درستی‌سنجی گفته روحانی درباره «عمل دولت به وعده فضای باز و غیرامنیتی انتخابات»

حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی روز بیست و یکم دی ماه طی سخنانی در مراسم افتتاح فازهای پانزده و شانزده پارس جنوبی گفت: «دولت آنچه وعده داده درباره فضای باز و غیرامنیتی انتخابات عمل کرده است».

رییس دولت یازدهم با ابراز امیدواری درباره عملکرد شورای نگهبان گفت: «انشاالله عملکرد شورای نگهبان نیز در‌‌ همان مسیر خواهد بود و شاهد نشاط و امید مردم در انتخابات خواهیم بود.» هرچند این ابراز امیدواری حسن روحانی بیشتر نشان از نگرانی او درباره عملکرد شورای نگهبان دارد.

در فاصله ۲۸ آذر تا چهارم دی ماه و طی هفت روز مهلت ثبت‌نام در انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی ۱۲هزار و ۱۲۳ کاندیدا نام‌نویسی کردند و هیات‌های اجرایی انتخابات که زیر نظر وزارت کشور فعالیت می‌کنند صلاحیت بیش از ۹۰ درصد کاندیداها را تائید کردند.

به گفته علی پورعلی مطلق دبیر ستاد انتخابات وزارت کشور «هیات های اجرایی انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی صلاحیت حدود ۱۰ هزار ۹۶۷ نفر» را تائید کرده است. مقایسه درصد کاندیداهای تائید صلاحیت شده توسط هیات های اجرایی در دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی با ۹ دوره پیشین انتخابات مجلس نشان می‌دهد که تاکنون دولت حسن روحانی رکورددار بیشترین درصد تائید صلاحیت کاندیداها در تمام ادوار انتخابات مجلس است. بیشترین درصد کاندیداهای تائید صلاحیت شده در هیات‌های اجرای تا پیش از این متعلق به دولت محمد خاتمی بود که صلاحیت ۷۸/۰۷ کاندیداها را در ششمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی تائید کرده بود.

همچنین بیشترین تعداد کاندیداهای تائید صلاحیت شده نیز تا پیش از این متعلق به دولت سیدمحمد خاتمی بود که در هفتمین دوره انتخابات مجلس ۶۳۴۰ کاندیدا توسط هیات های اجرایی تائید شده بودند و دولت حسن روحانی توانسته است شمار کاندیداهای تائید صلاحیت شده در این دوره از انتخابات را به بیش از ۱۰هزار و ۹۰۰ تن برساند.

براساس قانون انتخابات مجلس در ایران استعلام چهار مرجع شامل «وزارت اطلاعات، دادستانی کل، سازمان ثبت احوال کشور و اداره تشخیص هویت و پلیس بین‌الملل در‌ مرکز» مستند بررسی صلاحیت کاندیداها در هیات‌های اجرایی و شورای نگهبان است و تائید صلاحیت بیش از ۹۰درصد کاندیداهای ثبت نام شده در هیات‌های اجرایی نشان دهنده کوشش دولت حسن روحانی برای نگاه غیرامنیتی به انتخابات به ویژه در جریان بررسی صلاحیت کاندیداها در هیات های اجرایی است.

برگزاری انتخابات آزاد و ایجاد «فضای باز» در مقایسه با آنچه در کشورهای دموکراتیک وجود دارد در چارچوب قوانین فعلی جمهوری اسلامی در عمل با وجود «نظارت استصوابی شورای نگهبان» و وجود نهادهای انتصابی قدرتمند با منابع مالی غیرشفاف و قدرت نظامی و امنیتی غیرپاسخگو به نهادهایی چون مجلس یا دولت ناممکن است. اما سخن حسن روحانی درباره فضای «باز» انتخاباتی، سخنی نسبی است در چارچوب قوانین و ضوابط فعلی و در مقایسه با دوره های هشتم و نهم انتخابات مجلس است که در دولت محمود احمدی‌نژاد برگزار شد و در آن حتی جناح اصلاح طلب  یعنی یکی از دو جناح سیاسی اصلی در جمهوری اسلامی نیز از گردونه انتخابات حذف شد.

بنابراین سخن حسن روحانی که «دولت آنچه وعده داده درباره فضای باز و غیرامنیتی انتخابات عمل کرده است»، تا این مرحله از انتخابات مجلس مُهر «درست» می گیرد.

Fact Checking Icons-Final-01

 

برای اطلاعات بیشتر:

رکوردزنی دولت یازدهم در تائید صلاحیت ۹۰درصدی داوطلبان

آمار رسمی کاندیداهای تائید صلاحیت شده توسط هیات های اجرایی

قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی


  • درست:  گفته صحیح است و نکته‌ی مهمی از قلم نیافتاده است.
  • کم و‌بیش درست: گفته صحیح است ولی نیاز به توضیح و اطلاعات بیشتر دارد.
  • نیمه درست: گفته تا اندازه‌ای صحیح است ولی جزییات مهمی ذکر نشده مانده و یا مواردی خارج از متن اصلی بیان شده است.
  • کم‌و‌بیش‌ نادرست: گفته بخش‌های صحیحی در بطن خود دارد ولی فکت‌ها و نکات حیاتی‌ای را نادیده می‌گیرد که در غیر اینصورت تصور متفاوتی را القا می‌کرد.
  • نادرست: گفته صحیح نیست.
  • شاخ‌دار!: گفته نادرست و مضحک است.