محقق شده
گاهشمار وعده ها
زمان اعلام وعده بعد از انتخابات

احیای ارکسترهای ملی و سمفونیک

همرسانی

در دی‌ماه سال ۹۲، چند ماه بعد از آغاز به کار دولت یازدهم، حسن روحانی در جمع هنرمندان وعده بازگشایی دو ارکستر ملی و سمفونیک تهران را مطرح کرد. او بر بازه زمانی تحقق این وعده هم تاکید کرد: “در همین ماه‌های آینده”.

ارکستر موسیقی ملی ایران در سال ۱۳۷۷ از سوی فرهاد فخرالدینی و با حمایت دفتر امور موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تاسیس شد.

این ارکستر که کار خود را با اجرایی از محمدرضا شجریان شروع کرده بود، یک سال بعد با به صحنه بردن ۱۳ برنامه به یکی از پرکارترین گروه‌های موسیقی تبدیل شد و دامنه فعالیت خود را علاوه بر تهران، به شهرستان‌ها نیز گسترش داد.

پس از ۱۱ سال فعالیت، همزمان با حوادث مربوط به انتخابات سال ۸۸ و در پی سرکوب اعتراضات، رهبر این ارکستر از سمت خود استعفا داد. آنزمان برخی رسانه‌ها این استعفا را به منزله اعتراض به تحولات آن سال  ارزیابی کردند، اما خود او سال ۹۲ در مصاحبه‌ای با مرور کارنامه فعالیت‌های خود گفت:‌ “ يك باره از همه‌چيز بيزار شدم و استعفا دادم و خودم را كنار كشيدم.”

در دی‌ماه سال ۹۲ حسن روحانی در جمع هنرمندان وعده داد که طی چند ماه، ارکستر ملی و سمفونیک تهران را بازگشایی می‌کند. با این حال روند تحقق این وعده به کندی پیش رفت تا اینکه بالاخره در آخرین روزهای سال ۹۳ ارکستر سمفونیک تهران به رهبریِ علی رهبری رسما آغاز به کار کرد.

در همین حال صحبت‌هایی از ادغام دو ارکستر با عنوان “ارکستر سمفونیک ملی ایران” به میان آمد که با مخالفت های جدی روبرو شد و بالاخره در اواخر اردیبهشت ۹۳ خبر بازگشت فخرالدینی به ارکستر ملی از زبان علی رهبری تائيد شد شد.

در خرداد ماه سال ۹۴، ارکستر ملی ایران به رهبری بنیانگذار آن فرهاد فخرالدینی برای نخستین ‌بار پس از نزدیک به سه سال تعطیلی، در تالار وحدت تهران و با حضور محمدجواد ظریف به اجرا پرداخت. این ارکستر در سال ۹۱ در پی استعفای فخرالدینی تعطیل شده بود.

همزمان با اجرای ارکستر ملی، حساب توییتر روحانی ضمن اعلام خبر، عکسی از بروشور برنامه منتشر کرد به همراه هشتگ #تحقق وعده.

در اسفندماه سال ۹۳، پس از نزدیک به ۲۵ماه تعطیلی، ارکستر سمفونیک تهران به رهبری علی رهبری سمفونی شماره نه بتهوون را نواخت. این اجرا خصوصی بود و مقامات، ناظران، سفرا و مهمانان خارجی در این کنسرت حضور داشتند.

در شهریورماه سال ۹۳، فرهاد فخرالدینی در انتقاد به تاخیر در احیای ارکستر ملی گفته بود: “درحقیقت تشکیل نشده و فقط حرفش را زده‌اند. روزی که خبرنگاران با رییس جمهور دیدار کردند، یک نفر سوال نکرد که شما یک سال پیش دستور مستقیم بازگشایی ارکستر ملی را دادید، پس چرا این اتفاق هنوز نیفتاده است.”

