محقق شده
گاهشمار وعده ها
زمان اعلام وعده بعد از انتخابات

بهبود رشد اقتصادی

همرسانی

 همه آمارهای داخلی و خارجی نشان می‌دهند که در سال ،۱۳۹۵ اقتصاد ایران -به جز یک بخش- از رکود خارج شده و رشد اقتصادی  محقق شده است.

گزارش کامل روحانی‌سنج درباره جزییات این وعده به زودی منتشر خواهد شد.


میزان رشد اقتصادی  نمایشگر حرکت کلی اقتصاد کشور است. در دو سال آخر دوره احمدی‌نژاد  بانک  مرکزی به خاطر شاخص منفی رشد اقتصادی از ارائه آمار سرباز می زد اما رییس دولت در مصاحبه‌ها و سخنرانی‌های خود رشد اقتصادی را مثبت ارزیابی می‌کرد و به تبلیغ آن در  رسانه‌ها می‌پرداخت. اکنون مشخص شده که دومین مرتبه رشد منفی اقتصادی در بعد از انقلاب مربوط به سال 1391 و حدود 5.8- درصد گزارش شده است. از تبلیغات مهم انتخاباتی دولت روحانی تغییر در شاخصهای رشد اقتصادی بوده است دولت قول داده که ابتدا آن را  صفر برساند و ظرف دوسال آن را مثبت کند . طبعیی است که نحوه مدیریت اقتصادی و نیز نحوه حل و فصل مسایل هسته‌ای ایران و کاهش تحریمها تعیین کننده این امر خواهد بود.

حسن روحانی در گفتگوی تلویزیونی برای ارائه گزارش صد روز اول دولتش گفت:  تلاش ما این است که رشد اقتصادی امسال یعنی در سال ۹۲، کاری بکنیم که این منهای ۵.۸ دهم درصد را به صفر و یا حتی به درصدی اندک برسانیم، ولی سال آینده تلاش دولت این است که رشد اقتصادی حداقل مثبت ۳ باشد. یعنی در پایان سال بعد به ۳ درصد

http://president.ir/fa/72988  .برسیم. دولت تلاش خود را خواهد کرد ولی می‌دانید رشد اقتصادی سالانه باید ۸ درصد باشد


منبع: http://president.ir/fa/72988

گاهشمار وعده ها

تغییرات اعمال شده بر این وعده را دنبال کنید

ژانویه ۱۵
۱۳۹۳

صندوق بین المللی پول در تازه ترین گزارش خود در مورد اقتصاد ایران از بروز نشانه های ثبات خبر داده و میزان رشد اقتصادی در پایان سال گذشته را ۱.۷ درصد اعلام کرده است. این صندوق همچنین اعلام کرده است که میزان رشد اقتصادی ایران نسبت به مدت مشابه سال قبل منفی ۵.۸ درصد بوده است.

منبع: https://www.imf.org/external/lang/farsi/pubs/ft/survey/so/2014/car040414Af.pdf
نوامبر ۱۹
۱۳۹۳

موسسه تحقیقاتی بیزنس مونیتور اینترنشنال (BMI) در جدیدترین گزارش خود با اشاره به تاثیر مثبت بهبود روابط ایران با غرب بر اقتصاد کشور، پیش بینی کرد: نرخ تورم مصرفی از 23 درصد در سال 2014 به 22 درصد در سال 2015 و 18 درصد در سال 2016 کاهش پیدا می‌کند.

به گزارش ایسنا، بیزنس مونیتور در این گزارش رشد تولید ناخالص داخلی واقعی ایران در سال 2014 را 1.7 درصد پس از رشد منفی 1.9 درصدی در سال 2013 برآورد کرد و از سوی دیگر پیش بینی نرخ رشد تولید ناخالص داخلی واقعی ایران در سال جاری و آینده میلادی را مورد بازبینی قرار داد و پیش بینی کرد نرخ رشد ایران در سال 2015 به 1.4 و در سال 2016 به 2.2 درصد می‌رسد در حالی که پیش از این به ترتیب نرخ 2.1 و 3 درصد را پیش بینی کرده بود.

منبع: http://www.isna.ir/fa/news/93111910740/کاهش-نرخ-تورم-و-تداوم-رشد-اقتصادی-ایران-در