpdeLJ


منبع: http://www.iribnews.ir/NewsText.aspx?ID=1965410

گاهشمار وعده ها

تغییرات اعمال شده بر این وعده را دنبال کنید

مرداد ۲۵
۱۳۹۳

بر اساس گزارش جدید بانک جهانی، ایران در بین 189 کشور جهان به لحاظ رده‌بندی جهانی فضای کسب و کار با دو پله صعود در رده 130 قرار گرفته است.
برپایه این گزارش که بر مبنای آمار مربوط به یک ساله منتهی به ژوئن 2014 (خردادماه 93) تهیه شده، فضای کسب و کار در ایران طی این مدت بهبود نسبی داشته است.

منبع: http://isna.ir/fa/news/93081004936/صعود-رتبه-ایران-در-فضای-کسب-و-کار-جهانی
مرداد ۲۵
۱۳۹۵

نایب رییس اتاق بازرگانی ایران: بی‌توجهی به محیط کسب و کار پاشنه آشیل دولت است

منبع: http://isna.ir/news/95050115526/بی-توجهی-به-محیط-کسب-و-کار-پاشنه-آشیل-دولت-است