محقق نشده
زمان اعلام وعده قبل از انتخابات

ایجاد امنیت برای زنان در اماکن عمومی

همرسانی

یکی از وعده‌های حسن روحانی که به ویژه توجه نسل جوان را به خود جلب کرد، تاکید او بر ایجاد امنیت زنان در خیابان‌ها بود. روحانی ۱۸ خردادماه ۹۲ در میتینگ انتخاباتی خود در ورزشگاه شهید شیرودی (امجدیه) درجمع هوادارنش گفت: “با کمک “پلیس زحمتکش کشور” کاری خواهد کرد “در سراسر خیابان‌ها امنیت واقعی مستقر شود و دختران ما در خیابان‌ها احساس امنیت کنند” و سپس تاکید کرد که نخواهد گذاشت “ماموری بی‌نام و نشان از کسی سوال کند.”

در جمهوری اسلامی، ولی فقیه و رهبر، فرماندهی کل نیروهای مسلح از جمله نیروی پلیس را به عهده دارد. با این حال، اختیارات فرماندهی نیروی انتظامی اغلب به وزیر کشور تفویض می‌شود.

روحانی منظور خود از امنیت را در خیابان‌ها را به روشنی بیان نکرده، اما به نظر می‌رسد اشاره او به محدودیت‌هایی است که زنان در خیابان‌ها عمدتا از سوی پلیس و در مواردی از سوی نیروها یا افراد به اصطلاح “خودسر” با آنها روبرو هستند.

،از انقلاب سال ۵۷ به این طرف، حجاب زنان در ایران اجباری شد. از آن‌زمان تاکنون پوشش ظاهری و نحوه حضور زنان، و در مواردی حتی مردان در امکان عمومی، همواره موافقت‌ها و مخالفت‌هایی به دنبال داشته است.

در سال‌های گذشته نیروهای نظامی و انتظامی در کوچه و خیابان مردم و به ویژه زنان را به دلیل نحوه پوشش مورد فشار قرار داده‌‌ و در موارد زیادی بازداشت کرده‌اند.

هر چند در مواردی نیروهای خودسر وابسته به سایر دستگاه‌ها متولی برخوردهای غیر قانونی در زمینه پوشش با شهروندان هستند، اما این برخوردها عمدتا در قالب قوانین دولتی و طرح‌های نیروی انتظامی مانند طرح “عفاف و حجاب” صورت می‌گیرند.

قانونگذار اجرای این طرح را به ۲۶ دستگاه متولی، اعم از وزارتخانه‌ها و سازمان‌های دولتی سپرده است اما مقامات دولتی می‌گویند پس از ۱۰ سال به اجرا درنیامده است. شهین‌دخت مولاوردی، معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری با اشار این موضوع گفته است “در دو سال گذشته بازبینی و بازنگری در قانون راهکارهای گسترش فرهنگ حجاب و عفاف صورت گرفته اما هنوز این قانون اجرا نشده است.”

محافظه‌کاران نزدیک به حاکمیت، نسبت به رویکرد دولت دهم را در رابطه با مساله حجاب شدیدا انتقاد داشتند. شاید به همین دلیل پیدا کردن راهکارهای مناسب برای مواجه با این پدیده مورد توجه دولت یازدهم قرار گفت.

روحانی علاوه بر وعده‌ای که برای ایجاد امنیت زنان در خیبابان داده بود، مهرماه ۹۲ باردیگر به مساله حجاب ارجاع داد و وعده‌هایی نیز در این رابطه طرح کرد. او گفت: “در مساله حجاب، اگر تذکری لازم است باید از مدرسه، دبیرستان، دانشگاه، مساجد، علما و حوزه‌ها آغاز شود و آخرین مرحله، به تذکر پلیس انجامد.”

رئیس جمهور ایران با اشاره به اینکه پلیس نباید بار همه را خود به دوش بکشد، افزود: “دولت در این راستا مصمم است پیش‌قدم باشد و وزارت کشور، طبق وظیفه قانونی خود، در این زمینه پیش‌قدم خواهد بود.”   

باوجود تاکیدات پی در پی مقامات  دولتی بر رفع محدودیت‌ها و افزایش امنیت زنان در امکان عمومی تا چه اندازه این وعده عملی شده است؟

در مهرماه سال ۹۳ طی رویدادهای مشابهی در برخی از شهرهای ایران زنان مورد هدف اسید پاشی افراد ناشناس قرار گرفتند. از جمله پلیس اصفهان ۹۳ وقوع چهار مورد اسیدپاشی در این شهر را تائید  کرد و از آغاز “اقدامات امنیتی” برای شناسایی عاملان این حوادث خبر داد.

با اینکه عاملان اسیدپاشی اصفهان تا کنون معرفی نشده‌اند، فرمانده پلیس بوکان در آذربایجان غربی از بازداشت “عامل اسیدپاشی به سه زن در بوکان” خبر داد که به گفته او در کمتر از ۲۴ ساعت بعد از حادثه صورت گرفته است.

برخی از مقامات دولت از موج اسیدپاشی علیه زنان انتقاد کردند و حتی پورمحمدی، وزیر دادگستری آن را اقدامی “خرابکارانه و تروریستی” خواند.

دولت با توجه به اظهارات مقامات آن ممکن است مخالف ناامنی‌های خیابانی علیه زنان باشد، اما واقعیت این است که مساله حجاب و امنیت زنان در اختیار دولت نیست. با اینکه اختیارات فرماندهی پلیس به وزارت کشور سپرده شده، اما این نهاد از سایر قوا  دستورات مستقیم می‌گیرد. برای مثال در دی ماه ۹۴، دادستان تهران، از صدور دستور قضایی به پلیس برای برخوردهای پیشگیرانه درحوزه‌هایی مانند بدحجابی، جمع آوری ماهواره  و تبلیغات غیر مجاز در شبکه‌های اجتماعی خبر داد.

با گذشت دو سال از طرح این وعده و تاکیدات دولت بر آن، خیابان‌های ایران کماکان برای زنان ناامن است و علاوه بر گسترش پدیده اسیدپاشی، برخوردهای پلیس با نحوه پوشش زنان نیز شدت گرفته است. گذشته از این، دولت با همکاری سایر دستگاه‌ها به منظور حجاب و عفاف و امر به معروف و نهی از منکر، کارگروهی تشکیل داده تا بدین‌‌تریب خود نیز از جمله متولیان برخورد با زنان در خیابان به حساب بیاید.

گروه پژوهش روحانی‌سنج، این وعده را “محقق نشده” ارزیابی می‌کند.


منبع: https://goo.gl/1zKVHt