آیا قصور در حادثه عربستان دلیل برکناری معاون استاندار تهران بود؟

وزارت کشور در اطلاعیه‌ای تایید کرده که حادثه حمله به سفارت عربستان سعودی در تهران از  جمله دلایل برکناری صفرعلی براتلو از معاون امنیتی استاندار تهران بوده است. معاون استاندار اما معاونت وزارت کشور را به “دروغ گویی” متهم کرده و گفته است پیش از این حادثه در مورد برکناری او تصمیم‌گیری شده است.

روز پنج‌شنبه، ۱۸ دی‌ماه، صفرعلی براتلو، معاون امنیتی استاندار تهران از سمت خود کنار گذاشته شد. ابتدا اشاره‌ای به دلایل این برکناری نشد، اما روز بعد سخنگوی وزارت کشور حمله به سفارت عربستان را از جمله دلایل برکناری آقای براتلو دانست؛ موضوعی که روز بعد از سوی معاون امنیتی استاندار تکذیب شد.

صفرعلی براتلو، حسینعلی امیری سخنگوی وزارت کشور را متهم به “دروغ گویی” کرده و گفته است “روز قبل خود وی تصریح کرده بود که از مدت‌ها قبل قرار بود براتلو جابه‌جا شود.”

اختلافات ایران و عربستان سعودی، در پی اعدام یک مخالف شیعه در ریاض و حمله گروهی در تهران به سفارت عربستان، شدت کم‌سابقه‌ای گرفته است. مقابل مقامات دولت ایران دستور داده‌اند که موضوع حمله به سفارت ریاض در تهران ظرف دو هفته بررسی شود.

معاون سابق امنیتی استاندار تهران با اشاره به این دستور، سخنگوی وزارت کشور را متهم کرده که منتظر تحقیقات نمانده و “سر خود نتیجه” گرفته است.

استانداری، از زیر مجموعه وزارت کشور به شمار می‌آید و تمامی عزل و نصب‌ها در این نهاد به عهده دولت است.

استاندار تهران  روز ۱۹ دی‌ماه، با بر اینکه تغییر معاون امنیتی و انتظامی استانداری از مدت‌ها پیش مطرح بود گفت: “این تغییر مدیریتی هیچ ارتباطی با موضوع سفارت عربستان ندارد.” او روز ۲۱ دی‌ماه، موضع محتاطانه‌تری گرفت و گفت ارتباط این دو موضوع را “دور از ذهن” می‌داند، اما مجددا تاکید کرد که بحث برکناری معاون امنیتی استانداری از ماه‌ها پیش مطرح بوده است.

معاون استاندار خود اما معتقد است که فشارها بر او “از سوی یک گروه افراطی و جریان انحرافی در گوشه‌ای از دولت تدبیر و امید شکل گرفته و اعمال می‌شود”

وزارت کشور در بیانیه‌ خود سخنان براتلو را “خارج از سطح اداری” توصیف کرده و گفته که این اظهارات “در جای خود قابل پیگیری است”. در بیانیه، با اشاره به “نکوهش و ملامت” حادثه حمله به سفارت عربستان از سوی “مقامات ارشد نظام” اشاره شده که اعلام قصور در بروز حادثه تعرض به سفارت عربستان به عنوان دلیل برکناری براتلو، در حالی از سوی سخنگوی این وزارتخانه اعلام شد، که قبلاً نیز در موارد دیگری از طریق استاندار تهران، “تذکرات لازم” به معاونت امنیتی داده شده بود.

تاکید وزارت کشور بر “تذکرهایی” که سابقا به معاون امنیتی داده شده، اشاره استاندار تهران به زمینه‌های برکناری براتلو و تائيد این موضوع از سوی معاون امنیتی استانداری تهران، همگی نشان می‌دهد که موضوع تغییر در مدیریت معاونت امنیتی پیش از حادثه حمله به سفارت عربستان مطرح بوده است.

اما با توجه به نقش راهبردی استانداری و معاونت امنیتی در مواقع بروز نا امنی‌های پیش‌بینی نشده در پایتخت و عزم دولت برای برخورد با عاملان حادثه حمله به سفارت، ممکن است “بروز قصور” در این زمینه، نقشی تعیین کننده در اجرای تصمیم برکناری صفرعلی براتلو ایفا کرده باشد.

مواضع مقامات ایران در قبال بحران رابطه با عربستان، نشان می‌دهد که آنها در پی عمیق‌تر کردن تنش نیستند و در خصوص حمله به امکان دیپلماتیک این کشور نیز، در نظر دارند با عاملان آن برخورد کنند.

با توجه به سکوت نسبی محافظه‌کاران مخالف دولت در قبال اعلام دلیل برکناری براتلو و اظهارات محتاطانه استاندار، به نظر می‌رسد اشاره به عاملیت حادثه عربستان در برکناری معاون امنیتی استاندار از سوی وزارت کشور “کم و بیش درست” است؛ به این معنی که گفته وزارت کشور صحیح است، اما نیاز به توضیح و اطلاعات بیشتر و دقیق‌تر در مورد زمینه‌های برکناری معاون امنیتی و نقش مستقیم او در حادثه استاندار دارد.

خودداری از جابجایی و تغییر مدیران و وزیران و پیشگیری از مدیریت بی‌ثبات از جمله نخستین وعده‌هایی بود که حسن روحانی و دولت او در همان آغاز کار طرح کردند.

Fact Checking Icons-Final-02