محقق نشده
گاهشمار وعده ها
زمان اعلام وعده قبل از انتخابات

بازگرداندن اعتبار گذرنامه ایرانی

همرسانی

به روزرسانی وعده: اسفندماه سال ۱۳۹۴ مسعود سلطانی‌فر از آغاز مذاکره برای برداشتن روادید با ۲۸ کشور دنیا خبر داد و وعده داد که از این میان گرجستان روادید خود را لغو کرده و ارمنستان در شرف این کار است. روز ۱۳ آگوست ۲۰۱۶ (۲۳ مرداد) سفارت ایران در ارمنستان اعلام کرد که قرارداد لغو روادید میان ایران و ارمنستان اجرایی شده و اتباع دو کشور می توانند از این به بعد بدون نیاز به گرفتن ویزا برای مدت ۹۰ روز به کشور دیگر سفر کنند. به نظر می‌رسد که این قرارداد در ماه اردیبهشت و هم‌زمان با سفر ادوارد نعلبندیان وزیر امور خارجه ارمنستان به ایران نهایی شده باشد.

یکی دیگر از سفرهای کلیدی دولت‌مردان در این زمینه، حضور حسن روحانی در آذربایجان بود. به گفته‌ی مسعود سلطانی‌فر، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ایران، گردشگران آذربایجانی در دومین رتبه گردشگران ایران قرار دارند و شهروندان آن بیشترین سفر را به ایران انجام می دهند. از طرفی به گفته‌ی محسن پاک‌آیین سفیر ایران در باکو، جمهوری آذربایجان به دلیل مناسبات سیاسی با ارمنستان و اینکه ایران پیش از مذاکره با آنها، روادید خود را با ارمنستان لغو کرد، سخت‌گیری‌هایی در اجرایی کردن لغو روادید با آذربایجان صورت داد. با این وجود، سفر مردادماه حسن روحانی به آذربایجان نتایج مثبتی از این حیث به همراه داشت. علی‌اف رئیس‌جمهور آذربایجان در نشست ۱۷ مهر با حسن روحانی اعلام کرد: از این به بعد هم‌وطنان ایران و آذربایجان بدون ویزا به کشورهای هم سفر می کنند. البته پس از انتشار این سخنان توسط برخی رسانه‌ها، اجرایی شدن لغو روادید با کشور آذربایجان از طرف سخنگوی وزارت خارجه‌ی ایران تکذیب شد، اما روحانی و علی‌اف در این سفر قراردادهایی را به تصویب رساندند که یکی از آنها در ارتباط با این وعده قرار می‌گیرد. بر این اساس، محسن پاک‌آیین اظهار داشت که «قرار است طی مراحل سه‌گانه لغو روادید میان ایران و جمهوری آذربایجان اجرایی شود، که هم‌اکنون (اواسط مرداد ماه) در مرحله‌ی دوم از این فرآیند هستیم». به علاوه، مدیر دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه در ارومیه در ابتدای مرداد ماه افزود: با افزایش پروازهای ارومیه به ترکیه و عراق، دفتر صدور روادید در ارومیه راه‌اندازی می‌شود تا دو ماه آینده موضوع لغو روادید بین ایران و آذربایجان اجرایی می‌شود.

در روز ۳۱ مرداد ۱۳۹۵ مسعود سلطانی‌فر در مورد روند مذاکرات با آذربایجان گفت: با توجه به مذاکرات انجام شده به زودی با یک یا دو کشور اطراف نیز لغو روادید را عملیاتی می‌کنیم که در مورد آذربایجان این مقدمات فراهم شده است و آنها ویزای فرودگاهی ۱۰یورویی را برای ما فراهم کرده‌اند و از طرف ما نیز لغو روادید یک‌جانبه برای آنها صورت گرفته است که امیدواریم به زودی دوجانبه شود. او هم‌چنین از کشور روسیه به عنوان گزینه‌ی بعدی لغو روادید ظرف‌های ماه‌های آینده نام برد.

پنجم شهرویورماه ۱۳۹۵ در تحولی دیگر مسعود سلطانی‌فر در مورد لغو دوباره‌ی روادید با کشور عراق که در سال ۹۳ به صورت آزمایشی و ناقص اجرا شده بود، خبر داد. ظاهراً این خبر پس از سفر مرداد و شهریورماه علی لاریجانی رئیس مجلس ایران به عراق و در پی گفتگوهای انجام‌شده تقویت شده است. سفیر عراق در ایران هم پس از ملاقات اخیر‌(مهرماه ۱۳۹۵) با اکبر هاشمی رفسنجانی و در پی گلایه‌ی او از وضعیت بلاتکلیف زائران ایرانی در مرزها گفت: قول می‌دهیم که به طرف لغو روادید و ویزا برویم. با این حال چند روز پیش از این ملاقات، معاون بخش کنسولی وزارت امور خارجه با اعلام اینکه امسال حتی یک نفر هم بدون ویزا به سفر اربعین نخواهد رفت، از عدم پذیرش پیشنهاد لغو روادید بین ایران و عراق در سال جاری خبر داده بود. طبق آخرین تحول‌ها در روز ۱۵ مهر ۱۳۹۵، در سفر رئیس‌جمهور به ویتنام طی یک توافق‌نامه  روادید دارندگان گذرنامه های خاص یا خدمت لغو می شود و این گروه از افراد برای سفر به کشور مقابل نیازی به دریافت روادید ندارند.

