محقق شده
گاهشمار وعده ها
زمان اعلام وعده قبل از انتخابات

ارزان شدن اینترنت

همرسانی

به‌روزرسانی – تیر ۱۳۹۷

از جمله تحولات این وعده در نخستین سال دولت دوازدهم می‌توان به نظام جدید قیمت‌گذاری اینترنت در ایران اشاره کرد که باعث شده تا بهای استفاده از اینترنت بر اساس استفاده از ترافیک داخلی و خارجی تغییر کند.

بر اساس مصوبه شماره ۲۵۱ سازمان تنظیم مقررات (مورخ بهمن ۱۳۹۵) اپراتورهای ارائه دهنده خدمات اینترنت ملزم به اعمال تعرفه ترجیحی برای ترافیک داخلی شدند.


251

کمی‌پیش‌تر شورای‌عالی فضای مجازی با تصویب سند تبیین الزامات شبکه ملی اطلاعات (مصوب۲۰ آذر ۱۳۹۵) مقرر کرده بود «تعرفه خدمات در شبکه ملی اطلاعات باید بر اساس قابلیت اعمال سیاست به ازای نوع ترافیک، مبدا و مقصد خدمات و با هدف رقابت‌پذیری با خدمات خارجی تعیین شود. (تفاوت تاثیرگذار تعرفه، تنوع و کیفیت خدمات بومی و محتوای مطابق با ارزش‌های اسلامی-ایرانی نسبت به خدمات خارجی ارائه شده در شبکه ملی اطلاعات برای کاربر نهایی و ارائه دهندگان خدمات و محتوا، همچنین رقابت‌پذیری اقتصادی خدمات شبکه ملی اطلاعات نسبت به خدمات شبکه‌های خارجی)». این بند پیش‌تر از سوی سایت فکت‌نامه ناقض «اصل بی‌طرفی شبکه» ارزیابی شده بود، با این همه برای بررسی این وعده، باید به تعرفه‌های فروش خدمات اینترنتی مراجعه کرد و بر اساس مقایسه قیمت‌ها وضعیت این وعده را مشخص کرد.

مقایسه قیمت‌ها

بر این اساس از ابتدای پاییز ۱۳۹۶ تعرفه‌های جدید استفاده از خدمات اینترنتی از پاییز پارسال با در نظر گرفتن تخفیف ۵۰ درصدی برای ترافیک داخلی منتشر شدند.

در این تعرفه‌ها استفاده از ۵۰۰ سایت پرمصرف داخلی رایگان اعلام شده بود.

با این حال وزیر اطلاعات از چندی پیش پیگیر مدل فروش غیرحجمی اینترنت بود. حدود دو ماه بعد از در ۲۱ آبان ۱۳۹۶ محمد جواد آذری‌جهرمی در حساب کاربری خود در توییتر، خبر از تصمیم‌گیری قطعی درباره فروش مدل غیرحجمی اینترنت ثابت خبر داد.

Screen Shot 2018-07-17 at 8.55.52 PM

این مدل بر اساس مصوبه شماره ۲۶۶ خدمات اینترنت، اگرچه ظاهرا محدودیت حجمی ندارد، اما در آن سقف «حجم منصفانه ذکر شده» است.

تصویر زیر آخرین تعرفه شرکت شاتل برای فروش خدمات اینترنت پرسرعت است.

تعرفه

روحانی‌سنج با توجه به ضرورت استفاده از فیلترشکن و طبیعتا استفاده غالب از ترافیک خارجی، مبنای محاسبه و مقایسه را سقف ترافیک خارجی در نظر می‌گیرد. بر این اساس قیمت اشتراک اینترنت پرسرعت  2Mb/s

با محدودیت حجم ترافیک بین المللی 32.5Gb، حدود ۲۵ هزار تومان قیمت‌گذاری شده است.

در آرشیو اطلاعات سایت شاتل، قیمت خرید یک بسته ۲۵ گیگابایتی با سرعت ۲ مگابیت بر ثانیه در مرداد ۱۳۹۵، ۵۳ هزار تومان بوده است.

جمع‌بندی

در واقع این اعداد و ارقام نشان می‌دهند قیمت اینترنت به نسبت پارسال بیش از ۵۰ درصد کاهش پیدا کرده است.

با این اوصاف روحانی‌سنج، این وعده را همچنان محقق‌شده می‌داند.ارزان شدن اینترنت یکی از وعده‌های دولت روحانی بود. محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری در صدمین روز دولت یازدهم در آذر ماه ۱۳۹۲
وعده داده بود  پهنای باند با قیمت کمتری به دست شرکت‌های ارائه کننده خدمات برسد و در نتیجه قیمت  اینترنت برای کاربران ارزان‌تر شود.