حسن روحانی، رییس جمهوری ایران در دیدارش با هنرمندان در تالار وحدت، دی ماه سال ۹۲ وعده داده بود که حتی اگر از مجلس شورای اسلامی “کارت زرد” بگیرد، ارکستر سمفونیک و ارکستر ملی را احیا خواهد کرد. گروه تحقیق روحانی‌سنج با توجه به بازگشایی ارکسترها وضعیت این وعده را به “محقق شده” تغییر می‌دهد.


منبع: http://isna.ir/fa/news/92102010947/گزارشی-از-اولین-دیدار-رسمی-هنرمندان-با-حسن

گاهشمار وعده ها

تغییرات اعمال شده بر این وعده را دنبال کنید

فوریه ۳
۱۳۹۳

فرهاد فخرالدینی: آنچه مسلم است اين است كه اين بازگشت به معني رفع و رجوع شدن همه مشكلات اركستر ملي نيست. ما بايد برنامه‌ريزي‌هاي درست و مدوني داشته باشيم و پتانسيل‌هاي همه افراد اركستر را به كار‌گيريم تا كاري درست و اساسي انجام شود. هر چند تا به امروز از توانايي‌هاي مالي كه براي اداره اركستر مورد نياز است اطلاع و آگاهي چنداني ندارم اما بدون شك با آگاهي بيشتر، رهبري اين اركستر آسان‌تر خواهد بود. نوازندگان اركستر ملي در طول اين سال‌ها كه از تعطيلي اركستر مي‌گذرد با مشكلات عديده‌يي دست به گريبان بودند كه مسائل مالي هم بخشي از اين مشكلات محسوب مي‌شد و من اميدوارم با احياي دوباره اركستر ملي اين مشكلات هم به مرور زمان حل و فصل شود.

منبع: http://www.etemadnewspaper.ir/Released/93-02-03/338.htm#273174
مارس ۵
۱۳۹۳

رهبری ارکستر ملی ایران روز دوشنبه پنجم خرداد ۹۳ به طور رسمی به فرهاد فخرالدینی موسیقیدان ایرانی ابلاغ شد و به گفته مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد، این ارکستر کار خود را همزمان آغاز کرد.

منبع: http://www.irna.ir/fa/News/81178632/
ژوئن ۳۰
۱۳۹۳

فرهاد فخرالدینی: ارکستر ملی در روزنامه‌ها تشکیل شده؛ یعنی در حقیقت تشکیل نشده و فقط حرفش را زده‌اند. روزی که خبرنگاران با رییس‌جمهور دیدار کردند، یک‌نفر سوال نکرد که شما یک‌سال پیش دستور مستقیم بازگشایی ارکستر ملی را دادید، پس چرا این اتفاق هنوز نیفتاده است؛

منبع: http://sharghdaily.ir/Modules/News/PrintVer.aspx?News_Id=44247&V_News_Id=&Src=Main
سپتامبر ۱۱
۱۳۹۳

گفتگوی ایسنا با علی مرادخانی معاون هنری وزیر ارشاد درباره‌ی اقدامات او و مدیرانش در راستای بازگشایی ارکستر سمفونیک و ارکستر ملی

منبع: http://isna.ir/fa/news/93091106508/چند-واقعیت-درباره-سرنوشت-دو-ارکستر-مهم
دسامبر ۲۵
۱۳۹۳

ارکستر سمفونیک تهران پس از مدت ها تعطیلی و بلاتکلیفی با مدیریت علی رهبری و حضور اصحاب رسانه بار دیگر آغاز به کار کرد.

منبع: http://www.irna.ir/fa/News/81543131/
مارس ۲
۱۳۹۴

علی رهبری در جریان تمرین ارکستر سمفونیک تهران اعلام کرد که آقای فخرالدینی به ارکستر بازگشته‌اند و قطعا برای تمرین دادن با این نوازندگان همراه خواهند شد.

منبع: http://isna.ir/fa/news/94023018011/بازگشت-فرهاد-فخرالدینی-به-ارکستر