«منشور حقوق شهروندی، از اول قرار نبود لایحه شود؟»

درستی‌سنجی: «منشور حقوق شهروندی، از اول قرار نبود لایحه شود؟»

الهام امین‌زاده، مشاور رییس‌جمهور حسن روحانی در امور حقوق شهروندی، اخیرا در گفتگویی با روزنامه‌ی شرق، در پاسخ به سوالی درباره‌ی وعده‌ی تبدیل منشور حقوق شهروندی به لایحه گفت: «اگر سند برای قوه‌ی مجریه است، باید درون قوه‌ی مجریه مصوبه‌ی هيات وزیران شود یا بیانیه‌ی رییس جمهور شود؛ اما اگر قرار است قوه‌ی مقننه را دخالت دهیم و این منشور برود در مجلس و درباره‌ی همه‌ی بند‌بند آن نظر بدهند، فکر نمی‌کنم دولت از ابتدا چنین تصمیمی داشته است».

برای درستی‌سنجی این گفته، سه مرجع را بررسی کردیم: گفته‌های حسن روحانی پیش و پس از انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۳۹۲ و گفته‌های خودِ امین‌زاده در مصاحبه‌ای دیگر با روزنامه‌ی ایران در تیرماه ۱۳۹۴.

مرجع  اول: حسن روحانی در تاریخ اردیبهشت ماه ۱۳۹۲ پیش از انتخابات ریاست جمهوری در دانشگاه تهران در

پاسخ به سوالی درباره‌ی اینکه چطور می‌خواهد حقوق اقلیت‌های قومی را تامین کند از لایحه‌ی منشور حقوق بشر نام برد. البته او گفت که پیش‌نویس منشور حقوق بشر آماده است و وعده داد که در صورت انتخاب به عنوان رییس جمهور آن را در قالب یک لایحه به مجلس ارائه خواهد کرد.

مرجع دوم: حسن روحانی پس از انتخاب به عنوان رییس جمهور ایران در گفتگو با کریستین امان‌پور خبرنگار شبکه‌ی CNN گفت: «می‌دانید که در زمان تبلیغات انتخاباتی من بر روی موضوعی به نام منشور حقوق بشر تاکید کردم. من به مردم وعده دادم که منشور حقوق شهروندی را تدوین و به صورت یک لایحه برای قانون‌گذاری به مجلس ارائه دهم تا در رفع خیلی از مشکلات کنونی که با آنها مواجهیم برای جامعه کمک باشد… منشور حقوق شهروندی باید به صورت یک لایحه به مجلس شورای اسلامی ارائه شود.»

مرجع سوم: پیش‌تر‍ الهام امین‌زاده، در مصاحبه‌ای دیگر، از سه نتیجه‌ی ممکن برای سند حقوق شهروندی صحبت کرده بود. یکی از این گزینه‌های ممکن به اذعان او تصویب آن به صورت لایحه در مجلس بود. او در مورد امکان لایحه شدن منشور حقوق شهروندی در مجلس گفت:«ممکن است ترجیح رییس‌جمهوری این باشد که هر سه راه انجام شود. یعنی اول بیانیه داده شود، بعد با تصویب در هیات دولت برای قوه مجریه الزام آور شود و در نهایت به صورت یک لایحه به مجلس تقدیم شود… من پیش از آغاز تدوین منشور با رؤسای قوای مقننه و قضاییه هم دیدار داشتم و برای‌شان کار را توضیح دادم. اتفاقاً استقبال کردند و هیچ ممانعتی هم انجام نشد.»

به جز اینها در موارد دیگری نیز، مسئولان ستاد انتخاباتی روحانی به صراحت به ارائه‌ی منشور حقوق شهروندی به صورت لایحه به مجلس تاکید کرده بودند.

به این ترتیب اظهارات الهام امین‌زاده درباره‌ی اینکه «منشور حقوق شهروندی، از اول قرار نبود لایحه شود؟» با وعده‌های روحانی پیش و پس از انتخابات، با گفته‌های نزدیکان او و با ادعای چند ماه پیش خود خانم امین‌زاده همخوانی ندارد و مُهر «نادرست» می‌گیرد.

Fact Checking Icons-Final-06اینجا
هم می‌توانید در مورد ارزیابی روحانی‌سنج از وعده‌ی لایحه‌ی منشور حقوق شهروندی روحانی بخوانید.