اما آیا طی ۴ سال گذشته قیمت اینترنت در ایران کمتر شده است؟

برای یافتن پاسخ به این سوال بایدسیر تغییر قیمت‌ها را طی ۴ سال گذشته بررسی کرد و دید آیا دولت توانسته سطح قیمت‌ها را چه برای شرکت‌ها و چه برای کاربران پایین بیارود؟

بررسی و ارزیابی وضعیت وعده

پیش از هر چیز بازخوانی تعرفه‌ چند شرکت ارائه دهنده خدمات اینتنرتی نشان می‌دهد، از نخستین ماه فعالیت دولت تا مرداد ۱۳۹۵، تغییری در وضعیت قیمت‌ها اتفاق نیفتاده و بهای استفاده از یک حجم واحد با سرعت واحد طی ۳ سال ثابت مانده است.  تعرفه‌های شرکت‌ها در آخرین روزهای سال ۱۳۹۵ هم نشان می‌دهد قیمت‌ها از مرداد ماه کمتر شده و به دو صورت کاهش بهای سرویس و افزایش حجم اعمال شده‌اند.

Tables-Internet fee

در گاه‌شمار این وعده، روزهای ۲۲ خرداد و  اول  مرداد سال ۱۳۹۵ روزهای مهمی است.

۲۲ خرداد جلسه ۲۳۷  کمیسیون تنظیم مقرارت و ارتباطات، دو مصوبه مهم داشت. یکی تعرفه شرکت ارتباطات  زیرساخت را تعیین می‌کرد و دیگری تعیین‌کننده تعرفه جدید قیمت اینترنت  برای کاربران بود.  براساس این دو مصوبه هم شرکت ارتباطات زیرساخت (تامین کننده انحصاری پهنای باند اینترنت در ایران)، هم شرکت مخابرات ایران و شرکتهای اینترنتی و اپراتورهای موبایل  موظف شدند  از اول مردادماه، خدمات خود را بر اساس نرخ های جدید قیمت‌گذاری کنند.

برخی رسانه‌ها گزارش دادند بر اساس این مصوبات،  شرکت ارتباطات زیرساخت مجبور به کاهش ۳۰ درصدی قیمت پهنای باند به اپراتورهای ارتباطی کشور شده، تعرفه دسترسی مشترکان به اینترنت ثابت بین ۱۶ تا ۳۰ درصد کمتر شده و تعرفه اینترنت آزاد موبایل نیز حدود ۲۰ درصد ارزان‌تر شده است.

از ویژگی‌های تعرفه‌های جدیدتفکیک  ترافیک داخلی و خارجی  است که بر اساس این تفکیک بهای تمام شده اینترنت برای کاربران بر اساس نوع استفاده آنها تغییر می‌کند.

این در حالی است که مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت اعلام کرده که این شرکت از فروردین سال ۱۳۹۶، تعرفه پهنای باند داخلی را ۲۰ درصد دیگر کم می‌کند. معاون وزیر ارتباطات گفته به دنبال آن است که هزینه سرویس‌های داخلی ارتباطات تا جایی کم شود که مشترکان فقط هزینه های مشترک در قبال سرویس و حق اشتراک آن باشد .

اینترنت گران ایران در مقیاس جهانی

این در حالی است که در رده‌بندی‌های پراکنده جهانی هزینه اینترنت در ردیف‌های بالایی قرار دارد. مثلا سایت NUMBEO که یک سایت فعال در زمینه برآورد هزینه‌های زندگی و مقایسه آنها در کشورهای مختلف است، ایران را نهمین کشوری می‌شناسد که قیمت ماهیانه اینترنت نامحدود در آن با سرعت ۱۰ مگابایت در ثانیه، حدود ۸۰ دلار آمریکا (حدود ۳۱۲ هزار تومان با احتساب دلار ۳۹۰۰ تومانی) است.

Internet-fee-1

اینترنت در ایران به دلایل مختلف گران است. در جست‌وجو در منابع معتبر درباره قیمت اینترنت در ایران می‌توان به تحقیقی اشاره کرد که در سال ۱۳۹۳ در مرکز پژوهش‌های مجلس انجام شده. در این تحقیق گفته شده پهنای باند 1STM (معادل ۱۵۵ مگابایت بر ثانیه) وارد شده به ایران، ۲۳۲ میلیون تومان (۲۵ برابر بیشتر) به دست کاربر می‌رسد. این در حالی است که در افغانستان که عمده پهنای باند خود را از طریق ایران یا پاکستان تامین می‌کند، پهنای باند مشابه به قیمتی حدود ۴۲ میلیون تومان (بیش از یک پنجم) در اختیار کاربر قرار می‌گیرد.

