محقق شده
گاهشمار وعده ها
زمان اعلام وعده قبل از انتخابات

احیای سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی

همرسانی
 احیای سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی بعد از یک دوره تعطیلی طولانی یکی از نخستین  وعده‌های دولت بعد از پیروزی بود. محمد باقر نوبخت که آنزمان معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور بود در مورد احیای سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی نیز گفت که “تشکیل این سازمان از اولویت‌های در نظر گرفته شده است و در ۱۰۰ روز آینده اجرایی می‌شود.”
سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی یکی از قدیمی‌ترین نهادهای دولتی ایران در زمینه برنامه‌ریزی است که ابتدا با عنوان “هیات عالی برنامه” فعالیت می‌کرد. از جمله اهداف اولیه این سازمان هماهنگ کردن برنامه‌های عمرانی دولت بود اما بعدها مورد بازنگری قرار گرفت و با اصلاح برنامه‌ها و اهداف خود به “سازمان برنامه و بودجه” و پس از آن نیز به “سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی” تغییر نام داد.محمود احمدی‌نژاد، رییس دولت نهم در تیرماه سال ۸۶ سال فعالیت خود به این سازمان انقادهایی وارد کرد و پس از آنکه از ایجاد تغییرات اساسی در ماهیت این سازمان و ارتقای اختیارات رییس جمهوری در آن نا امید شد، دستور انحلال آن را صادر کرد.سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی از جمله وظیفه برنامه‌ریزی استراتژیک اقتصادی،‌ تدوین بودجه و نظارت بر طرح‌های عمرانی کشور را بر عهده دارد.محمود احمدی‌نژاد در مقابل تعطیلی این سازمان معاونت‌های “برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی” و “توسعه مدیریت و سرمایه انسانی” را زیر نظر خود تشکیل داد که با انتقادهای گسترده‌ای روبرو شد که معتقد بودند یک کانون موثر در عرصه سیاست‌گذاری اقتصادی از بین رفته است.با این حال دولت حسن روحانی هشت سال بعد از انحلال این سازمان، با مصوبه شورای عالی اداری دستور احیای آن را صادر کرد. بر اساس این مصوبه، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی با ادﻏﺎم دو ﻣﻌﺎوﻧﺖ ﺑﺮﻧﺎﻣﻪ رﯾﺰی و راھﺒﺮدی و ﺗﻮﺳﻌﻪ ﻣﺪﯾﺮﯾﺖ و ﺳﺮﻣﺎﯾﻪ اﻧﺴﺎﻧﯽ رییس ﺟﻤهوری با مسئولیت مستقیم او تشکیل می‌شود.

محمد باقر نوبخت که در دی‌ماه سال ۹۳ طی حکمی به ریاست این سازمان برگزیده شد، همزمان با ابلاغ این مصوبه در مورد اهمیت آن گفت:‌ “این موضوع از یک سو در دوره انتخابات توسط رییس جمهوری وعده داده شده بود و از سوی دیگر این سازمان برای کشورهای در حال توسعه که دارای برنامه های میان مدت و کوتاه مدت توسعه‌ای هستند یک امر ضروری محسوب می‌شود.”

به این ترتیب وعده دولت یازدهم به وعده خود برای احیای سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی عمل کرد. روحانی سنج وضعیت این وعده “محقق شده” ارزیابی می‌کند.


منبع: http://isna.ir/fa/news/92052715181/اعطای-یارانه-با-درآمد-خانوارها-تغییر-معیشت

گاهشمار وعده ها

تغییرات اعمال شده بر این وعده را دنبال کنید

مرداد ۲۷
۱۳۹۲

محمدباقر نوبخت، معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهوری ایران در برنامه تلوزيون نگاه يک، اولويت‌هاي کاري ریيس جمهور در 100 روز آينده را تشريح کرد و گفت: اصلاح قانون بودجه سال 92، احياي سازمان مديريت و برنامه‌ريزي و تهيه لايحه بودجه سال 93 الويت‌هاي اجرايي دولت يازدهم در 100 روز آينده است۰

منبع: http://www.jamejamonline.ir/newspreview/1161658920929086061
دی ۲۶
۱۳۹۲

روز پنجشنبه ۲۶ دی خبرگزاری‌های ايران گزارش دادند شورای نگهبان در جلسه ۱۸ دی ماه خود، علاوه بر اينکه طرح تشکيل سازمان مديريت، برنامه‌ريزی و بهره‌وری کشور را مغاير قانون اساسی دانسته، ارتباط يکی از بندهای اين طرح با «اساسنامه مرکز الگوی اسلامی – ايرانی پيشرفت» را که به تصويب رهبر جمهوری اسلامی رسيده نيز «ناروشن» توصيف کرده و درباره آن «تذکر» داده است.
شورای نگهبان همچنين درباره دليل مغايرت اين طرح با قانون اساسی اعلام کرده که «الزام ریيس جمهور به اداره امور برنامه و بودجه و امور اداری و استخدامی کشور از طريق يک سازمان (يک شخصيت حقوقی)، مغاير اصل ۱۲۶ قانون اساسی» است و از سوی ديگر «نتيجه ادغام دو معاونت» در مواد اين طرح نيز «حذف دو معاونت و معاونين ذی‌ربط» خواهد بود و اين نيز مغاير اصل ۱۲۴ قانون اساسی است. گزارش شده بود که اين طرح بدون مشورت با دولت روحانی تهيه و بدون حضور نماينده‌ای از دولت، تصويب شده است. ایسنا رادیو فردا

آبان ۱۹
۱۳۹۳

«محمد باقر نوبخت»، معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهوری در گفت و گویی در این باره اظهار داشت: شورای عالی اداری در جلسه بعدازظهر امروز (دوشنبه) خود و در اجرای دستور رئیس جمهور محترم موضوع «احیاء و تشکیل سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور با سازمان های مدیریت و برنامه ریزی استانی» از طریق ادغام دو معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی و توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رییس جمهور را تصویب کرد.

منبع: http://mashhad.irna.ir/fa/News/81381415/
مرداد ۱۳
۱۳۹۵

بازگشت سازمان برنامه و بودجه: اصلاح یا عقبگرد؟

منبع: http://donya-e-eqtesad.com/news/1062801
مرداد ۱۳
۱۳۹۵

تحلیلِ تجزیه سازمان مدیریت و برنامه ریزی در گفت و گو با فتح الله آقاسی زاده

منبع: http://www.rasad.org/تجزیه-و-تحلیل-یک-سازمان-در-گفت-و-گو-با-فت/