محقق شده
گاهشمار وعده ها
زمان اعلام وعده بعد از انتخابات

احیای خانه احزاب

همرسانی

مرداد۹۴: مجمع عمومی عادی خانه احزاب با حضور احزاب عضو این تشکل با دستور کار انتخاب اعضای هیئت رئیسه و همچنین شورای مرکزی صبح پنجشنبه ۱۵مرداد در وزارت کشورتشکیل شد. همچنین انتخابات شورای مرکزی خانه احزاب  برگزار و ۲۱ عضو شورای مرکزی آن انتخاب شدند.

وضعیت این وعده در روحانی‌سنج به «محقق شده» تغییر می‌کند.


 

اردیبهشت ۹۴: چندی پیش محمد حسین مقیمی معاون سیاسی وزیر کشور و پس از وی حسین کاشفی دبیر خانه احزاب از برگزاری مجمع عمومی خانه احزاب تا اواخر اردیبهشت ماه امسال خبر دادند. پس از روی کار آمدن دولت یازدهم، رحمانی فضلی وزیر کشور نسبت به احیای این نهاد که در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد به محاق تعطیلی رفته بود، ابراز امیدواری کرده بود.

جریان‌های سیاسی اصولگرا که با احیای خانه احزاب مخالف بودند اصرار داشتند تشکل صنفی احزاب، با نام دیگری غیر از «خانه احزاب» بازگشایی شود.  روزنامه ایران در گزارشی به تشکیل کمیته مشترکی از نمایندگان احزاب اصلاح‌طلب، اصولگرا و میانه‌رو برای حل این موضوع اشاره می‌کند می‌نویسد: «به نظر می‌رسد، تلاش‌ها ثمر بخش بوده و آخرین روز اردیبهشت ماه، قفل این خانه شکسته می‌شود.»

با توجه به پیشرفت‌های حاصل شده در این راستا، گروه پژوهش روحانی‌سنج وضعیت این وعده را به «در حال پیگیری» تغییر می‌دهد.

—————————————————————————————————————————————————————

«خانه احزاب» تشکلی است که از سال 1379 فعالیت خود را به عنوان نهادی متشکل از نمایندگان احزاب دارای پروانه و مجوز فعالیت» آغاز کرد. اساسنامه «خانه احزاب» این تشکل را «ﻧﻬﺎﺩﻯ ﻣﺪﻧﻰ، ﻏﻴﺮﺩﻭﻟﺘﻰ، ﺩﺍﺭﺍﻯ ﺷﺨﺼﻴﺖ ﺣﻘﻮﻗﻰ ﻣﺴﺘﻘﻞ، ﻣﺘﺸﻜﻞ ﺍﺯ ﻧﻤﺎﻳﻨﺪﮔﺎﻥ ﺍﺣﺰﺍﺏ ﻭ ﮔﺮﻭﻩ ﻫﺎﻯ ﺳﻴﺎﺳﻰ ﭘﺮﻭﺍﻧﻪ ﺩﺍﺭ» معرفی کرده است.

نخستین مجمع عمومی خانه احزاب در سال 1379 در دوره ریاست جمهوری محمدخاتمی در اوج دوره اصلاحات تشکیل شد و احزاب اصلاح طلب اکثریت اعضای شورای مرکزی و ریاست آن را کسب کردند اما احزاب محافظه کار( اصولگرا) هم در خانه احزاب و هم در شورای مرکزی آن حضور داشتند. فعالیت خانه احزاب اما با آغاز دولت محمود احمدی نژاد با موانع متعدد و مکرری مواجه شد و در سال 1390 وزارت کشور دولت احمدی نژاد ﺍﺟﺎﺯﻩ ﺑﺮﮔﺰﺍﺭﻯ ﺍﻧﺘﺨﺎﺑﺎﺕ به خانه احزاب را نداد.

به رغم اینکه طیف گسترده ای از اصولگرایان در دولت نخست محمود احمدی نژاد از چنین سیاست هایی به طور ضمنی حمایت می کردند اما رویدادهای پس از سال 88 و سیاست های محمود احمدی نژاد برای دور زدن احزاب اصولگرا در فاصله 88 تا 92 آنها را به مخالفت با سیاست های “پوپولیستی” احمدی نژاد سوق داد. برای نمونه محمدرضا باهنر از چهره های سرشناس اصولگرایان ور از حامیان محمود احمدی نژاد، در سال 1389 از اینکه از اینکه «هیچ حزب فراگیری در ایران وجود ندارد» ابراز تاسف کرد.

به این ترتیب در جریان انتخابات سال 92 و پس از آن بخش گسترده ای از فعالان سیاسی که در چهارچوب احزاب دارای مجوز در ایران فعالیت می کنند به لزومه احیای فعالیت های حزبی برای فعالیت حزبی در چارچوب حکومت و از جمله احیای «خانه احزاب» برای نزدیکی دو طیف میانه رو از اصولگرایان و اصلاح طلبان تاکید داشته و دارند.

 


منبع: http://www.mehrnews.com/detail/News/2207406

گاهشمار وعده ها

تغییرات اعمال شده بر این وعده را دنبال کنید

مه ۶
۱۳۹۳

بحث درباره بازگشايي «خانه احزاب» و فراهم‌کردن شرايط آن شايد يکي از مهم‌ترين نتايج افطاري وزارت کشور با احزاب و تشکل‌هاي سياسي بود، به‌طوري‌که طبق گفته‌هاي وزير کشور پس از اين نشست، قرار شده کميته سه‌جانبه‌ای از طرف دولت، مجلس و احزاب تشکيل دهند و اين کميته موضوع بازگشايي «خانه احزاب» را مورد بررسي قرار دهد.

منبع: http://sharghdaily.ir/?News_Id=40096
مه ۱۵
۱۳۹۴

مجمع عمومی عادی خانه احزاب با حضور احزاب عضو این تشکل با دستور کار انتخاب اعضای هیئت رئیسه و همچنین شورای مرکزی صبح پنجشنبه ۱۵مرداد در وزارت کشورتشکیل شد. همچنین انتخابات شورای مرکزی خانه احزاب برگزار و ۲۱ عضو شورای مرکزی آن انتخاب شدند.

منبع: http://www.ilna.ir/بخش-سیاسی-3/295691-اعضای-شورای-مرکزی-خانه-احزاب-مشخص-شدند