برای آشنایی با دلایل اصلی گران بودن اینترنت می‌توان به این تحقیق و همین‌طور گزارش آی‌اس‌پی‌فای (ISPFY) درباره کیفیت و سرعت اینترنت ایران مراجعه کرد که عمده‌ترین دلایل گرانی اینترنت را کمبود زیرساخت‌ها و  انحصار شرکت‌های وارد کننده پهنای باند و کم‌فروشی شرکت‌های توزیع‌کننده معرفی می‌کند.

نتیجه‌گیری

با این اوصاف، تحقیقات روحانی‌سنج نشان می‌دهدبه رغم آنکه اینترنت همچنان در ایران گران است و برخی مشکلات ساختاری -نظیر انحصار در واردات پهنای باند- به قوت خود برقرارند، اما به هر حال شهروندان ایرانی در حال حاضر برای استفاده از اینترنت قیمت کمتری نسبت به ۴ سال پیش پرداخت می‌کنند. این به معنی موفقیت دولت در  عمل به این وعده است.

حتی اگر این کاهش هزینه چندان چشمگیر نباشد، اما برای بررسی مستقل این وعده کافی است تا آن را در فهرست وعده‌های محقق شده‌ی روحانی‌سنج بگذاریم.


دسترسی ارزان و سریع مردم به اینترنت از شاخصهای توسعه اقتصادی وانسانی به  شمار می رود.  حکومت ایران به خاطر هراسهای ناشی از ملاحظات سیاسی و فرهنگی  همچنین سومدیریت،  چندان تمایلی به ارزان سازی اینترنت برای همه گیر کردن آن نداشته است. هزینه دسترسی به اینترنت در ایران جزو گرانترین کشورها در جهان به شمار می رود. اما به نظر می رسد دولت جدید چون الزامات توسعه در مناسبات جدید را می داند قصد دارد در حوزه آی.تی سرمایه گذاری‌های بیشتری انجام دهد و یکی از الزامات آن همین  کاهش قیمت و هزینه های دسترسی به اینترنت است.

 به روزرسانی- ۲۸بهمن/۱۸فوریه : محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از ابتدای فعالیت دولت یازدهم، کاهش قیمت اینترنت و افزایش سرعت و کیفیت دسترسی به این پروتکل ارتباطی را به مردم وعده داده بود. پس از گذشت 6 ماه از وعده های اولیه وزیر ارتباطات، کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات به ریاست محمود واعظی تعرفه های واگذاری اینترنت را برای شرکتهای ارائه کننده این خدمات تا سقف 35 درصد کاهش داد تا این کاهش قیمت برای کاربران نهایی نیز اعمال شود.ء

http://goo.gl/MrY3rj

محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در گفتگویی تلویزیونی (۱۱آذر ۹۲) وعده داد: در آینده قرار بر آن است که پهنای باند با قیمت ارزان‌تری به دست این شرکت‌ها برسد تا آنها هم اینترنت با قیمت ارزان‌تری در اختیار مردم قرار دهند.ء


منبع: http://www.isna.ir/fa/news/92091107589/وزیر-ارتباطات-پهنای-باند-اینترنت-ارزان-می-شود

گاهشمار وعده ها

تغییرات اعمال شده بر این وعده را دنبال کنید

بهمن ۲۸
۱۳۹۲

پهنای باند اینترنت ۳۵٪ ارزان شد

منبع: http://www.mehrnews.com/detail/News/2237710
اردیبهشت ۶
۱۳۹۳

معاون شرکت مخابرات: اینترنت پرسرعت امسال به همه خانه‌ها می‌رود

منبع: http://sharghdaily.ir/?News_Id=32647
شهریور ۱۱
۱۳۹۴

هزینه اینترنت در ایران ۳۵۰۰ برابر ژاپن!

منبع: http://armandaily.ir/?News_Id=126384
شهریور ۱۸
۱۳۹۴

گزارش روزنامه ایران و گفتگو با فعالان حوزه فناوری: آی اینترنت گران است؟

منبع: http://iran-newspaper.com/newspaper/page/6023/1/83743/0
مرداد ۱۵
۱۳۹۵

تلاش دولت برای ارزان کردن اینترنت

منبع: http://isna.ir/news/95050108693/تلاش-دولت-برای-ارزان-کردن-اینترنت