تحقق ناقص
گاهشمار وعده ها
زمان اعلام وعده قبل از انتخابات

بازگشایی انجمن صنفی روزنامه نگاران

همرسانی

به‌روزرسانی وعده:

چندین ماه مانده به انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۶، علی جنتی در یک مصاحبه با روزنامه‌ی قانون از تغییر روش دولت در جهت حل مشکل انجمن صنفی گفت: «انجمن صنفی روزنامه نگاران با شرایط سابق ادامه کار نخواهد داد ولی پیروی تفاهمنامه‌ای که وزارت ارشاد با وزارت کار منعقد کرده این تشکل صتفی در شکل جدید کاملا استانی در تمامی‌استان‌ها ادامه پیدا خواهد کرد.» پس از آن پنجاه و چند نفر از خبرنگاران و روزنامه‌نگاران اکثرا اصلاح‌طلب به همراه اعضای سابق هیأت مدیره انجمن منحله روزنامه‌نگاران ایران طی روز‌های اخیر با تشکیل جلسه‌ای اعلام کردند که به عنوان مؤسس در حال تشکیل انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران هستند.

در نهایت انجمن صنفی روزنامه نگاران استان تهران با موافقان و مخالفان مختلف اعلام موجودیت کرده است. علی ربیعی وزیر «تعاون٬ کار و رفاه اجتماعی» که سابقه‌ی طولانی امنیتی دارد، نخستین بار ایده‌ی استانی شدن انجمن‌های روزنامه‌نگاران را مطرح کرد و حالا به نظر می‌رسد که او توانسته حرف خود را به کرسی بنشاند. روزنامه‌نگاران تهرانی نیز این خواست تحمیلی را پذیرفته‌اند چرا که گزینه جایگزینی در شرایط فعلی ندارند. بدرالسادات مفیدی که دبیر انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران است در مورد تشکیل این انجمن صنفی جدید گفت: «چیزی که الان شکل گرفته مختص استان تهران است و هیچ ربطی به انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران ندارد. انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران هنوز وجود دارد اما در آن پلمپ شده و ما همچنان تلاش و پیگیری خود را برای بازگشایی دفتر انجمن و فک پلمپ آن ادامه می‌دهیم.» اما او در مصاحبه‌ی دیگری به استفاده از این فرصت دست آمده تأکید کرد و گفت: «موانع زیادی برای بازگشایی مجدد از سوی نهادهایی چون قوه قضاییه یا وزارت کار و امور اجتماعی برای ما ایجاد شده است و آیین‌نامه‌های که دست و پای ما را می‌بندد. اما به تازگی دیدیم که در استان تهران چنین فرصتی پیدا شده و بهتر است از این فرصت استفاده کنیم و اگر منتظر بمانیم ممکن است فرصت باز شدن چنین انجمنی را هم از دست بدهیم و با نزدیک شدن انتخابات هم همین امکانی که می‌توانست به نفع روزنامه‌نگاران باشد از دست بدهیم.» آقای شمس‌الواعظین رئیس هیئت مدیره‌ی انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران هم «از تشکیل انجمن‌های صنفی استانی در بیش از ۱۶ استان ایران و تشکیل چنین انجمنی در سایر استان‌ها» خبر می‌دهد و می‌گوید که «انجمن جدیدالتاسیس هرچند از انجمن صنفی سابق جدا و مستقل است اما جایگزین آن انجمن نیست و خود مطالبه‌ی بازگشایی انجمن اصلی را دارد و باید استقبال کرد.» این نکته هم مورد توجه فعالان این حوزه قرار گرفته است که در فرآیند تشکیل این انجمن صنفی استانی خط قرمزی برای حضور شخص ماشاءالله شمس‌الواعظین وجود داشته است.

