محقق شده
گاهشمار وعده ها
زمان اعلام وعده بعد از انتخابات

بازبینی پرونده ناشران تعلیقی

همرسانی

رفع محدودیت از ناشرانی که در دولت محمود احمدی‌نژاد “تعلیق” شده بودند از جمله مطالبات اتحادیه ناشران و یکی از وعده‌های دولت یازدهم بود. اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران پس از پیروزی حسن روحانی در انتخابات با نوشتن نامه‌ای به او خواهان “رفع موانع فعالیت ناشران تعلیقی و لغو امتیاز شده” و همچنین “رفع مشکل جلوگیری از شرکت برخی ناشران در نمایشگاه کتاب تهران” شد.

پاسخ این نامه را علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت حسن روحانی در نخستین هفته‌های آغاز وزارت خود داد و گفت: “یکی از اقداماتی که در حال حاضر انجام می‌شود، بررسی وضعیت ناشرانی است که در گذشته احیاناً پروانه‌شان لغو یا از ورود آنها به نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران منع شده بود. ما این پرونده‌ها را بررسی می‌کنیم و فکر می‌‌کنم قریب به اتفاق این ناشران انشاءالله هم در نمایشگاه شرکت خواهند کرد و هم آنهایی که پروانه شان لغو شده است، اگر مشکل اساسی نداشته باشند، می‌توانند به کار خودشان ادامه دهند.”

او در آبان‌ماه ۹۳ به طور مشخص درباره یکی از این ناشران یعنی “نشر چشمه” گفت این نشر “اصلاً تعلیق نشده بود که بخواهد دوباره راه بیفتد. یکسری تصمیمات در داخل خود وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دوره گذشته اتخاذ شده بود و بر اساس سیاست‌هایی که در گذشته وجود داشته است و چون سیاست‌های دولت جدید کاملاً متفاوت با گذشته است، ما جلوی ابلاغ این نوع احکام را گرفتیم. نشر چشمه الان دارد فعالیت می‌کند.”

“ناشران تعلیقی”، عنوانی برای آن دسته از موسسات انتشاراتی است که طی دوره هشت ساله دولت محمود احمدی‌نژاد و در دوره وزارت محمدحسین صفارهرندی و محمد حسینی “پروانه نشر” آنها “تعلیق” یا “لغو” شد. از جمله این ناشران می‌توان به انتشارات چشمه، اختران، کتاب روشن، پیدایش، آگاه و طرح نو اشاره کرد که وزارت ارشاد از عنوان “تعلیق” و همچنین “لغو پروانه نشر” برای جلوگیری از فعالیت این ناشران استفاده کرد.

در این دوره، یعنی سال‌های ۸۴ تا ۹۲، تعدادی از ناشران از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به اتهام آنچه محمدحسینی دومین وزیر ارشاد اسلامی دولت احمدی‌نژاد “کجروی و ترویج تفکری خاص و مضر و غلط” و “تروج فرهنگ غرب” توصیف کرد، دچار محدودیت شده و از فعالیت آنان جلوگیری شد.

این ناشران اغلب در شمار ناشران معتبری بودند که در حوزه‌هایی مختلف علوم انسانی مانند ادبیات،‌ فلسفه، تاریخ و جامعه‌شناسی فعالیت می‌کردند.

وزیر فرهنگ و ارشاد دولت یازدهم در چنین شرایطی وعده بازبینی در پرونده ناشران تعلیقی را مطرح کرد. علی جنتی در اردیبهشت‌ماه سال ۹۳، علی جنتی در توضیح اقدامات دولت در این زمینه گفت: “بسیاری از ناشرانی که در گذشته حق فعالیت نداشتند درحال فعالیت هستند.”

همان زمان حسن روحانی طی سخنانی در مراسم گشایش بیست و هفتم نمایشگاه کتاب تهران بر تغییر سیاست‌های فرهنگی نسبت به دولت پیشین تاکید کرد و گفت: “دولت معتقد است که دخالتش را در همه امور باید کمتر و کمتر کند و کار را به صاحبان فرهنگ بسپارد. صاحبان فرهنگ نیاز به ارشاد و گشت ارشاد ندارند. آنها باید بگذرند و عبور کنند و تماشا کنند و چون صاحب اندیشه و فکر و فرهنگ‌اند دیگران را ارشاد کنند.”

بخشی از اقدامات مقام‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت حسن روحانی برای رفع تعلیق‌ها و محدودیت‌ها از سوی برخی از ناشران تعلیقی نیز مورد تائید قرار گرفته است. از جمله حسن کیائیان مدیر نشر چشمه یکی از ناشران تعلیق شده در بهمن ماه ۹۳  با انتشار یادداشتی در سایت رسمی این موسسه تائید کرد مقام‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به “تعلیق نشر چشمه پایان دادند.”

در همین حال گروهی دیگر از ناشران تعلیقی مانند “روزنه” و “کویر” ناشرانی هستند که در دولت محمود احمدی‌نژاد از حضور آنها در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران جلوگیری شد. برخی از این ناشران در سال ۹۳ اجازه حضور در نمایشگاه کتاب تهران را پیدا کردند از جمله محمدجواد مظفر مدیر انتشارات کویر که می‌گوید به این انتشارات اجازه حضور در نمایشگاه داده شده است.

طبق تحقیقات ما انتشارات چشمه، اختران، آگاه و پیدایش مشغول کار هستند و مشکل تعلیق شان رفع شده است.  مشکلات  انتشارات طرح نو نیز براساس اطلاعات ما رفع شده اما  به دلایلی (احتمالا ضربات مالی که در دولت گذشته خورده) کم کار است. با توجه به تحولات صورت گرفته و بخاطر تغییر در سیاست‌های فرهنگی و همچنین صدور اجازه فعالیت به ناشران تعلیق شده یا لغو مجوز شده در دولت احمدی نژاد، وضعیت این وعده را “محقق شده” ارزیابی می‌کند.

روند نظارت بر تحقق این وعده تا پایان دولت یازدهم ادامه خواهد داشت.

بیشتر بخوانید:‌ رفع تعلیق از ناشران؛ وعده شفاف، عملکرد غیرشفاف


منبع: http://www.mehrnews.com/detail/News/2159449

گاهشمار وعده ها

تغییرات اعمال شده بر این وعده را دنبال کنید

اردیبهشت ۲
۱۳۹۸
اردیبهشت ۲
۱۳۹۸