با این توضیحات، وعده‌ی لغو روادید برای ۲۸ کشور دور از دسترس به نظر می‌رسد. اگرچه تلاش دولت برای پیشبرد این وعده با کشورهایی مانند آذربایجان، عراق و روسیه و ویتنام مثبت ارزیابی می‌شود، و ممکن است در ماه‌های آخر حضور روحانی در مسند ریاست‌جمهوری، لغو کامل روادید با تعدادی از این کشورها محقق شود، اما تاکنون تلاش‌های دولت به اندازه‌ای که وعده داده شده، نتیجه نداده است. بازرسی‌های فیزیکی گسترده، انگشت نگاری، چشم‌نگاری و بازجویی‌های طولانی مسافران جنبه‌ای دیگر از عدم تحقق وعده‌ی بازگشت اعتبار گذرنامه‌ ایرانی در سطح بین‌المللی است. بازگرداندن کامل اعتبار گذرنامه و تغییر واقعی این شرایطِ گسترده و آزارنده در مدت باقی‌مانده از دولت روحانی به نظر بعید می‌رسد.

از سویی دیگر به گزارش سالانه‌ی موسسه‌ی بین‌المللی «هنلی و شرکا» رتبه‌ی اعتبار گذرنامه‌ی ایرانی از سال ۲۰۱۳ که روحانی مسند قدرت را در دست گرفت ابتدا ۱۵ رتبه سقوط کرد (از ۸۶ به ۱۰۱) و سپس در سال ۲۰۱۶، ۳ رتبه بهبود یافت و به ۹۸ رسید. طبق آخرین گزارش سال ۲۰۱۶ هنلی و شرکا که مردادماه منتشر شد، ایرانیان می‌توانند به ۳۷ کشور دنیا بدون نیاز به روادید رفت و آمد کنند. این عدد در اولین سال دولت روحانی، ۴۰ بود (طی این سه سال ده کشور عمان، آذربایجان، اندونزی، کوزووو، کاستاریکا، گویان، جمهوری دموکراتیک کنگو، بنگلادش، جزایر کوک و نیووی از فهرست مقصدهای بدون نیاز به روادید حذف شده و هفت کشور کامبوج، بوروندی، گینه‌ی بیسائو، هائیتی، لبنان، موریتانی و تاجیکستان به این فهرست اضافه شده‌اند). با وجود تلاش‌های دولت، بعید به نظر می‌رسد که دولت یازدهم بتواند در مدت باقی‌مانده به رتبه‌ی بهتری از رتبه‌ی سال‌های آغازین برسد و این فاصله را جبران کند.

screen-shot-2016-10-11-at-7-36-58-pm

بنابراین روحانی‌سنج وضعیت این وعده را با توجه به عقب‌گرد رتبه‌ی اعتبار گذرنامه‌ی ایرانی طبق مراجع بین‌المللی «محقق‌نشده» ارزیابی می‌کند.


توضیح وعده: سفر و ارتباطات از جمله موضوعات مورد علاقه جامعه جوان ایرانی است پاسپورت ایرانی به ویژه در چند سال گذشته از جنبه اعتبار پاسپورت و مسافرت بدون روادید به دیگر کشورها، جایگاهی نزدیک به انتهای لیست در میان کشورهای جهان دارد. از جنبه مواجهه با مسافران ایرانی در هنگام ورود به کشورها نیز این موضوع شکل بدتری به خود گرفته است. بازرسیهای فیزیکی  گسترده ، انگشت نگاری، چشم نگاری و  بازجویی های طولانی روز به روز نشان از بی اعتباری پاسپورت ایرانی در سطح بین المللی دارد که مسافر ایرانی این تفاوت را به خوبی حس ‌می‌کند. حتی بسیاری از ایرانیان که شهروندی کشورهای دیگر را اخذ میکنند، صرفا به خاطر گریز از مواجهه با چنین وضعییت تحقیرآمیز هستند. برای مقابله با این تحقیر ملی، روحانی قول داده است که اعتبار پاسپورت ایرانی را احیا خواهد کرد . انجام این امر در گرو تنظیم توافقنامه جامع با غرب در مورد مسایل هسته‌ای است که رییس جمهور ایران مطمئن است که به چنین توافقی دست پیدا خواهد کرد.


منبع: http://irdiplomacy.ir/fa/page/1916824/حسن روحانی قول می‌دهم که احترام را به پاسپورت ایرانی برگردانم.html

گاهشمار وعده ها

تغییرات اعمال شده بر این وعده را دنبال کنید

فوریه ۸
۱۳۹۳

بر اساس رده‌بندی شرکت «هنلی اند پارتنرز» گذرنامه ایرانی رتبه 86 را در میان گذرنامه های جهان کسب کرده و در کنار کشورهای جیبوتی، آنگولا و میانمار قرار گرفته است.

منبع: http://www.straitstimes.com/sites/straitstimes.com/files/20140418/VISA_Index_2014_04_11_Web.pdf
مه ۳۱
۱۳۹۳

اتباع ایرانی از این پس باید برای ورود به کشورهایی چون گرجستان، کامبوج و هند پیش از سفر، از سفارتخانه‌های این کشورها در تهران ویزا دریافت کنند. صدور ویزای فرودگاهی برای ایرانیان در این کشورها متوقف شده است.

منبع: http://www.dw.de/سفر-ایرانیان-به-گرجستان-و-هند-و-کامبوج-نیز-محدودتر-شد/a-17869697