بازگشایی انجمن صنفی روزنامه‌نگاران در سال آخر عمر دولت، به رغم اینکه در سطح استانی محقق شده است، اما در یک تصویر بزرگتر در جهت ایده‌های شخص وزیر کار و خرید زمان برای راضی کردن یا حداقل خاموش کردن اعتراض روزنامه‌نگارانی است که قصد داشتند انفعال و شکست دولت را در تحقق این وعده در فرصت و پنجره‌ی انتخابات به او یادآوری کنند. روحانی‌سنج این وعده را جزو وعده‌های “تحقق ناقص” دسته‌بندی می‌کند.


آشنایی با وعده:

یکی از مهمترین وعده‌های فرهنگی اجتماعی حسن روحانی بازگشایی انجمن صنفی روزنامه‌نگاران بود. او در نخستین نشست خبری خود از بازگشایی این انجمن، به عنوان یکی از شاخص‌های رفع فضای امنیتی کشور یاد کرد.

“انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران” بعد از “سندیکای مطبوعات ایران” دومین نهاد صنفی روزنامه‌نگاران است که در سال‌های پس از انقلاب فعالیت آن متوقف شده است.

در سال‌های ریاست جمهوری محمد خاتمی، سال‌ها بعد از جلوگیری از فعالیت سندیکای مطبوعات ایران،  دومین تشکل صنفی و فراگیر روزنامه‌نگاران ایران با عنوان “انجمن صنفی روزنامه‌نگاران” تشکیل شد. این انجمن به دلیل حضور گسترده خبرنگاران و روزنامه‌نگاران اصلاح‌طلب، همواره با فشار نهادهای امنیتی و قضایی مواجه بوده است. آنها در دولت محمود احمدی‌نژاد کوشیدند با تشکیل انجمن‌های موازی و وارد کردن ایرادات حقوقی، از فعالیت انجمن صنفی روزنامه‌نگاران جلوگیری کنند. سرانجام در ۱۴ مرداد ۱۳۸۸ و در جریان اعتراضات پس از انتخابات، ماموران امنیتی با حکم سعید مرتضوی دادستان وقت تهران اقدام به پلمب انجمن صنفی روزنامه‌نگاران کردند.

با انتخاب حسن روحانی و وعده صریح و شفاف او برای بازگشایی انجمن صنفی روزنامه‌نگاران، امیدها به بازگشایی آن افزایش یافت. در بهمن‌ماه، سال ۱۳۹۲، ۷۷۲ روزنامه‌نگار در نامه‌ای به حسن روحانی خواستار بازگشایی انجمن صنفی روزنامه‌نگاران شدند.

این موضوع طی سه سال گذشته بارها محل بحث مقامات وزارت ارشاد، رسانه‌ها و فعالان رسانه‌ای قرار گرفته است.

در ابتدای کار دولت، علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی “از تفاهم سه وزارتخانه‌ی فرهنگ و ارشاد اسلامی و تعاون،‌ کار و رفاه اجتماعی و اطلاعات برای بازگشایی انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران” خبر داد.

بدرالسادات مفیدی، دبیر انجمن صنفی روزنامه‌نگاران نیز اعلام کرد “منع قانونی برای بازگشایی انجمن صنفی وجود ندارد.” ماشاءالله شمس‌الواعظین، رییس هیئت مدیره‌ی انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران، نیز در بهمن‌ماه ۹۲ گفت که “به‌وسیله‌ی سه وزیر و معاونان آن‌ها که از طرف رییس‌جمهور برای بازگشایی انجمن صنفی روزنامه‌نگاران مأموریت داشتند،‌ توافق‌هایی مبنی بر بازگشایی این انجمن شده است.” او همچنین تاکید کرد که “خوشبختانه امیدی در دل روزنامه‌نگاران زنده شده است” و از “برگزاری فوری مجمع عمومی” تا پیش از پایان سال خبر داد.

غلامحسین محسنی اژه‌ای، دادستان کل و سخنگوی قوه قضائیه اما در آخرین روزهای سال ۹۲ به صراحت با بازگشایی انجمن صنفی مخالفت کرد.

پس از این بود که علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز گفت که کار بیشتری از دست او برای بازگشایی انجمن صنفی روزنامه‌نگاران بر نمی‌آید و سایر امور در این‌باره به “وزارت تعاون، کار و رفاه” و دیگر دستگاه‌های حکومتی مربوط است.

