محقق نشده
زمان اعلام وعده قبل از انتخابات

انتصاب مشاور فناوری‌های نو ریاست جمهوری

همرسانی

یکی از وعده‌های مکتوب حسن روحانی انتصاب مشاور فناوری‌های نو ریاست جمهوری در صورت پیروزی در انتخابات بود که از آن به عنوان “تضمینی برای پیگیری اجرای برنامه‌های ارائه شده در حوزه بیوتکنولوژی و ارتباط با انجمن‌های علمی” یاد کرد.

این وعده پاسخی بود به مطالبات انجمن بیوتکنولوژی که پیش از انتخابات طی نامه‌ای از روحانی خواسته بود تا دیدگاه‌های خود را در مورد توسعه بیوتکنولوژی بیان کند.

حسن روحانی در نامه خود به اعضای این انجمن نوشته بود “این پاسخ‌ها به عنوان میثاقی بین اینجانب و جامعه علمی کشور تلقی شود تا چنانچه به فضل الهی توفیق کسب اعتماد ملت و رضای الهی نصیب اینجانب شود و بتوانم در سنگر ریاست جمهوری در خدمت میهن عزیز و ملت سرافراز ایران باشم با مساعدت و همکاری شما عزیزان دانشمند و بزرگواران اندیشمند در تحقق آن کوشا باشم.”

او با طرح برنامه‌هایی به سوالات تخصصی این انجمن پاسخ داده و گفت که تضمین اجرایی برنامه‌های ارائه شده از سوی او در حوزه بیوتکنولوژی “انتصاب مشاور فناوری‌های نو ریاست جمهوری” خواهد بود”

مفهموم بیوتکنولوژی تعاریف و معانی مختلفی دارد اما به طور کلی به دانش به کارگیری ارگانیسم یا فرایندهای زیستی در صنایع تولیدی یا خدماتی اطلاق می‌شود.

در برنامه‌های چهارم و پنجم توسعه جمهوری اسلامی بر ضرورت توسعه در این زمینه تاکید شده است.

انجمن بیوتکنولوژی می‌گوید برخی از قوانین در حوزه بیوتکنولوژی و مهندسی ژنتیک (مانند قانون ایمنی زیستی) طی ۴ سال گذشته به اجرا در نیامده و حتی آیین‌نامه اجرایی آن نیز بعد از ۴ سال ابلاغ نشده است. این انجمن در خرداد ماه سال ۹۲ نظر نامزدهای ریاست جمهوری را در این رابطه پرسیده بود.

روحانی با اشاره به سوءمدیریت در این زمینه چنین پاسخ داده بود: “یک اقدام عاجل انتصاب مسئولینی خواهد بود که اجرای قانون را در صدر برنامه های خود بدانند.”

با اینحال با گذشت بیش از دو سال از طرح این وعده، رئيس‌جمهور هنوز مشاوری برای فناوری‌های نو در نهاد ریاست جمهوری منصوب نکرده است.

روحانی‌سنج وضعیت این وعده را “محقق نشده” ارزیابی می‌کند.
روند تحول تحقق این وعده تا پایان عمر دولت یازدهم پیگیری و به روز رسانی خواهد شد.


منبع: http://isna.ir/fa/news/92032112497/روحانی-وعده-داد-انتصاب-مشاور-فناوری-های