وعده‌ی “بازگشایی انجمن صنفی روزنامه‌نگاران” با گذشت بیش از دو سال از عمر دولت در عمل به اجرا در نیامده ست. در این مدت نه تنها تلاش‌ها و درخواست‌های مکرر انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران  را به جایی نبرده، بلکه در مقابل بازگشایی این انجمن، تشکلی به نام “انجمن صنفی خبرنگاران و روزنامه‌نگاران ایران“، که نزدیک به دولت ارزیابی شده، در حال توسعه و گسترش است.  

درهمین رابطه، انجمن صنفی روزنامه‌نگارن پیش از پایان دومین سال فعالیت دولت یازدهم، در بیانه‌ای شدید‌الحن، علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی را متهم به پیگیری “پروژه آلترناتیوسازی” در مقابل وعده‌ی بازگشایی انجمن صنفی روزنامه‌نگاران کرد.

روحانی‌سنج این وعده را در ابتدای سومین سال عمر دولت، جزو وعده‌های “پیگیری نشده” دسته‌بندی می‌کند. بازگشایی انجمن صنفی روزنامه‌نگاران  به رغم اینکه کماکان محل بحث است، اما درعمل پیشرفتی نداشته و ظاهرا دولت نیز توسعه‌ی تشکلی جایگزین را در اولویت قرار داده است.


منبع: http://www.parsine.com/fa/news/120634/حسن-روحانی-وعده-داد-انجمن-صنفی-روزنامه-نگاران-بازگشایی-می-شود

گاهشمار وعده ها

تغییرات اعمال شده بر این وعده را دنبال کنید

ژانویه ۳۱
۱۳۹۲

شمس الواعظین درباره منتفی شدن بازگشایی انجمن صنفی روزنامه‌نگاران، بیان کرد: در گفت‌و گوهایی که در روند بازگشایی انجمن از سوی کمیته حقوقی انجمن با قوه قضائیه صورت گرفته است، چیزی تحت عنوان مانع حقوقی بر سر راه انجمن وجود ندارد.

رییس انجمن صنفی روزنامه‌نگاران درباره خبری مبنی بر منتفی شدن بازگشایی انجمن صنفی روزنامه نگاران اظهار کرد: من از همکارانی که این خبر را منتشر کرده‌اند درخواست میکنم منبع خود را اعلام کنند. اینکه مقامی بدون اعلام هویت خود درباره انجمن صنفی روزنامه نگاران اظهار نظر کند، جای تردید دارد و نشان می‌دهد یا آن مقام آگاه نیست یا مسوول نیست.

منبع: http://isna.ir/fa/news/93013112759/شمس-الواعظین-مانع-حقوقی-بر-سر-راه-بازگشایی
دسامبر ۶
۱۳۹۲

772 نفر از روزنامه‌نگاران برای بازگشایی «انجمن صنفی روزنامه‌نگاران» به رییس‌جمهور نامه نوشتند.
در این نامه که خطاب به حسن روحانی نوشته شده و 772 نفر از روزنامه‌نگاران آن را امضا کرده‌اند، آمده است: جامعه‌ی روزنامه‌نگاران کشور همچنان چشم‌انتظار فک پلمب دفتر انجمن صنفی خود هستند که دلایل بسته ماندن آن بر جنابعالی کاملا روشن است.

منبع: http://isna.ir/fa/news/92110603736/انجمن-صنفی-روزنامه-نگاران-را-باز-کنید
دسامبر ۱۱
۱۳۹۲

جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با یادآوری شکایت وزارت اطلاعات از انجمن صنفی روزنامه نگاران و خبرنگاران، از پس گرفته شدن این شکایت خبر داد.

منبع: http://www.irna.ir/fa/News/81067583/تجارت/جنتی__وزارت_اطلاعات_شکایت_از_انجمن_صنفی_روزنامه_نگاران_را_پس_گرفت